Вагинални инфекции

Член од
25 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво,
Имам проблем и ми треба мислење доколку сте имале слична ситуација. Веќе два месеци одев на базен, но почна многу да ме чеша интимата, имам пецкање кога одам во тоалет и исцедок како со грутчиња. Почнав да ги користам вагиналетите PROBalans Lady на PharmaS па ме интересира дали имате слично искуство?
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Не сум лекар, ама ова личи као да имаш камен во бубрег или бешика. Вода со капки лимон, секој ден.

Ако е нешто со родовиот орган, е не знам тогаш.

Што си јадела у последно време?

Мокрачата зависи многу од составот на храната.
 
Член од
10 јануари 2017
Мислења
13
Поени од реакции
6
Здраво,
Имам проблем и ми треба мислење доколку сте имале слична ситуација. Веќе два месеци одев на базен но почна многу да ме чеша интимата, имам пецкање кога одам во тоалет и исцедок како со грутчиња. Почнав да ги користам вагиналетите PROBalans Lady на PharmaS па ме интересира дали сте имале слично искуство?
Еве што викаат за Probalans Lady - многу добра работа се! :giggle:

PROBalans Lady претставуваат вагинални таблети кои: ја намалуваат pH на вагиналната слузница, ја подобруваат еластичноста на вагиналниот ѕид, ја обновуваат вагиналната микрофлора и го спречуваат на растот на патогените на слузницатата.

Поради сите овие карактеристики PROBalans Lady вагиналните таблети имаат корисно дејство при:
  • Габични инфекции;
  • Бактериски вагинози;
  • Пост-антибиотска терапија;
  • Менопауза.
Медицинското средство PROBalans Lady во својот состав вклучува:
  • Lactobacilus acidophilus кој ја обновува вагиналната микрофлора, ја инхибира колонизацијата на патогени, го намалува pH на микрооколината, и произведува H2O2 и бактериоцини против G. Vaginalis;
  • Млечна киселина која: ја одржува pH на вагиналната слузница, ги инхибира патогените соеви, ги инхибира металопротеиназите и го чува интегритетот на цервиксот, ги намалува инфекциите на горниот генитален тракт;
  • Изофлавони (особено корисни при менопауза) кои го зголемуваат нивото на гликогенот и на тој начин: го унапредуваат трофизмот на слузницата, ги намалуваат симптомите на атрофија (сврбеж, болка, еритем) и ја обновуваат pH вредноста на вагиналната содржина.
Како се употребува:
  • 1 таблета навечер пред спиење, вагинално;
  • Да се инсертираат во тек на 14 дена, почнувајќи една недела пред менструацијата или веднаш после завршувањето на циклусот;
  • Не применувајте го подолго од 20 дена, без претходна консултација со гинеколог.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Здраво,
Имам проблем и ми треба мислење доколку сте имале слична ситуација. Веќе два месеци одев на базен но почна многу да ме чеша интимата, имам пецкање кога одам во тоалет и исцедок како со грутчиња. Почнав да ги користам вагиналетите PROBalans Lady на PharmaS па ме интересира дали сте имале слично искуство?
Скоро секој различен исцедок од оној нормалниот укажува на некаква инфекција.
Може да е кандида само, може да е друго. Правец гинеколог, ПАП ако немаш правено годинава и не земај на своја рака вагиналети.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Здраво,
Имам проблем и ми треба мислење доколку сте имале слична ситуација. Веќе два месеци одев на базен, но почна многу да ме чеша интимата, имам пецкање кога одам во тоалет и исцедок како со грутчиња. Почнав да ги користам вагиналетите PROBalans Lady на PharmaS па ме интересира дали имате слично искуство?
Прво дај урина и крв на доктор, па после со заклучоци - дијганози и слично. Постојат многу габични инфекции кои НЕ СЕ кандида, прво осигурај се што е.

Како за старт, купи А + Д3 од зегин, како и витамин Ц и магнезиум. Конзумирај по 3x A + D3 после оброк кој содржи нешто масно, и по 4 таблети витамин Ц на ден, 4x1 од 500 мг, магнезиум по 400 мг на ден, 1h пред спиење.

Тргни се од џанк фуд, и тешка храна, мавни на масти и многу зеленчук. Млечни продукти не.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Прво дај урина и крв на доктор, па после со заклучоци - дијганози и слично. Постојат многу габични инфекции кои НЕ СЕ кандида, прво осигурај се што е.

Како за старт, купи А + Д3 од зегин, како и витамин Ц и магнезиум. Конзумирај по 3x A + D3 после оброк кој содржи нешто масно, и по 4 таблети витамин Ц на ден, 4x1 од 500 мг, магнезиум по 400 мг на ден, 1h пред спиење.

Тргни се од џанк фуд, и тешка храна, мавни на масти и многу зеленчук. Млечни продукти не.
Како прво, не може да препорачуваш магнезиум и А и Д3 на човек што појма немаш каков електролитен статус има или кои се сегашните нивоа на витамините. Вишок магнезиум може да предизвика проливи, пореметување на работа на срцето, а вишок А и Д3 се токсични за црниот дроб. Една мерка не пасува за сите.
@Andrijana116 како за старт - оди на гинеколог. Најбрзо, најточно и наједноставно решение. Овде на форум може да ти дадат препораки, но секогаш МОРА да се има голема доза претпазливост зашто интернетот е полн со надрилекари, учени-недоучени експерти и хомеопати што во најголем број од случаите даваат паушални решенија.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како прво, не може да препорачуваш магнезиум и А и Д3 на човек што појма немаш каков електролитен статус има или кои се сегашните нивоа на витамините. Вишок магнезиум може да предизвика проливи, пореметување на работа на срцето, а вишок А и Д3 се токсични за црниот дроб. Една мерка не пасува за сите.
@Andrijana116 како за старт - оди на гинеколог. Најбрзо, најточно и наједноставно решение. Овде на форум може да ти дадат препораки, но секогаш МОРА да се има голема доза претпазливост зашто интернетот е полн со надрилекари, учени-недоучени експерти и хомеопати што во најголем број од случаите даваат паушални решенија.
A + D3 не се токсични во минимални дози, за да се дојде до токсичност треба да се зимаат над 20.000 ui на ден, и тоа континуирано. A + D3 од алкалоид, се далеку од тоа

Results of a trial in non-pregnant women document that daily oral vitamin A supplements of 4000, 10,000 and 30,000 IU given for 3 weeks were in the range or slightly above the range of endogenous plasma levels seen in early pregnancy. Even after a 3-week treatment with 30,000 IU/day, peak plasma levels of retinoic acid and isotretinoin were within or just slightly above the range of their physiological levels. In cynomolgus monkeys (average weight: 3-4 kg), a NOAEL (no observed adverse effect level) of 7500 IU per kg body weight and a LOAEL (lowest observed adverse effect level) for developmental toxicity of 20,000 IU/kg was found. Considering these results in the cynomolgus monkey, a dose of 30,000 IU/day should also be considered as non-teratogenic in man.

Не знам дали на мене се однесуваше последниот пасус, но претпоставувам. Па така би ти поставил неколку прашања.

Дали ќе сакаш - фино лепо да ми објасниш како се прави електролитен статус, поготово за магнезиум и на што се должи неговата ефикасност - прецизност?

Тоа што вие сте го изучувале, практикувале, или како и да е, се методи базирани на испитувања и методологии од пред 30 години, или дојдете до сегашноста, или не постирајте генерички ствари - кои се само копи пејст на студии од времето на Тито.

Вишок магнезиум не предизивикува пролиф, пролиф предизвикува НЕ абсорбиран магнезиум, кога човек се бори со инфекција, дали мислиш дека има иста потреба за магнезиум - витамини, или пак идеме на RDA?

Пореметување на работа на срцето? каква комедија!

Иначе истите препораки се во повеќе постови за инфекции, заради тоа што тие 3 витамини/минерали - се најбитни за имунитет, се надевам го знаеш ова.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Дежурна Ординација! #2 klik!




доколку се има има пенаст, жолт, или зеленикав исцедок ( green discharge) со неприроден непријатен мирис е знак на присуство на ,,Трихомонијаза,, ...
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Убаво би било и превентивно да консумирате брусница.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
13
Поени од реакции
2
Здраво,
Имам проблем и ми треба мислење доколку сте имале слична ситуација. Веќе два месеци одев на базен, но почна многу да ме чеша интимата, имам пецкање кога одам во тоалет и исцедок како со грутчиња. Почнав да ги користам вагиналетите PROBalans Lady на PharmaS па ме интересира дали имате слично искуство?
Kade gi ima PROBalans Lady i koja cena se?
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Здраво,
Имам проблем и ми треба мислење доколку сте имале слична ситуација. Веќе два месеци одев на базен, но почна многу да ме чеша интимата, имам пецкање кога одам во тоалет и исцедок како со грутчиња. Почнав да ги користам вагиналетите PROBalans Lady на PharmaS па ме интересира дали имате слично искуство?
Ги имам користено PROBalans Lady на препорака од гинеколог. Можно е да имаш габична или бактериска инфекција од базенот и да се надеваме дека не е ништо страшно. Обично летен период од плажи, базени, прљавштини се појавуваат инфекции. Од седење со мокри купачи, тампони или ако користиш миризливи гелови за интимна нега, миризливи влошки, несоодветна долна облека итн. Може да биде и од опаднат имунитет, стрес, користење на антибиотици. Вагиналетите ја нормализираат PH вредноста на интимата, имаат одличен состав, но сепак оди на гинеколог за да испиташ зошто ги имаш тие симптоми.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
A + D3 не се токсични во минимални дози, за да се дојде до токсичност треба да се зимаат над 20.000 ui на ден, и тоа континуирано. A + D3 од алкалоид, се далеку од тоа




Не знам дали на мене се однесуваше последниот пасус, но претпоставувам. Па така би ти поставил неколку прашања.

Дали ќе сакаш - фино лепо да ми објасниш како се прави електролитен статус, поготово за магнезиум и на што се должи неговата ефикасност - прецизност?

Тоа што вие сте го изучувале, практикувале, или како и да е, се методи базирани на испитувања и методологии од пред 30 години, или дојдете до сегашноста, или не постирајте генерички ствари - кои се само копи пејст на студии од времето на Тито.

Вишок магнезиум не предизивикува пролиф, пролиф предизвикува НЕ абсорбиран магнезиум, кога човек се бори со инфекција, дали мислиш дека има иста потреба за магнезиум - витамини, или пак идеме на RDA?

Пореметување на работа на срцето? каква комедија!

Иначе истите препораки се во повеќе постови за инфекции, заради тоа што тие 3 витамини/минерали - се најбитни за имунитет, се надевам го знаеш ова.
,,,ako AD3 ne se toksični vo minimalni dozi ne vredi da se davaat,,,tuku iskluchivo vo terapiski dozi/ako ti znachi neshto/,,
,,,kako se pravi elektrolitniot status se pravi na nachin koj shto toa go znaat ludje kako alternative od medicinskata fela,,,a ne kako tebe tresenje od rakav,,,
,,,studiite od vremeto na toj Tito beshe mnogu pokvalitetno odkolku sega,,,chicho gugle ili kurs nemozhe da zameni struchna naobrazba,,
,,,okolu prolivot ,,,ti vaka na forum bez osnovni poznavanja od kade znaesh dali ke bide ili ne absorbirana nekoja substancija,,,
,,,komedija da so klovn kako tebe,,,
,,,imunitet i samo tri elementi ili substancii,,,dobro bre psy,,,,znaesh li koj slozhen diohemisko metabolitichki proces e imuniot proces i toa na celularno nivo,,,
,,,daj barem koga nekoj shto najdobro namerno ti ukazhuva na medicinski problemi ne odi so glavata niz zid,,,
,, ajt pozzz,,,
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
,,,ako AD3 ne se toksični vo minimalni dozi ne vredi da se davaat,,,tuku iskluchivo vo terapiski dozi/ako ti znachi neshto/,,
,,,kako se pravi elektrolitniot status se pravi na nachin koj shto toa go znaat ludje kako alternative od medicinskata fela,,,a ne kako tebe tresenje od rakav,,,
,,,studiite od vremeto na toj Tito beshe mnogu pokvalitetno odkolku sega,,,chicho gugle ili kurs nemozhe da zameni struchna naobrazba,,
,,,okolu prolivot ,,,ti vaka na forum bez osnovni poznavanja od kade znaesh dali ke bide ili ne absorbirana nekoja substancija,,,
,,,komedija da so klovn kako tebe,,,
,,,imunitet i samo tri elementi ili substancii,,,dobro bre psy,,,,znaesh li koj slozhen diohemisko metabolitichki proces e imuniot proces i toa na celularno nivo,,,
,,,daj barem koga nekoj shto najdobro namerno ti ukazhuva na medicinski problemi ne odi so glavata niz zid,,,
,, ajt pozzz,,,
На кој начин се прави електролитен статус, и каква е неговата прецизност - ефикасност, конкретно за магнезиум прашувам, ако знаеш посочи ако не, како и на повеќето теми можеш да се фокусираш на мене, наместо на темата, нели.

Моето познавање, не е предмет на дискусија, кој колку знае е дискусија која секогаш завршува со ставови кои се земени како фалење и ароганција од страна на другите кои читаат, така да ако сакаш да дискутираме за нешто конкретно (прашањата кои ги избегнуваш повели)

Студиите од времето на тито не тестирале детално како сега, немало доволно радомизирани слепи студии, и се користеле осетно помали дози на витамини - минерали на пример.

D3 + A, значајно го подобруваат имунитетот, за да се покачи значајно нивото на D треба да поминат најмалце 2-3 недели, но A витаминот во форма на ретинол, е активен моментално, и е особено силен кај инфекции....поготово заедно со витамин ц и цинк.

A/Retinol,

"In a cluster-randomized study of pediatric visits for upper respiratory illness during the winter and early spring, these nutritional supplements decreased mean visits/subject/month by 36%-58%.
D3,

Early evidence that vitamin D acts as important stimulant for innate immunity came from reports about tuberculosis treatment with cod liver oil (reviewed in [39]). More current studies specify how calcitriol enhances the antimicrobial effects of macrophages and monocytes, which are important effector cells, fighting against pathogens such as Mycobacterium tuberculosis. Besides enhancing chemotaxis and phagocytic capabilities of innate immune cells [23], the complex of calcitriol, VDR, and retinoid X receptor directly activates the transcription of antimicrobial peptides such as defensin β2 (DEFB) and cathelicidin antimicrobial peptide (hCAP18) [40,41,42]. In detail, monocytes exposed to M. tuberculosisshow a strong induction of the 1α-hydroxylase CYP27B1 and the vitamin D receptor after recognizing pathogens by toll-like receptors, leading to a direct modulation of gene expression, favoring production of cathelicidin [43]. Besides toll-like receptor signaling, other cytokines such as interferon-γ or IL-4 have been found to also effect CYP27B1 expression [44]. Human cathelicidin (hCAP18) which is cleaved from LL-37 (37-residue active cationic peptide) and then causes destabilization of microbial membranes, is up-regulated in response to infections in humans and acts against bacteria, viruses and fungi [45].

In severe infections, the percentage of innate granulocytic cells such as neutrophils is very high. Early reports suggested neutrophils as main source of cathelicidin [46] but this finding is now contrasted by the report that although neutrophilic granulocytes express the VDR, they seem to have no CYP27B1 activity that would enable them to convert 25(OH)D into the bioactive form necessary to initiate cathelicidin gene expression [2]. However, in a cross-sectional analysis, serum 25(OH)D levels were found to be significantly lower in critically ill septic patients. This was associated with decreased concentrations of the antimicrobial protein cathelicidin [47]. This finding supports the theory that the vitamin D status regulates antimicrobial protein levels and may be crucial in infection control
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
На кој начин се прави електролитен статус, и каква е неговата прецизност - ефикасност, конкретно за магнезиум прашувам, ако знаеш посочи ако не, како и на повеќето теми можеш да се фокусираш на мене, наместо на темата, нели.

Моето познавање, не е предмет на дискусија, кој колку знае е дискусија која секогаш завршува со ставови кои се земени како фалење и ароганција од страна на другите кои читаат, така да ако сакаш да дискутираме за нешто конкретно (прашањата кои ги избегнуваш повели)

Студиите од времето на тито не тестирале детално како сега, немало доволно радомизирани слепи студии, и се користеле осетно помали дози на витамини - минерали на пример.

D3 + A, значајно го подобруваат имунитетот, за да се покачи значајно нивото на D треба да поминат најмалце 2-3 недели, но A витаминот во форма на ретинол, е активен моментално, и е особено силен кај инфекции....поготово заедно со витамин ц и цинк.

A/Retinol,



D3,
,,,,koga jas ke dojdam do zakluchok deka e potrebno moeto davanje na mislenje togssh i ke go ima,,,
,,,ne sum fokusiran na tebe,,,ne se precenuvaj,,,
,,,samo komentiram nesoodvetni medicinski tolkuvanja od nesoodvetno struchno osposobeno lice koe sekoja dijagniza ja sveduva na dve tri raboti,,,
,,,apropo toa veke ponatamoshnite mislenja za razlichni medicinski problemi so dve tri somnitelni reshenija po sila na avtomatizam stanuvaat trolovanje,,,
,,,i nemoj da mislish deka se zamaram so tebe,,,voopshto ne ti se teshki tezite za da bidat demantirani,,,
,,,e sega e navistina ajt pozz,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom