ВЛАДАТА ДОДЕЛИ СТАНОВИ НА 32 СЕМЕЈСТВА НА ЗАГИНАТИ БРАНИТЕЛИ ВО 2001 ГОДИНА

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
секоја чест за гестот тоа е добро и е за пофалба
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
The Blob напиша:
Ленка,...ABC де....ти ама ко те индоктринирале ич фри спејс за здрав разум не ти оставиле гледам. Многу тежок е животот на тутунарите ОК, ама немој да споредуваш човек кој 20 години произведува тутун (и кога-тогаш,колку-толку зема пари и до некаде рани фамилија) и човек (луѓе) кои ги УБИЛЕ! штитејќи ја државата! Овие вториве немаа ни по 25-30 години кога оставија жени,сираци и семејства, а ти тука да јадиш....тутун дека тужна је прича духанска. Тужна је брате ама гет он д факинг топик!
Za tie "vtorite" nemoj mene da mi kazuvash oti najmalku 5mina od 10te zaginati na Karpalak mi bea dobri prijateli so koj sekojdnevno se srekavavme,i nivnite semejstva sega sadat tutun za da preziveat a pari ne dobivaat navreme kako shto ovaa godina im veti vladata na Gvujo koj podeli 32 klucevi od stanovi izgradeni so parite megudrugite i na tutunarite koj denovive pak dobija zakani kako da ziveat na Kuba pod rezimot na Kastro.So nivnite pari ovaa godina se vodat "mediumski kampanji" kako shto se "baloni nad vlada" ili "Makedonija rajh za investiranje koga na tutunarite ne morash da im platish pari" ili pojavuvanje na "blentavi oglasi" po vesnici kade se zaebavaat so 400 000 nevraboteni koga se bara sluzbenik so polozen pravosuden ama da ima iskustvo vo koruptivni dejstva,pompezno delenje klucevi za stanovi koj se gradat nekolku godini i sega kako Gvujo da im gi dade od svojot imot(barem taka e prikazano na topik-off) a bogami i po provladinite mediumi.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Pa go reshivme problemot so kecinjata za "cedenje nafta".:)
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
sukur, pa posle tolku cekanje redno bese za semejstvata na roditelite da dobijat stanovi
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Da,iako nikoj nemoze da im gi nadomesti izgubenite clenovi na semejstvata so "klucevi za stan" pred TV kamerite.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ABC напиша:
Da,iako nikoj nemoze da im gi nadomesti izgubenite clenovi na semejstvata so "klucevi za stan" pred TV kamerite.
Загубата на член од семејство е загуба која никој не може да ја надомести. Но, твојот обид и намера се повеќе од очигледни да фрлиш дамка врз гестот кој е направен за семејствата на бранителите. По секоја цена настојуваш да наметнеш мислење дека тоа што државата им обезбедила станови е "пичкин дим". Срами се.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Гестот е ироничен, демек ги сожалуваат. Инаку незнам колку е добро станови да се доделат. Боље пари.
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
267
Поени од реакции
0
Малко не ми е работа ,но да каза и аз едно скромно мнение.Владата ви наместо да прави гестове да беше предложила един закон,с коjто да биде регламентирано какво следва да получават роднини и наследници на загиналите за Родината.Подобни гестове са просто една гнусна политичка реклама с паметта на тези воjници.много лесно се правjат гестове с чужди пари!
 
T

The Blob

Гостин
Јаху, зошто ироничен гест? Тоа е право на семејствата како ЗАСЛУГА за она што на нивните убиени татковци, синови и сл. им се случило како припадници на АРМ. Оштетата отсекогаш постоела, без разлика дали војниците биле убиени или повредени. Нема што ги сожалуваат-не ги сожалуваат. Луѓето откако ги убиле нивните глави на семејството немаат услови за живот. Зошто пари да им дадат,за да плаќаат кирија некаде? Инаку подобра оштета (награда,инвестиција и сл.) од стан нема. И по 30 години нема многу да изгуби од вредноста,за разлика од други работи (пари,коли,и сл) кои би можеле да им ги дадат на семејствата на загинатите бранители.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Одличен чекор на Грујо, не јадете многу гурабии и од каде на каде успеа АБЦ да ја свртиш темава за тутунарите, навистина не ми е јасно.
Исто ко јас да почнам да се бунам на темава, што нема саглам македонска софтверска фирма.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Де беее! Ако нешто се прави како што треба, има ли и такви кои што можат да најдат влакно во јајцето? Ако не се прави, зошто не, ако се прави зошто да. Дај малце оствите дневна политика! Потполна поддршка за Владата! Конечно некој се сети на нив. А дали е пред камери, не е битно. Браво за потегот на Премиерот!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Мистичен напиша:
Загубата на член од семејство е загуба која никој не може да ја надомести. Но, твојот обид и намера се повеќе од очигледни да фрлиш дамка врз гестот кој е направен за семејствата на бранителите. По секоја цена настојуваш да наметнеш мислење дека тоа што државата им обезбедила станови е "пичкин дим". Срами се.

Vlecesh pogreshni konstatacii prijatele Misticen,mnogu pogreshni!Jas samo nastojuvav so moite postovi da ja pottiknam vladata da napravi mnogu poveke za semejstvata na site braniteli ne samo na 32 semejstva.Demonstraciite na tutunarite bea vo isto vreme so "pompeznata" podelba na klucevi koja mozeshe da zavrshi bez mnogu "pompi" slikanja pred kameri i slicno,shto posebno me iritira.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Тогаш, слободно отвори си тема за тутунарите и тролувај таму колку сакаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom