Будизам

Член од
24 април 2006
Мислења
5
Поени од реакции
1
што мислите за источната филозофија и будизмот?
За астралните патувања и надминувања на физичките граници на просторот и времето.
Дали е тоа измислица или тука се крие некоја тајна
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
ааа голема таЈНА има тука
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
tajna?

:nesum: ima tajna i toa kakva.....
so sum citala edna kniga za reinkarnacijata sve ama bukvalno sve sto pisuva ke te natera malce da se zamslis...so ustvari sme nie u kosmosov,i kaj ke bideme i zasto sme i sve....baska ako ja citate u 3 navecer mnooogu naludnicavi idei se ragaat...pozz
 
Член од
12 март 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
<STRONG>Oснована во североисточна Индија по учењето на Siddhartha Gautama<SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU"> кој е познат како Буда .
 
Член од
12 март 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Oснована во североисточна Индија по учењето на Siddhartha Gautama кој е познат како Буда .


<SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU"><FONT size=3><FONT color=#000000><FONT face="Times New Roman"><STRONG>Желбата за моќ или желбата да се доминира се ограничени со стравот – страв од средствата со разорна моќ кои ги создал самиот човек . Меѓутоа стравот не е сигурна кочница на човечкиот импулс и он стално труе се наоколу и создава чуство на фрустрираност кое пак ќе го разгори пламенот на омразата . Но луѓето се сеуште окупирани со симптомите на својата болест , слепи за нејзината причина која е создадена од трите корени на секое зло а на нив укажал Буда – алчност , омраза и обземеност (неприсутност).
 
U

UnholY

Гостин
Ако сум атеист ама будизмот како религија го почитувам.....Познато е дека будистите се следбеници на Сидарта Гаутама(Буда) или така наречен ,,просветлен,,....Будизмот го основал мислам негде 5-6 век п.р.н.е и најголема распространетост има главно во Тибет,Непал,Монголија,Кина, итн....Буда доживеал просветлување уште во својата младост и така по тој пат ја спознал конечната вистина дека само со надминување на себичните желби може да се прекине циклусот на раѓање.живеење и смрт.Дошол и до спознавање на она е што е познато како како ,,четририте возвишени вистини,,а тоа се:универзалноста на страдањето,неговите причини,лекот за страдањето и како да се пронајде придржувајќи се кон патот на позитивните мисли и морални дела....Тој имал можност да ја постигне нирваната односно според мене совршенството или состојбата во која човекот се ослободува од страдањата и сите негативни мисли но тој се вратил и се се посветил на тоа да ги поучува другите на она што тој успеал да го постигне....По смртта на Буда се појавиле две традиции од кои онаа постарата е теравадата која останал верна на учењето на Буда а втората е Махајана која опфаќа повеќе учења....исто така Махајаната го нагласува и значењето на бодисавата односно тоа е она што некој ќе го достигне самиот праг на нирваната, но ќе се врати за да им помага и да ги подучува другите....Исто така верници на будизмот кон ликот на Буда се однесуваат како кон учител а не како кон божество....а тоа е една од причините зошто го почитувам будизмот...
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Будизмот има и добри и лоши страни... Не ми се свигја што во Будизмот се вели: ако се затвориш во себе ќе ти биде убаво...
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
budizmot e spored mene najdobra religija bidejki se ti se osnova na svojot duh na vnatresnosta na teloto,srceto i najvazno relaksacijata.Preku budizmot moze da se dozivee mnogu raboti koj sto nikoj ne gi doziveal kako na pr.vistinskata relaksacija t.e astralnoto patuvanje koe sto na mnogu ludje im e poznato.Seto toa e oznova na relaksacijata i osloboduvanjeto na dusata,mozokot ma duhot na celoto telo.A toa e mnogu kul za eden 4ovek :DDDDD
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
budizmot e spored mene najdobra religija bidejki se ti se osnova na svojot duh na vnatresnosta na teloto,srceto i najvazno relaksacijata.Preku budizmot moze da se dozivee mnogu raboti koj sto nikoj ne gi doziveal kako na pr.vistinskata relaksacija t.e astralnoto patuvanje koe sto na mnogu ludje im e poznato.Seto toa e oznova na relaksacijata i osloboduvanjeto na dusata,mozokot ma duhot na celoto telo.A toa e mnogu kul za eden 4ovek :DDDDD
Ти си Буууууууда!
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
P sega kako posebna religija "Budizmot", zarazlika od drugite e na malku povisoko nivo, samo zaradi nejzinata filosofija. Hristijanstvoto ima premnogu slicnosti so Bugizmot, vo odnos na megucoveckiot odnos, neodamna procitav eedna kniga "Tibetska kniga na zivotot i smrta" od Sogjal Rinpoce, knigata e stvarno dobra pa koj saka da ja procita moze da ja najdevo Tabernakul moze mnogu da se nauci od nea za Budizmot.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Будизмот или поточно Будиното учење е атеистичко сфаќање според кое се е страдање, а страдањето потекнува од желбата за задоволства и од врзувањето со она што нема трајност во себе.Буда учел како да ги избегнеме страдањата, како со помош на правилен начин на живот да го изживееме овој живот.
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Роден сум како христијанин и крстен сум и се...Ама искрено будизмот ми изгледа како најсовршена религија...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
nihilista pa zarem i Isus po toa ne ne ucel istoto ...se e stradanje i da ne se vrzuvame od toa sto nema trajnost vo sebe ... ?

Site religii imaat ist osnov ama najneiskriveno ucenje e BUDIZMOT sto e poveke umetnost na ziveenjeto otkolku religija, vo BUDIZMOT nema zastrashuvanje so pekoli , nema prisila slavi me samo mene ... i taka nataka .

Nie sme uste seljachana za da go razbereme ovoj dreven metod za tolkuvanje na stvarnosta koja ne opkruzuva...

Inaku Budizmot mene mnogu mi pomogna i me smiri vo nekoi momenti i smetam deka e nesto sto sekoj sto smeta deka e nekakov intelektualec treba da bide zapoznaen so nivnata budistichka sustina.

Od drevniot istok se poteknuva a nie tolku malce znaeme za toa sto e toa navistina zalno kolku sme samobendisani i neprosveteni :tv:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
На прашањето дали веруваат во Бога, будистите одговараат дека веруваат во луѓето пред. Не веруваат ни во постоење на душа ни во Бога од причина што тоа им е неважно, ако има Бог нека има, ако има душа ќе си ја има верувале или не. Веруваат дека се потекнува од Ништото, кое што е извор на се, од каде се потекнува и се се враќа. Дали е тоа Ништо стварно ништо или соединетост со апсолутот при што свеста и самосвеста постојат и состојбата е максимално исполнувачка (нирвана) останува да се види.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom