Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
zdravo drugari od forumov. imam edno prasanje za brat mi i molba koj znae da mu odgovori

od 2013 godina mu e zapocnata postapkata, so starite proizhodi od dabc.
vo 2015 mu e prekratena postapkata od ta direktorkata katja ko gi prekratija mnogu prepiski

saka odnovo da pocnit postapka i prasanjeto mi e:
dali treba da vadit novo udostovarenie za proizhod od dabc?
ili
mozit da izvadi duplikat od staroto ?

objasnenie:
staroto udostovarenie mu e izdadeno samo vrz osnov na dokumenti od baba-dedo rodeni pred 1918 godina i nisto drugo, potocno, samo dokumenti od niv no ne i potvrda od klub.

vi blagodaram odnapred za odgovorot
pozdrav

p.s. i jas so nego zaedno bevme podnesovme 2013 ama jas ne sakam da podnesvam pak.
Ќе си извади на ново изводи се до предокот на основ на кој му е издаден првиот произход и ќе си извади потврда од Струмица.Превод и легализациј на изводите и заедно со потврдата и оригиналот+копија од произходот(стариот) и право Софија.Нека го испринта и потполни Зајавление за издаване на дубликат на удостоврение за б'лгарски произход http://www.aba.government.bg/?legal=3 и копија од пасош(не се сеќавам дали треба и копија од последниот влез во Бугарија).За дупликат произход доброто е што кога и да отидеш(во приемно време) ќе те пуштат да поднесиш без проблем но лошото е што ќе чекаш како и останатите,година можеби и повеќе за да ти го издадат произходот.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ќе си извади на ново изводи се до предокот на основ на кој му е издаден првиот произход и ќе си извади потврда од Струмица.Превод и легализациј на изводите и заедно со потврдата и оригиналот+копија од произходот(стариот) и право Софија.Нека го испринта и потполни Зајавление за издаване на дубликат на удостоврение за б'лгарски произход http://www.aba.government.bg/?legal=3 и копија од пасош(не се сеќавам дали треба и копија од последниот влез во Бугарија).За дупликат произход доброто е што кога и да отидеш(во приемно време) ќе те пуштат да поднесиш без проблем но лошото е што ќе чекаш како и останатите,година можеби и повеќе за да ти го издадат произходот.
Воопшто не му требаат нови изводи, човекот кажува дека има добиено произход врз основа на предци, тоа значи дека во ДАБЧ веќе имаат негови изводи.
Има две опции:
1. Да побара издавање на дупликат што ќе биде идентичен на претходно добиениот произход, бидејќи немаат право да одбијат да му издадат копија од документ што веќе му го издале. Од лично искуство кажувам. Ваков дупликат може (теоретски) да му направат уште истиот ден.
2. Да побара издавање на дупликат со додавање на потврда од здружение, но мене тоа не ми изгледа потребно, плус ќе му излезе подолго чекање. Подобро да извади дупликат како во опција (1), а потврдата од здружение да ја поднесе директно во МП.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Воопшто не му требаат нови изводи, човекот кажува дека има добиено произход врз основа на предци, тоа значи дека во ДАБЧ веќе имаат негови изводи.
Има две опции:
1. Да побара издавање на дупликат што ќе биде идентичен на претходно добиениот произход, бидејќи немаат право да одбијат да му издадат копија од документ што веќе му го издале. Од лично искуство кажувам. Ваков дупликат може (теоретски) да му направат уште истиот ден.
2. Да побара издавање на дупликат со додавање на потврда од здружение, но мене тоа не ми изгледа потребно, плус ќе му излезе подолго чекање. Подобро да извади дупликат како во опција (1), а потврдата од здружение да ја поднесе директно во МП.
prasanje:
da te prasam:
dali duplkatot ce bide verodostoen dok. (dali ce go priznaet?? zato sto toa e proizhod od starite od 2013 kade ne se pisese sto dokumenti se podneseni?
od 2015 se izdavaat udstovarenija so podrug terk kaj so pisuva vrz osnova na so dokumenti dal i gi naveduvaat

p.s. @redbox87 fala ti za odgovorot. pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2019
Мислења
100
Поени од реакции
35
prasanje:
da te prasam:
dali duplkatot ce bide verodostoen dok. (dali ce go priznaet?? zato sto toa e proizhod od starite od 2013 kade ne se pisese sto dokumenti se podneseni?
od 2015 se izdavaat udstovarenija so podrug terk kaj so pisuva vrz osnova na so dokumenti dal i gi naveduvaat

p.s. @redbox87 fala ti za
Автоматски споено мислење:

Potpis da se pofale nekoj !
 
Член од
26 март 2019
Мислења
62
Поени од реакции
75
Добар ден
Денес има многу откази од Вицепрезидента и информација дека сите кои имат потпишано произход од Борис Вангелов да го очекуват истото.
Колку е точна информацијата не знам останува да чекаме и да видиме.

Убав ден
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Толку, јас се одјавувам.
После две ипол години на Проверка од Вицепрезидентот, денес отказ.
Документи од брат + доставив лична карта од прадедо со изводи со се.
Нека им служи на честта, бетер од лотарија, џабе ми е потеклото.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
62
Поени од реакции
75
Толку, јас се одјавувам.
После две ипол години на Проверка од Вицепрезидентот, денес отказ.
Документи од брат + доставив лична карта од прадедо со изводи со се.
Нека им служи на честта, бетер од лотарија, џабе ми е потеклото.

Ние со тебе двајцата ќе си ловеме риби во Копер.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Добар ден
Денес има многу откази од Вицепрезидента и информација дека сите кои имат потпишано произход од Борис Вангелов да го очекуват истото.
Колку е точна информацијата не знам останува да чекаме и да видиме.

Убав ден
Што има врска кој го потпишал происходот? Тој период тој беше директор на ДАБЧ некаде 2015 - 2017. И мојот происход е потпишан од него како и на сите други апликанти што аткуелно чекаат потпис кои не се 2013/14. Односно 99% од апликантите.

Ние со тебе двајцата ќе си ловеме риби во Копер.
И ти доби отказ?
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Добар ден
Денес има многу откази од Вицепрезидента и информација дека сите кои имат потпишано произход од Борис Вангелов да го очекуват истото.
Колку е точна информацијата не знам останува да чекаме и да видиме.

Убав ден
Ke sakate li da mi kazete dokolku znaete do koja godina proishodite gi potpisuval toj Boris Vangelov i zosto ne gi priznavat tie proishod? Blagodaram
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom