Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
6 февруари 2014
Мислења
958
Поени од реакции
815
I
za bugarskiot klub najtocna informacija e deka sega izdava dokument megutoa na tie so imaat rodnina so BG drzavjanstvo i kosta 30 evra zaclenuvanjeto.... a za tie so nemat takov rodnina ke otidat vo septemvri... a za tie so jadea g..na deka nemalo vrska dali ke imas rodnina so BG drzavjanstvo ili ne za da se zaclenis sega mu stana jasno... mnogu losa rabota e so sekoj se praj tuka pametnjakovic pa si pisi svoj tezi kako misli on deka ke bide a vo sustina pojma nema od cela situacija.. ( gorenavedenoto e tocno zatoa so jas bev i srediv rabota za mene )
Pripazi malku na tvojot recnik,poso od takvi kako tebe otide jabana starata tema.
 
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
а за колку време го дава документот од струмица??
 
Член од
25 април 2009
Мислења
366
Поени од реакции
132
гледам денес нешто бугариве имаат вратено на проверка, имаат нешто 9900 и кусур, а измегу имаат бројки кои не им се разгледани, има некој сознание што е финтата што е така? од прилика кога би стигнале до 10000ката?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
гледам денес нешто бугариве имаат вратено на проверка, имаат нешто 9900 и кусур, а измегу имаат бројки кои не им се разгледани, има некој сознание што е финтата што е така? од прилика кога би стигнале до 10000ката?
Некои од тие бројки им е одобрено, но не се влезени во протокол, некои се уште се во процедура, а дел ќе бидат вратени на дополнителна подоцна. 10 000 - со следниот протокол вратени на дополнителна, 2-3 недели.
 
S

simpleman

Гостин
Ова со дополнителнава денеска,колку што можам да сфатам е најверојатно административна работа која е остаток од стариот кабинет ,пошто замениците и во правосудие се сменети,а ништо чудно и службениов кабинет да продолжи со праксата на претходниците,пошто службените кабинети не се зафаќаат со некој покрупни промени.Еее лани за време на службениот кабинет по 500 државјанства одобруваа на секои две недели,а сега прогнозирате тука колку ќе се вратени за колку време и колку имаат вратено.:facepalm:
 
Член од
25 август 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
До пред две недели на мене и на сестра ми ни пишуваше дека постапката ни е на задолжителна процедура сега преку нок ни дополнителна ни ништо туку одма ми пишува

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

Што значи тоа?

Инаку, со последново соопштение за бројчиња за дополнителна нашите се испуштени а тие околу нас се пуштени на дополнителна. Имаме документ од баба ми, но тој ни е кај посредникот во Бугарија уште го нема ни однесено.
 
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
До пред две недели на мене и на сестра ми ни пишуваше дека постапката ни е на задолжителна процедура сега преку нок ни дополнителна ни ништо туку одма ми пишува

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

Што значи тоа?

Инаку, со последново соопштение за бројчиња за дополнителна нашите се испуштени а тие околу нас се пуштени на дополнителна. Имаме документ од баба ми, но тој ни е кај посредникот во Бугарија уште го нема ни однесено.
epa другар тоа значи дека ќе добијаш пасош хех честито блазесити имаш среќа ;)[DOUBLEPOST=1407532023][/DOUBLEPOST]а луѓе далик некој знае мене да ми помогне.... прво ми бараа ново уверение за неосудувам му однесов и сега ми бараат происход зш тој што му го имам даено бил стар... подддов за копија на происход но ми бараат бг документ што да правам немам .... да се откажам ли нема пасош за мене или има надеж и решение ве молам помогнете ........
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
958
Поени од реакции
815
epa другар тоа значи дека ќе добијаш пасош хех честито блазесити имаш среќа ;)[DOUBLEPOST=1407532023][/DOUBLEPOST]а луѓе далик некој знае мене да ми помогне.... прво ми бараа ново уверение за неосудувам му однесов и сега ми бараат происход зш тој што му го имам даено бил стар... подддов за копија на происход но ми бараат бг документ што да правам немам .... да се откажам ли нема пасош за мене или има надеж и решение ве молам помогнете ........
Retko koj ima star dokument na bugarski od baba i dedo. I nie nemame takov:) daj smirise,se ke bide vo red:)
 
Член од
25 август 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
И ке бев смирена да не ме родеше мајка ми толку загубена

Пред два месеци кога бев за софија го носев бројчето со мене а сега дома ко в земја да пропадна нигде го нема. Ке ми прават ли некој проблем?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
drugar bidejki veke si bil i si sredil ke te zamolam da mi pojasnis uste nekoi rab ako mozes,vaganjeto na dokumentot vkupno kosta 30 evra ili toa e clenstvo pa plus se plaka za izdavanjeto?i od septemvri dali ke moze bez problem da izvadat i tie sto nemaat nekoja rodnina so bg pasos?
30 evra ti kosta se na se zaclenuvanje dokumentot sve ... nema so da se pojasni zemas dokumentite vo raka i ides vo klubot strumica i toa e toa popolnuvas tamu toa za zaclenuvanje nekoja si deklaracija i toa e toa dokumentot ke go dobies
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
704
Поени од реакции
673
epa другар тоа значи дека ќе добијаш пасош хех честито блазесити имаш среќа ;)[DOUBLEPOST=1407532023][/DOUBLEPOST]а луѓе далик некој знае мене да ми помогне.... прво ми бараа ново уверение за неосудувам му однесов и сега ми бараат происход зш тој што му го имам даено бил стар... подддов за копија на происход но ми бараат бг документ што да правам немам .... да се откажам ли нема пасош за мене или има надеж и решение ве молам помогнете ........
Од која година ти е произходот што ти го вратија.....и кога поднесе за дупликат?
И јас мислам да поднесам за дупликат ама ова што викаш дека и тебе ти барале документ од баба- дедо малку ме збуни....па нели имаме издаден документ од ДАБЧ дека сме со бугарски произход без разлика која година е :unsure:
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
958
Поени од реакции
815
И ке бев смирена да не ме родеше мајка ми толку загубена

Пред два месеци кога бев за софија го носев бројчето со мене а сега дома ко в земја да пропадна нигде го нема. Ке ми прават ли некој проблем?
Nema nikakov problem,pretpostavuvam si go znaes brojot na pamet:)
 
Член од
25 август 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
Да да го знам а и посредникот го има запишано

Значи за џабе си лупнав пари за одење до софија преведување на стариот документ и за милион други глупости кога ете и без документот ке ни дадат пасош може.

Така да, смирено, не кревајте паника ако немате документ, може и без него ке ви дадат.

Леле ако може да не ми дадат пасош само заради изгубено бројче ке се самопрогласам за најизгубена личност
 
Член од
15 март 2013
Мислења
946
Поени од реакции
617
Не ми е јасно што е форава со овој клубов од Струмица.Инаку јас сум на дополнителна проверка уште од минатиот јули.:(Каков е тој документ и дали ќе помогне нешто,за да се извади пасошов или слабо
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
229
Поени од реакции
109
30 evra ti kosta se na se zaclenuvanje dokumentot sve ... nema so da se pojasni zemas dokumentite vo raka i ides vo klubot strumica i toa e toa popolnuvas tamu toa za zaclenuvanje nekoja si deklaracija i toa e toa dokumentot ke go dobies
неκој пишуваше деκа доκументот е без печат дали е тоа вистина, и пρетпоставувам деκа го доставуваш во министеρство за пρавда, што κажуваат тие , ќе завρшиш ρабота или не
 
На врв Bottom