Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Добро вечер
Јас сум 2013 и вчера ми се смени статусот од дополнителна во По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. како е процедурата поматаму ве молам ако некој знае не ка ми одговори поздрав
 
Член од
13 октомври 2016
Мислења
33
Поени од реакции
14
dali ima nekoj od 2013 momentalno so ceka potpis i ako ne e tajna da kazi kolku vreme ceka...pisete brzo veterani moi morski tigrovi moi morski :D
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
ајде дечки да ве израдувам и вас ....
Имам промена на статусот баш денес 111**/2013 сум конечно тргна работава барем си велам...
Статус: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Со Документи од први братучеди и прадедо...

Сакам да прашам колку време се чека уште од финален експерт и кој статус следи после оваа ?
Druze, 4m max moze i porano ama tolku e max. Jas sum vekje 2 ipol na finalna od 2013
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
13
Druze, 4m max moze i porano ama tolku e max. Jas sum vekje 2 ipol na finalna od 2013
Сега повеќе не се плашам колку и да е јас сум чекал од 2012 на 8ми дек правам точно 4 години па сега за пола година не е страшно но сепак ме интересираше ...
П.С Дечки имајте многу трпение, и никогаш надежта да не ви умира, тој што има поднесено еден ден ќе си го земе и ќе си замине на подобро утро ...
Ако има некои новости од моја страна ќе бидете информирани

Имајте Пријатен викенд..
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
по два макотрпи дена по бугарските инстуции можам да го кажам следното за последната фаза односно матичен број, па сликање итн: неопходно е да се има извод, преведен и легализиран, за истиот ден или пак следниот (доколку документите ги дадете покасно односно после 12 ч) во зависност од тоа на каков преварант ќе наидете цените варираат од 60 лева до 120 лева... најниското за еден ден мислам дека е 60, а инаку по стандарден процедура од една нед чини 20 лева... така што мој предлог е кога ќе одите по егн во истиот ден дајте го и изводот за го средат па за една нед да можете да ги подигнете и двете работи... карши Судската палата во центарот има канцеларии каде што се врши превод и легализација и не се преваранти, проверено! Второ, од маките на некои други Македонци слушнав дека посредниците им барале по 150 евра за да им пријават адреса! ако некој ви предложи нешто слично да го отерате у пм пошто само 15 евра односно 30 лева е за пријавување на адреса, и тоа формуларите не се ништо особено, само име и презиме адреса и од родителите име и презиме, дата на раѓање и толку... така да нека не ве лажат тие посредниците! освен ако немате пари за фрлање секако, тогаш ваш избор си е. Во општина Слатина за сликање да знаете дека доколку нема гужва брзо се завршуваат работите, персоналот таму е ок, не знам за таа полиција на Марија Луиза булеварот како стојат работите, Слатина сега подалеку е да ама па брзо се завршува работа. Со лесно на сите до каде и да се со процедурата и пак да ви повторам нека не ве лажат тоа посредниците за десеткратно поголеми цени! Поздрав![DOUBLEPOST=1477077613][/DOUBLEPOST]
abre decki.Koga ce idete vo policija daj boze do toa da stasate jas tri godini cekav.I togas ako vi pobaraat nekoj dokument izvod ili bilo sto a vie nemate vas pak ce ve slikaat i se sto treba ama mozebi ce vi recat da donesete.E vie ce si otidete vo opstinata kade sto ste zavedeni vo graganskiot dnevnik i od tamu ce si pobarate iod vasata papka sto vi treba.I do sega nikoj ne vratile bidejci nemal izvod ili bilo sto bidejci imate naredba od predsedatel na drzava sto se vika UKAZ vo raka brate.
Mене ме вратија, рекоа неопходно е со преведен и легализиран извод, указот не врши ништо работа без изводот
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Aj dali nekoj peoba da zakazi za podiganje naukaz elektronski, me interesira za koga zakazuvaat najrano
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ајде дечки да ве израдувам и вас ....
Имам промена на статусот баш денес 111**/2013 сум конечно тргна работава барем си велам...
Статус: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Со Документи од први братучеди и прадедо...

Сакам да прашам колку време се чека уште од финален експерт и кој статус следи после оваа ?
sledno e 1-4 meseci cekanje
i sledniot status treba da ti bide
Образувана преписка N:xxxx.20xx/г. Вашата преписка е вклјучена в Указ xxx от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.[DOUBLEPOST=1477078881][/DOUBLEPOST]
Добро вечер
Јас сум 2013 и вчера ми се смени статусот од дополнителна во По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. како е процедурата поматаму ве молам ако некој знае не ка ми одговори поздрав
sledno e 1-4 meseci cekanje
i sledniot status treba da ti bide
Образувана преписка N:xxxx.20xx/г. Вашата преписка е вклјучена в Указ xxx от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
по два макотрпи дена по бугарските инстуции можам да го кажам следното за последната фаза односно матичен број, па сликање итн: неопходно е да се има извод, преведен и легализиран, за истиот ден или пак следниот (доколку документите ги дадете покасно односно после 12 ч) во зависност од тоа на каков преварант ќе наидете цените варираат од 60 лева до 120 лева... најниското за еден ден мислам дека е 60, а инаку по стандарден процедура од една нед чини 20 лева... така што мој предлог е кога ќе одите по егн во истиот ден дајте го и изводот за го средат па за една нед да можете да ги подигнете и двете работи... карши Судската палата во центарот има канцеларии каде што се врши превод и легализација и не се преваранти, проверено! Второ, од маките на некои други Македонци слушнав дека посредниците им барале по 150 евра за да им пријават адреса! ако некој ви предложи нешто слично да го отерате у пм пошто само 15 евра односно 30 лева е за пријавување на адреса, и тоа формуларите не се ништо особено, само име и презиме адреса и од родителите име и презиме, дата на раѓање и толку... така да нека не ве лажат тие посредниците! освен ако немате пари за фрлање секако, тогаш ваш избор си е. Во општина Слатина за сликање да знаете дека доколку нема гужва брзо се завршуваат работите, персоналот таму е ок, не знам за таа полиција на Марија Луиза булеварот како стојат работите, Слатина сега подалеку е да ама па брзо се завршува работа. Со лесно на сите до каде и да се со процедурата и пак да ви повторам нека не ве лажат тоа посредниците за десеткратно поголеми цени! Поздрав![DOUBLEPOST=1477077613][/DOUBLEPOST]
Mене ме вратија, рекоа неопходно е со преведен и легализиран извод, указот не врши ништо работа без изводот
Znaci vi se kolnam duri i prasav za toj Izvod nema potreba za egn izvod bidejci se elektronski im izleguva na kompjuter plus cela papka od ministerstvoto za pravda im i ispratena vo opstinata kajsto ima i iZvod i se od vas.Vo policija na slika je isto taka fotokopija od pasos i vlez od granica kopija nikoj ne mi po ara izvod plus prasav i mi kazaa deka ne im treba.Jas denes podignav egn i se slikav a sega sto vi pisuvam po navika vi pisuvam sepak dolgo vreme ne bev osamen so vas na forumov prijatelcinja.E sega sekoj so srecata.Inaku me cudi ova sto go pisuvate.Jas se izakav do skopje vcera bev cekav i ne zavrsiv rabota vo taa ambasada vo skopje ete za taa legalizacija sto nikoj ne mi ja pobara.mozebi zavisi od opstina do opstina
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Дечки да известам дека на пријателка на мајками со број на предмет 64XX/2015 и е потпишан указот пред два три дена. Мене не ми вреди информацијава зашто уште немам поминато интервју, но на сите вас кои чекате на финална можда ве интересира :)
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Znaci vi se kolnam duri i prasav za toj Izvod nema potreba za egn izvod bidejci se elektronski im izleguva na kompjuter plus cela papka od ministerstvoto za pravda im i ispratena vo opstinata kajsto ima i iZvod i se od vas.Vo policija na slika je isto taka fotokopija od pasos i vlez od granica kopija nikoj ne mi po ara izvod plus prasav i mi kazaa deka ne im treba.Jas denes podignav egn i se slikav a sega sto vi pisuvam po navika vi pisuvam sepak dolgo vreme ne bev osamen so vas na forumov prijatelcinja.E sega sekoj so srecata.Inaku me cudi ova sto go pisuvate.Jas se izakav do skopje vcera bev cekav i ne zavrsiv rabota vo taa ambasada vo skopje ete za taa legalizacija sto nikoj ne mi ja pobara.mozebi zavisi od opstina do opstina
во Слатина бараат дефинитивно зошто не само мене, уште еден Македонец пред мене што влезе исто така го вратија да го легализира и преведе изводот
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
3
Zdravo jas sum broj 49**/2015 mi se smeni statusot deka Drzavjanstvoto e veke gotovo i potpisano ( so stari dokumenti od dedo -svidetelstvo od uciliste sum)
Me interesira ako utre zakazam za podigajne na drzavjanstvo i tamu platam za ekspers uslugi za se ( maticen , licna karta , pasoss) , dali mozam za 2 dena da zavrsam rabota so pasos vo raka ..???
Pozdrav
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
во Слатина бараат дефинитивно зошто не само мене, уште еден Македонец пред мене што влезе исто така го вратија да го легализира и преведе изводот
???neka bide taka izvadete de za sekoj slucaj ama zakonski nema nikoj pravo so ykaz da ve vraca toa e krivicno delo samo prasajte go sluzbenikot kako se vika i ce se posere
 
D

dimitars

Гостин
Zdravo jas sum broj 49**/2015 mi se smeni statusot deka Drzavjanstvoto e veke gotovo i potpisano ( so stari dokumenti od dedo -svidetelstvo od uciliste sum)
Me interesira ako utre zakazam za podigajne na drzavjanstvo i tamu platam za ekspers uslugi za se ( maticen , licna karta , pasoss) , dali mozam za 2 dena da zavrsam rabota so pasos vo raka ..???
Pozdrav
Ne. I da sakas ne mozes utre da zakazes bidejki prviot datum sloboden e 11.11.2016 godina taka da minimum 7 dena za egn i vo zavisnost od postapkata brza 3 dena i ekspresna 12 h dobivas pasos i lk.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom