Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ние сме колатерална штета на тивката војна помеѓу ВМРО-БНД и Министерството за правда и апетитите на Каракачанов. ВеМеРо-то ја еба цела работа, и не работи за наш интерес како што мислат многумина туку си тераат нивен личен интерес, влијание и кеш. Андон Дончев од Волја кој нема никаква врска со Обединени патриоти и кој на повеќе пати беше во конфликт со ОП конкретно ВМРО и јавно ги напаѓаше за корумпираност во ДАБЧ и противзаконско работење, сега тој ако не ја опрај работата никој друг. ВеМеРо сака нивните удостоверенија да имаат ексклузивно право и ако имаш доказ за потекло, крштеница, воена книшка итн. да треба пак да вадиш удостоверение од ДАБЧ пошо нели тие се најјакиот фактор и душегрижниците за б'лгарите в чужбина, а не се ништо поарни од нашето ВМРО, популизам, лични интереси итн. Затоа го кочат законот, зошто тие што требало да предложат измени во законот (ВМРО) тие правеле и прават опструкции да се донесе таков закон и сега и ДАБЧ им виси да го изгубат и само тресат зелени.
Па видете како деца мали се радуваа на признавање на бугарско малцинство во Албанија дека е нивна заслуга, највеќе врз основа на добиени државјанства само по статистика и изјава, а нас не не ни спомнуваат. И дека се е политика и како што кажа некој Лотарија, тоа е.[DOUBLEPOST=1508342150][/DOUBLEPOST]
Кoлку ме пoтсетувaш нa еднa членкa oд фoрумoв :D Зa мaлку се узминaвте.Тaa зaминa a ти утредентa се регистрирaше
Каква коинциденција :D
 
Член од
8 октомври 2017
Мислења
28
Поени од реакции
15
Deca, mnogu energija i vreme gubite vo prazno. Jas odamna ja gledav temata pa vi se pridruziv sega koga sum pred kraj. Ke vi pisam koga ke ima nesto novo a do togas od vreme na vreme ke vi gi citam glupostive
pozdrav
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Не ми се верува, колку сте заблудени. Абе луѓе што ја мислите Бугарија? Абе си има државата закони, си имаат процедура... што си мислите така без цврст доказ даваат државјанства??? За секој граѓанин на Бугарија, таа плаќа 125€ пари во ЕУ и НАТО. Не и е во интерес да дава државјанства за луѓе кои нема да плаќаат даноци, кои заминуваат на други места, а за нив ќе има трошоци. Зошто романија не и дава државјанства на молфавците, јазикот им е како босански и српски? Или Хрватска на босански хрвати? Секое државјанство е трошок за секоја држава, затоа ЌЕ НЕ ПРЕКИНАТ СИТЕ, Затоа сум против договорот. Добија што сакаат.
Друго законот беше мачкање очи, поминаа изборите и готово. Сега надевајте се да не ИЗГЛАСААТ ЗАКОН СО КОЈ ЌЕ МОРА ДА СЕ ЖИВЕЕ ВО БУГАРИЈА БАРЕМ ЕДНА ГОДИНА.
Утре ќе има нешто ново кај 50 статуси, за жал не позитивно, ќе се пуштат наредниве два дена уште 30 лица на промена на статус.
На 6 ноември очекувам НОВА ЛИСТА

КОЈ САКА НЕКА ВЕРУВА КОЈ НЕ НЕГОВА РАБОТА. НЕ ВЕ ЛАЖАМ И НЕМАМ ТАКВА НАМЕРА
 
Член од
18 октомври 2017
Мислења
33
Поени од реакции
20
Alo[DOUBLEPOST=1508345270][/DOUBLEPOST]Mene me interesira za nas so imame deca sto ke imaat po 18 godini ko ke zemime pasos kakva ke bide procedura za niv ke mozime da gi zemame so nas pr.germani ili i tie ke treba pasosi da imet
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Ние сме колатерална штета на тивката војна помеѓу ВМРО-БНД и Министерството за правда и апетитите на Каракачанов. ВеМеРо-то ја еба цела работа, и не работи за наш интерес како што мислат многумина туку си тераат нивен личен интерес, влијание и кеш. Андон Дончев од Волја кој нема никаква врска со Обединени патриоти и кој на повеќе пати беше во конфликт со ОП конкретно ВМРО и јавно ги напаѓаше за корумпираност во ДАБЧ и противзаконско работење, сега тој ако не ја опрај работата никој друг.
:D
[DOUBLEPOST=1508342150][/DOUBLEPOST]
На Волја изобшто не разчитај,от тех ништо не става,само за пари са там в парламента:cautious:
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
На Волја изобшто не разчитај,от тех ништо не става,само за пари са там в парламента:cautious:
Сигурно само тие се за пари таму, другите за мерси работат и пари не ги интересира изобште ;)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Screenshot_20171018-203517.png
ligje veke odat so mk pasos da rabotat gi ima polno.ama se doktori,inzineri ,medicinski sestri ...itn.neka ne ve lazat se misli na ovaa grupa na visoko kvalitete i orbrazovan kadar.sigurno ne im trebaat zidari,eketricari,vodovodgii,soveri ...itn.hhahahahha ne pagajte na ovie gluposti koi gi pisuva na internet.
Многу голема гешка си. Напротив законот е донесен во 2015 а важи од 1.1.2016 - 2020 за неквалификувана работна сила т.е. за лица без соодветно образование. И што е најважно 100% функционира. Не е потребно дури ни познавање на Германски јазик. За ова имам уште лани споделено информации овде. Така да не пишувајте се и сешто без да сте добро информирани. Правите лоша услуга.
 

Attachments

Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
ne e tocno.
gerb i op samo go otfrlet predlogot na volja koj so barat dabc da bidit isklucen od procesot za dobivanje na bg grazdanstvonarodno kazano i da izdavet udostovarenie za proizhod
Не ми се верува, колку сте заблудени. Абе луѓе што ја мислите Бугарија? Абе си има државата закони, си имаат процедура... што си мислите така без цврст доказ даваат државјанства??? За секој граѓанин на Бугарија, таа плаќа 125€ пари во ЕУ и НАТО. Не и е во интерес да дава државјанства за луѓе кои нема да плаќаат даноци, кои заминуваат на други места, а за нив ќе има трошоци. Зошто романија не и дава државјанства на молфавците, јазикот им е како босански и српски? Или Хрватска на босански хрвати? Секое државјанство е трошок за секоја држава, затоа ЌЕ НЕ ПРЕКИНАТ СИТЕ, Затоа сум против договорот. Добија што сакаат.
Друго законот беше мачкање очи, поминаа изборите и готово. Сега надевајте се да не ИЗГЛАСААТ ЗАКОН СО КОЈ ЌЕ МОРА ДА СЕ ЖИВЕЕ ВО БУГАРИЈА БАРЕМ ЕДНА ГОДИНА.
Утре ќе има нешто ново кај 50 статуси, за жал не позитивно, ќе се пуштат наредниве два дена уште 30 лица на промена на статус.
На 6 ноември очекувам НОВА ЛИСТА

КОЈ САКА НЕКА ВЕРУВА КОЈ НЕ НЕГОВА РАБОТА. НЕ ВЕ ЛАЖАМ И НЕМАМ ТАКВА НАМЕРА
Fatigoova kako da rabotis vo MP , volku precizni podatoci i informacii kazuvas so brojki,data i vreme.
Imas nekoj epten jak poznanik vo MP?
Pa ako veke tolku mnogu interni informacii znaes i spodeluvas, daj kazi toa sto navistina ne interesira site nas ovde i ne ne motaj kako kisa oko Kraguevca:
1.ke gi vazat li potvrdite?
2.ako da , od koga i od koj klub?
3.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po zlatna linija?
4.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po srebrena linija?
5.sto ke bide so tie sto imaat dadeno bg pasos od cicko, bratuced i sl?
6.sto ke bide so tie sto imaat dadeno bg pasos od brat/sestra?
7.sto se pravi so tie sto cekaat kaj viceto?
8.sto ke bide so ovie na koi im se bara dopolniteli dokumenti?, Kakov dopolnitelen dokemt bi pominal?
9.uste li traat proverki za kriminal?
10.uste li vestacat stari dokumenti?
11.proishodot ke vazi ili ne? Kako gedam site treba PAK da si dokazuvame poteklo?

Ti blagodaram ako odgovoris.
Pretpostavuvam deka ako znaes sto se slusuva vo MP, znaes i odgovor na ovie prasanja, pa prestani da gi izmacuvas site i kazi.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Fatigoova kako da rabotis vo MP , volku precizni podatoci i informacii kazuvas so brojki,data i vreme.
Imas nekoj epten jak poznanik vo MP?
Pa ako veke tolku mnogu interni informacii znaes i spodeluvas, daj kazi toa sto navistina ne interesira site nas ovde i ne ne motaj kako kisa oko Kraguevca:
1.ke gi vazat li potvrdite?
2.ako da , od koga i od koj klub?
3.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po zlatna linija?
4.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po srebrena linija?
5.sto ke bide so tie sto imaat dadeno bg pasos od cicko, bratuced i sl?
6.sto ke bide so tie sto imaat dadeno bg pasos od brat/sestra?
7.sto se pravi so tie sto cekaat kaj viceto?
8.sto ke bide so ovie na koi im se bara dopolniteli dokumenti?, Kakov dopolnitelen dokemt bi pominal?
9.uste li traat proverki za kriminal?
10.uste li vestacat stari dokumenti?
11.proishodot ke vazi ili ne? Kako gedam site treba PAK da si dokazuvame poteklo?

Ti blagodaram ako odgovoris.
Pretpostavuvam deka ako znaes sto se slusuva vo MP, znaes i odgovor na ovie prasanja, pa prestani da gi izmacuvas site i kazi.
mozit imat fateno nekoj matematicki logaritam na datumi ili denoi koga gi objavet prepiskite, a i najnormalno e od vreme na vreme da se pustet nekoi informacii za promeni. ako dabc e blokiran mp komisiite za odobrenie na bg grazdanstvo si rabotet. istoto vazit i za potpis ukazi od viceprezidentot..... a mozzit i od tepka gi piset :) ama ete coekot saka da bidet simpaticen i lajkan od lugjevo na forum :)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Fatigoova kako da rabotis vo MP , volku precizni podatoci i informacii kazuvas so brojki,data i vreme.
Imas nekoj epten jak poznanik vo MP?
Pa ako veke tolku mnogu interni informacii znaes i spodeluvas, daj kazi toa sto navistina ne interesira site nas ovde i ne ne motaj kako kisa oko Kraguevca:
1.ke gi vazat li potvrdite?
2.ako da , od koga i od koj klub?
3.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po zlatna linija?
4.sto ke bide so tie sto imaat stari dokumenti, krstenici, vencanici po srebrena linija?
5.sto ke bide so tie sto imaat dadeno bg pasos od cicko, bratuced i sl?
6.sto ke bide so tie sto imaat dadeno bg pasos od brat/sestra?
7.sto se pravi so tie sto cekaat kaj viceto?
8.sto ke bide so ovie na koi im se bara dopolniteli dokumenti?, Kakov dopolnitelen dokemt bi pominal?
9.uste li traat proverki za kriminal?
10.uste li vestacat stari dokumenti?
11.proishodot ke vazi ili ne? Kako gedam site treba PAK da si dokazuvame poteklo?

Ti blagodaram ako odgovoris.
Pretpostavuvam deka ako znaes sto se slusuva vo MP, znaes i odgovor na ovie prasanja, pa prestani da gi izmacuvas site i kazi.
1. Тешко многу
2. Не можам конкретно
3. Ќе биде
4. Ќе биде за тие што ќе се поврзат
5. Тешко
6. Ќе биде, зависно како ги зел брат/сестра
7. Се работи
8. Мора да однесат документи со што ќе потврдат она што го тврдат
9. Да
10. Да
11. Да[DOUBLEPOST=1508399981][/DOUBLEPOST]
mozit imat fateno nekoj matematicki logaritam na datumi ili denoi koga gi objavet prepiskite, a i najnormalno e od vreme na vreme da se pustet nekoi informacii za promeni. ako dabc e blokiran mp komisiite za odobrenie na bg grazdanstvo si rabotet. istoto vazit i za potpis ukazi od viceprezidentot..... a mozzit i od tepka gi piset :) ama ete coekot saka da bidet simpaticen i lajkan od lugjevo na forum :)
Да живеам за лајкови, следат секси фотки. Ако толку сакате ќе си ќутам па шпекулирајте.
Дечкото што ми ги постави прашањата има разбрано нешто затоа ме праша
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom