Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Дечки, имам само прв братучед со бугарски пасош, немам никакви други роднини со бугарски документ, вреди ли да пробам ? Инаку статусот ми е вратен на дополнителна проверка, од 2013 год ноември.

Благодарам за секое мислење
Јс поднесов дополнителен документт гражданство од прв братучед и ми ги примија па сега останува да чекаме и да се надеваме
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
Јс поднесов дополнителен документт гражданство од прв братучед и ми ги примија па сега останува да чекаме и да се надеваме
jas dadov od prv bratuced lani vo avgust inace i jas sum od 2013 godina i uste statuso mi e vo dopolnitelna proverka,pred nekoe vreme na mojo posrednik mu dadov i od pradedo mi dokomunet pa nadevam se deka ke bide iskreno ako imas nekakov dokumnet dadi nisto ne gubes
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
jas dadov od prv bratuced lani vo avgust inace i jas sum od 2013 godina i uste statuso mi e vo dopolnitelna proverka,pred nekoe vreme na mojo posrednik mu dadov i od pradedo mi dokomunet pa nadevam se deka ke bide iskreno ako imas nekakov dokumnet dadi nisto ne gubes
Убаво е се шо имате да носита ама за жал јас само гражданство од прв брачед имам и ае надевам со изгласување на измените во законот ќе си ги добиеме гражданствата
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Па добро кога ке бидат тие измени веке од нова година е муабетов ништо не е сменето
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Па добро кога ке бидат тие измени веке од нова година е муабетов ништо не е сменето
Koga ke sakat bugarite I mislat deka ke se spremni ke bidi neznam so ne e jasno ovde? Niv ne im se brza, a toa so nas ni se brza niv ne GI zasega ne prasuvajte koga ke bide koga ke dojde vremeto ke bide Edna den no samo BOG znae koga I tie tamu I jas se nerviram no nema so da se praj ke si cekame ednostavno Dr nema :(
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
38
Убаво е се шо имате да носита ама за жал јас само гражданство од прв брачед имам и ае надевам со изгласување на измените во законот ќе си ги добиеме гражданствата
Јас сум од 2012, бев на дополнителна и однесов документи од прв братучед со бугарски пасош. Веќе 2 месеци ми пишува дека Советот ја уважил молбата и дека се чека издавање на указ од Вицепрезидентот. Зошто не пробате да однесете штом имате први братучеди?
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Јас сум од 2012, бев на дополнителна и однесов документи од прв братучед со бугарски пасош. Веќе 2 месеци ми пишува дека Советот ја уважил молбата и дека се чека издавање на указ од Вицепрезидентот. Зошто не пробате да однесете штом имате први братучеди?
eve jas imam podadeno so prv bratucet otako gi podadov dokumentite za dopolnitelna proverka vejke 10 meseci se nama smeneto nisto seuste mi e na dopolnitelna proverka a ti na intervju bese vo 2012 i vo istata gi podade dokumentite od bratuceti pisi ako ne e tajna pozz
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
Уважаеми господине,
Уведомјаваме Ви, че на основание В'трешните правила за оборот на документи на хартиен носител и на електронни документи в Д'ржавна агенција „Архиви”, утв'рдени с'с заповед № 135/29 јули 2015 г. на Председателја на ДА „Архиви”, следва да изпратите /по електронен п'т или по пошта/ ЗАјаВЛЕНИЕ до дирекција „Д'ржавен военноисторически архив”, което да с'д'ржа следните данни: имената на зајавителја /лицето, което ште използва издаденото удостоверение/, точен поштенски адрес за кореспонденција, описание на проблема, за којто е необходимо да изв'ршим проучване, институцијата пред којато ште послужи изготвенија документ и ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС на зајавителја /лицето, което ште използва издаденија документ/. В случај, че зајавителјат на информацијата не разполага с електронен подпис, тогава Е НЕОБХОДИМО ДА Б'ДЕ ИЗПРАТЕНО ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА ДИГИТАЛНО КОПИЕ НА ЗАјаВЛЕНИЕ, КОЕТО С'Д'РЖА НЕГОВИја ПОДПИС.
След получаване на описаното зајавление, с'штото ште б'де регистрирано в дирекција „ДВИА” и при наличие на необходимите данни ште се предприеме издирване на исканата информација.
За изв'ршване на проучването относно службата на граждани на Македонија в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Необходимо е зајавителјат да удостовери родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г. изм. ДВ, бр. 52 от 2015 г. в сила от 11 август 2015 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.

Д. Вачева,
Началник на отдел "ИАДИТ"







Еве го одговорот на првиот емаил што му го пишав во воениот архив , значи убаво во мојот емаил му пишав сите информации за дедо ми, кој служел во бг каде од кога до кога, каде, кој полк бил кога заминал итн, како шо гледам нема ни сметка ни ништо за плаќање, значи не ми проверија прво па после да платам како шо бил во некој случаеви, некој да ми пиши свое искуство или мислење, дали даму скенирам документи изводи да се докажи врска со дедо ми, дали да пополнувам барања со дигитален потпис итн, баш и незнам во кој правец да размислувам.
Би бил благодарен на сите за иснесеното мислење или искуство. Можи да ми пишите и во прватна порака не е проблем.
поздрав се најдобро на сите
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Sto ke bide ke davaat li so pot od bg organ da znam dali da vadam i od koja ako znae nekoj neka kaze inaku od 2013 sum i imam samo slika od dedo vo bg armija zalosno.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
38
eve jas imam podadeno so prv bratucet otako gi podadov dokumentite za dopolnitelna proverka vejke 10 meseci se nama smeneto nisto seuste mi e na dopolnitelna proverka a ti na intervju bese vo 2012 i vo istata gi podade dokumentite od bratuceti pisi ako ne e tajna pozz
На интервју бев крај на септември 2012, ме вратија на дополнителна на почеток на 2014, некаде ноември 2014 ми се доставени документите од братучед до Министерството. Крај на мај 2015 ми се смени статусот од дополнителна проверка во задолжителна процедура, крај на јули 2015 ми напишаа дека чекам издавање на указ и еве крај на септември е веќе, уште чекам. Значи од моето интервју до сега поминале точно 3 години.
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
На интервју бев крај на септември 2012, ме вратија на дополнителна на почеток на 2014, некаде ноември 2014 ми се доставени документите од братучед до Министерството. Крај на мај 2015 ми се смени статусот од дополнителна проверка во задолжителна процедура, крај на јули 2015 ми напишаа дека чекам издавање на указ и еве крај на септември е веќе, уште чекам. Значи од моето интервју до сега поминале точно 3 години.
znaci nie sto sme od 2013 so prvi bratuedi ke si pocekame ako odi rabotava kako kaj tebe taka da imame uste vreme osven ako go izglasa zakono togas ke bide podobro bare jas taka mislam sepak fala pozz
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
30
Поени од реакции
31
znaci nie sto sme od 2013 so prvi bratuedi ke si pocekame ako odi rabotava kako kaj tebe taka da imame uste vreme osven ako go izglasa zakono togas ke bide podobro bare jas taka mislam sepak fala pozz
a sto e so noviot zakon sto go glasaat mozat i tie bez dokazuvanje na poteklo da zemat pasos ili ke mora da se dokazuva nekako ?
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
zdravo
Site sto sakate da izvadite dokumenti od bugarski voen arhiv, ako imate tocni podatoci, ako nemate barajte na net ima mnogu, probajte od wikipedia, popolnete molba sto ja ima na web stranata na arhivot, mislam deka seuste e tamu, isprintajte ja i dajte mu ja na vasiot posrednik, neka ja prati po brza posta, nesto kako globko kaj nas, i pocekajte nedela dena. Dokolku gi imate site informacii ke vi izdadat dokument za edna nedela. Na ovoj nacin pred cela edna godina dobiv uverenie od arhivot deka mojot dedo bil cast od blgarskata armija. Celata rabota cini ne poveke od desetina evra, barem tolku me cinese mene.
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
JAs sum eden od tie so baraat uverenie od Arhivot, pisav pogore vo eden post so mi vratija na mojot email, nemam posrednik a planiram prvo da gi soberam dokumentite pa potoa da najdam nekoj so ke mi gi zavrsi rabotite.
Vaka bidejki nemam nikakvi dokumenti od dedo mi deka bil vojska ic ne ni pocnuvam, bar taka dosega mislam . . .
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
JAs sum eden od tie so baraat uverenie od Arhivot, pisav pogore vo eden post so mi vratija na mojot email, nemam posrednik a planiram prvo da gi soberam dokumentite pa potoa da najdam nekoj so ke mi gi zavrsi rabotite.
Vaka bidejki nemam nikakvi dokumenti od dedo mi deka bil vojska ic ne ni pocnuvam, bar taka dosega mislam . . .
Jas nemav dokumenti deka bil, samo soznanija i negova avtobiografija, koja do dusa mi pomogna mnogu bidejki e polna so negovi licni informacii, za najtocni informacii javi im se na telefon, jas e javuvav pred da pobaram dokumenti od kaj niv i mi dojde plus smetak okolu 150 denari
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom