Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Пиши ми име и презиме од прадедо ти, дата и место на раѓање. Мислам дека ќе ти најдам инфо.[DOUBLEPOST=1508239607][/DOUBLEPOST]
Исто. Само ако служел 1912/13 г., ако не, не ме замарај ич :)[DOUBLEPOST=1508239810][/DOUBLEPOST]
Имам јас мини архив дома :)
Dajte kako da proverime site za luge sto bile vo vtora svetska vojna ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Имa уште нештo.Вчерa бев нa кaфе у Сoфијa, пријaтел тaму рaбoти ни се прудружи еден дечкo врaбoтен вo Бугaрскoтo МНР.Не гo рaзбрaв тoчнo aмa спoмнa некaквo oлеснувaње зa тие штo имaте лк зa пoстoјaн престoј,пoтпишaлa пред двa месеци Бугaријa дoгoвoр сo некoј земји oд ЕУ,aкo држaвјaнин нa Бугaријa имa регистрирaнo фирмa вo некoјa земјa oд ЕУ кoјa е сoдржaнa вo дoгoвoрoт(незнaм зa кoи земји се рaбoти) ке мoже дa врaбoти лицa кoи не се Бугaрски држaвјaни a пoседувaaт лк зa пoстoјaн престoј.И ЗА OВА ПРOВЕРЕТЕ не велaм декa е тoчнo.
Не знам дали ова ќе биде интересно за некој, ама јас лани бев да работам во Естонија. Со македонски пасош. Нормално, имав обезбедено работодавач. За само 6 дена ми обезбеди дозвола за работа. Никакво аплицирање во амбасада, никаква виза, работодавачот само ми побара лични податоци од пасошот и за 6 дена веќе имав дозвола да одам и да почнам со работа. Она што можам да ви кажам за Естонија - културен, смирен и љубезен народ, нема менталитет да те изигра нешто, ниту пак се однесуваат снобовски спрема балканци, јас уште од првиот ден се осетив прифатен како еднаков со нив, веројатно бидејќи не знаат ништо за Балканот и балканците, така да не ни имаат некакви стереотипи за нас. Стандардот и платите се слични како во Словенија, скоро сѐ им е дигитализирано и добро организирано, урнек за напредок им се Финците. Државата е одлична за фамилијарни луѓе и поготово да си го пораснеш детето во здрава и културна средина - безбедно е и полно со зеленило и површини каде детето би се изнаиграло и изнатрчало. Емигранти - ич. Балканци - исто ич. Затоа е добро да си фамилијарен човек ако емигрираш таму, бидејќи може да се осетиш многу осамено. Јас имав можност да останам најмалку 2 години, ама не ми се остануваше баш оти сѐ уште не сум фамилијарен.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Drugari ima zakon doneseno u Germany za Balkanskite zemji od 2016 i vazi do 2020 za rabota so nivni pasos t.e za nas Makedonski pasos,no pritoa treba da najdes rabotodavec koj ke te prijave i tie ostanati dokumentacii so trebat.
Ne moze tekanlo ti na tebe so Nas pasos da trgnes utre i odma drugiden po germansite firmi da trazes pasos garant ke te odbijat 99% pozz
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Drugari ima zakon doneseno u Germany za Balkanskite zemji od 2016 i vazi do 2020 za rabota so nivni pasos t.e za nas Makedonski pasos,no pritoa treba da najdes rabotodavec koj ke te prijave i tie ostanati dokumentacii so trebat.
Ne moze tekanlo ti na tebe so Nas pasos da trgnes utre i odma drugiden po germansite firmi da trazes pasos garant ke te odbijat 99% pozz
Чекaј мaлку oвa е нoвo oд 01.01.2018тa не oд 2016 дo 2022.И кaкo тoa "дa трaжеш пaсoш oд Гермaнскa фирмa"Кaкo дa ти дaде пaсoш Гермaнскa фирмa неш си збункa
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
ligje veke odat so mk pasos da rabotat gi ima polno.ama se doktori,inzineri ,medicinski sestri ...itn.neka ne ve lazat se misli na ovaa grupa na visoko kvalitete i orbrazovan kadar.sigurno ne im trebaat zidari,eketricari,vodovodgii,soveri ...itn.hhahahahha ne pagajte na ovie gluposti koi gi pisuva na internet.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Drugari ima zakon doneseno u Germany za Balkanskite zemji od 2016 i vazi do 2020 za rabota so nivni pasos t.e za nas Makedonski pasos,no pritoa treba da najdes rabotodavec koj ke te prijave i tie ostanati dokumentacii so trebat.
Ne moze tekanlo ti na tebe so Nas pasos da trgnes utre i odma drugiden po germansite firmi da trazes pasos garant ke te odbijat 99% pozz
Tocno treba da najdes rabotodavac a isto taka I brojot e ogranicen na 80000 godisno za zemjite od zapaden Balkan zaedno
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Околу еден месец разлика меѓу датумот на „образувана преписка“ и датумот на „в процедура по зад'лжително с'гласуване“. Мене ни звучи прифатливо, нормална ли е таа брзина за таа фаза?
Да[DOUBLEPOST=1508265629][/DOUBLEPOST]
Друже дали ќе се прегледуват ова недела преписки

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Да, вчера и денес 30, проверија. Четврток ќе внесуваат[DOUBLEPOST=1508265728][/DOUBLEPOST]
Океј, набаци еден линк барем. А да, и за какви професии ќе важи?
Дефицитарни кадри, лица кои имале работни дозволи, продолжувани повеќе од еднаш, инвеститори....[DOUBLEPOST=1508265797][/DOUBLEPOST]
Имa уште нештo.Вчерa бев нa кaфе у Сoфијa, пријaтел тaму рaбoти ни се прудружи еден дечкo врaбoтен вo Бугaрскoтo МНР.Не гo рaзбрaв тoчнo aмa спoмнa некaквo oлеснувaње зa тие штo имaте лк зa пoстoјaн престoј,пoтпишaлa пред двa месеци Бугaријa дoгoвoр сo некoј земји oд ЕУ,aкo држaвјaнин нa Бугaријa имa регистрирaнo фирмa вo некoјa земјa oд ЕУ кoјa е сoдржaнa вo дoгoвoрoт(незнaм зa кoи земји се рaбoти) ке мoже дa врaбoти лицa кoи не се Бугaрски држaвјaни a пoседувaaт лк зa пoстoјaн престoј.И ЗА OВА ПРOВЕРЕТЕ не велaм декa е тoчнo.
Тоа е точно[DOUBLEPOST=1508265876][/DOUBLEPOST]
Не знам дали ова ќе биде интересно за некој, ама јас лани бев да работам во Естонија. Со македонски пасош. Нормално, имав обезбедено работодавач. За само 6 дена ми обезбеди дозвола за работа. Никакво аплицирање во амбасада, никаква виза, работодавачот само ми побара лични податоци од пасошот и за 6 дена веќе имав дозвола да одам и да почнам со работа. Она што можам да ви кажам за Естонија - културен, смирен и љубезен народ, нема менталитет да те изигра нешто, ниту пак се однесуваат снобовски спрема балканци, јас уште од првиот ден се осетив прифатен како еднаков со нив, веројатно бидејќи не знаат ништо за Балканот и балканците, така да не ни имаат некакви стереотипи за нас. Стандардот и платите се слични како во Словенија, скоро сѐ им е дигитализирано и добро организирано, урнек за напредок им се Финците. Државата е одлична за фамилијарни луѓе и поготово да си го пораснеш детето во здрава и културна средина - безбедно е и полно со зеленило и површини каде детето би се изнаиграло и изнатрчало. Емигранти - ич. Балканци - исто ич. Затоа е добро да си фамилијарен човек ако емигрираш таму, бидејќи може да се осетиш многу осамено. Јас имав можност да останам најмалку 2 години, ама не ми се остануваше баш оти сѐ уште не сум фамилијарен.
Да информатичар си... те заведе под дефицитарните кадри
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
ligje veke odat so mk pasos da rabotat gi ima polno.ama se doktori,inzineri ,medicinski sestri ...itn.neka ne ve lazat se misli na ovaa grupa na visoko kvalitete i orbrazovan kadar.sigurno ne im trebaat zidari,eketricari,vodovodgii,soveri ...itn.hhahahahha ne pagajte na ovie gluposti koi gi pisuva na internet.
Za medicinski kadar Vazi da, ama treba da imas poznavanje od Germanski jazik najmalku A2 ili B1 (jas poloziv A1 i sega ucam A2) i EU dokumenti; Jas imam rabota samo eve za pasos nekako pravam napor (osven ako stvarno ne go olesnat u toj del);
Da za masinski inzinjeri e mnogu lesno (duri moze i so Angliski) i za niv sreduvaat obicno Firmite dokumenti preku sluzbata za stranci vo Germanija;
Ama mnogu do sega imaat otideno i drugi struki: Kuvari, moleri, CNC operatori, sobarici, soferi i slicni zanimanja.
Po princip ako najdes tamu rabota i rabotodavecot e zadovolen, se potpisuva dogovor i so toj dogovor odis na intervju vo Germanska Ambasada vo Skopje kade sto dobivas rabotna dozvola. Malku komplicirano, ama izvodlivo
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Да[DOUBLEPOST=1508265629][/DOUBLEPOST]
Да, вчера и денес 30, проверија. Четврток ќе внесуваат[DOUBLEPOST=1508265728][/DOUBLEPOST]
Дефицитарни кадри, лица кои имале работни дозволи, продолжувани повеќе од еднаш, инвеститори....[DOUBLEPOST=1508265797][/DOUBLEPOST]
Тоа е точно[DOUBLEPOST=1508265876][/DOUBLEPOST]
Да информатичар си... те заведе под дефицитарните кадри
На посредникот Вчера јас му дадов дополнителни документи свидетелство од баба ми


Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Алоо кај отиде темава, нели е
Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) а вие за Германија затупевте. Отворите нова тема и не узурпирајте простор
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Да информатичар си... те заведе под дефицитарните кадри
Да, ама за Германија процедурата е многу посложена и подолга. Дури и за Бугарија процедурата е ултра сложена и бирократска, послична до таа на Германија, отколку на Естонија.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
11
Поени од реакции
58
Листа на луѓе имаше споделено еден дечко на фејсбук на страната од татковина .таму на една објава дечкото имаше објавено една листа од а-ш за луѓе кои биле во служба на Бугарија.мислам дека беше пред една недела.ке ја бараш на една објава ја има пишано во еден коментар.го отвораш и на него има лица од а-ш со име и презиме и каде живееле.
Јас го пронајдов мојот пра пра дедо случајно на таа листа.Дали некој знае како да го извадам документот.Поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom