Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
Epa decki zavrsiv rabota.Znaci odkako go zemav egn plativ 4leva na salter i so listot egn,ukazot,fotokopija od pasos i vlez ba granica bev vo policija na slikanje.Tamu prvo mibpobaraa dvajca svedoci a po edna minuta ne treba.potpolbiv formulari i vlegov na slikanje mi zemaa otpecatoci i za 30deba ce bilo gotovo licna karta i pasos.Glupav izvod ne mi pobaraa niti za egn nitu za slikanjje.Eve jas vaka pominav a slusajci ve vas na forumiv se akav za niv izvod preveden i zaveren.Eeee sano ukaz u raka i uzivajte bre imate naredba od pretsedatel vo raka.Sto ne vi e jasno prasajte me
Kade bese na slikanje vo koja opstina ? i dali moze da spodelish kolko vreme cekase EGN ?
i samo uste edno prasanje, koga ti rekoa da odis da si go poignes pasosot. FAla ti na site informacii koi gi spodeluvas
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Kade bese na slikanje vo koja opstina ? i dali moze da spodelish kolko vreme cekase EGN ?
i samo uste edno prasanje, koga ti rekoa da odis da si go poignes pasosot. FAla ti na site informacii koi gi
Kade bese na slikanje vo koja opstina ? i dali moze da spodelish kolko vreme cekase EGN ?
i samo uste edno prasanje, koga ti rekoa da odis da si go poignes pasosot. FAla ti na site informacii koi gi spodeluvas
Znaci vo opstina bansko a cekav egn edna nedela a pasosot i licnata karta po obiknocena postapka za 30dena ce bide gotov ama plativ sano 40leva za pasos i sitno za licna karta
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Кои документи поточно? Изводите од матична книга на умрени или ? Зашто други немам. Дали како доказ би прифатиле бугарите нотарска заверка? И дали нотарот би прифатил како доказ тоа што во умреницата на пра-дедоми името на таткото е точно како што треба да биде, за да докажам како вистински се викал пра-пра-дедоми? Или морам и некој + документи да носам? Инаку на овој линк е фајлот издаден од бугарскиот воен архив за војниците кои што учествувале во балканските војни 1912/13. Едини начин да најдете некој е ако му го знаете името и презимето. Нема матични броеви и сл.
DAJ LINK OD 1935 DO 1950 pojma neam koa bil dedoto vo vojska bi te zamolil kako moze da najdam za ovie godini vo veliko trnovo bbaraat i kade sluzel vojska i koja godina ne mozam da gi najdam tie informaciii nigde
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
DAJ LINK OD 1935 DO 1950 pojma neam koa bil dedoto vo vojska bi te zamolil kako moze da najdam za ovie godini vo veliko trnovo bbaraat i kade sluzel vojska i koja godina ne mozam da gi najdam tie informaciii nigde
Мислам дека нема таков документ за војниците кои што учествувале во втората светска војна. Има само за балканските и евентуално ако најдеш нешто за првата светска. А за втора нема ништо. Барем не вака јавно преку
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Образувана преписка N:xxxx/2015/17.08.2015 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 107 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
По ова што барав од странава испадна дека ми излегло државјанствово?
Сега знам дека треба да резервирам датум за во софија да одам..а каде да одам што како може ли некој,односно дали ќе сака да ми каже постручно што да правам кои се понатамошните протоколи? фала однапред
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
16
Поени од реакции
12
Образувана преписка N:xxxx/2015/17.08.2015 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 107 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
По ова што барав од странава испадна дека ми излегло државјанствово?
Сега знам дека треба да резервирам датум за во софија да одам..а каде да одам што како може ли некој,односно дали ќе сака да ми каже постручно што да правам кои се понатамошните протоколи? фала однапред
колку време чекаше потпис и кога ти се смени статусот?
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Што убаво од 2015 си земаат веќе државјанства. А од 2013 си чекаме еден куп. Подобро паралелно пак да аплицирам. Демек се ќе пуштаат ама сепак се влечкаат ко црева. Незнам само до каде ќе не довлечкаат.
Страшно Македончиња секаде сме газно црево.

Со среќа на сите.
 
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Образувана преписка N:30xx.2015/26.05.2015 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 107 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
13
ајде дечки да ве израдувам и вас ....
Имам промена на статусот баш денес 111**/2013 сум конечно тргна работава барем си велам...
Статус: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Со Документи од први братучеди и прадедо...

Сакам да прашам колку време се чека уште од финален експерт и кој статус следи после оваа ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom