Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 август 2023
Мислења
7
Поени од реакции
7
1000041464.jpg

Zdravo drustvo,ja sam 6 meseci na ovom statusu. Znam da se ceka,samo me zanima da li se nekom skoro promenio status,ili zna nekog kome se promenilo. Hvala vam
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 септември 2021
Мислења
40
Поени од реакции
27
Pozdrav
dali nekoj imal vakov status i sto znaci istiot,so star dokument za poteklo aplicirano od dedo
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Не са налице категорични данни за б'лгарскија произход на лицето.
 
Член од
20 декември 2023
Мислења
78
Поени од реакции
215
Pozdrav
dali nekoj imal vakov status i sto znaci istiot,so star dokument za poteklo aplicirano od dedo
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Не са налице категорични данни за б'лгарскија произход на лицето.
Значи дека бугаринот те класифицира како македонец, иако ти си го продал кучата
 
Член од
1 јануари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, јас би сакал да аплицирам за бугарски пасош, татко ми имаше бугарски пасош. Дали би можел да добијам преку него?
Дали некој може да ми препорача човек/фирма кои би ми помогнале во целиот процес бидејќи сум нов и не знам што точно треба да правам.
Не ми е проблем да платам за услугата, но знам дека посредниците имаат лоша репутација, па би било убаво ако некој лично имал добро искуство со некои да ми препорача.
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
194
Поени од реакции
89
Pozdrav
dali nekoj imal vakov status i sto znaci istiot,so star dokument za poteklo aplicirano od dedo
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Не са налице категорични данни за б'лгарскија произход на лицето.
Не ти го прифаќаат документот од дедоти.
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
Здраво, јас би сакал да аплицирам за бугарски пасош, татко ми имаше бугарски пасош. Дали би можел да добијам преку него?
Дали некој може да ми препорача човек/фирма кои би ми помогнале во целиот процес бидејќи сум нов и не знам што точно треба да правам.
Не ми е проблем да платам за услугата, но знам дека посредниците имаат лоша репутација, па би било убаво ако некој лично имал добро искуство со некои да ми препорача.
Како и сите ние така и ти ке си почниш постапка и најрано за 3 год, ако е се во ред ке си имаш државјанство е тоа што пишиш таткоми имаШЕ бг. паш. не е јасно, за посредник неможе да ти пишиме на форумов е забрането а има и такви кои си ја знаат работата поздрав.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
12
Поени од реакции
1
Zdravo lugje, dali se ushte se preporachani bugarski klubovi, nekade prochitav deka najdobro bez klub, bez posrednik. Za posrednik mi ima smisla, ama ne gi razbiram negativnosti od odenje preku klub (ako imash original dokumenti)?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Zdravo lugje, dali se ushte se preporachani bugarski klubovi, nekade prochitav deka najdobro bez klub, bez posrednik. Za posrednik mi ima smisla, ama ne gi razbiram negativnosti od odenje preku klub (ako imash original dokumenti)?
Негативностите од одење преку клуб е што потврдите од клубот немаат никакво значење и веродостојност. Ако имаш оригинал документ аплицирај со него директно во Софија.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
12
Поени од реакции
1
Негативностите од одење преку клуб е што потврдите од клубот немаат никакво значење и веродостојност. Ако имаш оригинал документ аплицирај со него директно во Софија.
Sofija vs. Bitola, razlikata e samo pobrza procedura ili neshto povekje? Vekje imam aplicirano vo Bitola, i se ushte chekam od intervjuto vo Juli da dobijam brojche, prashuvam za prijatel shto mi pobara sovet za on kako da postapi, ali poshto jas stvarno ne znam shto e so moevo (apliciran so svidetelstvo original), nejkam pogreshen sovet da davam.
 
Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
60
Drugari sta mislite,koliko je pametno, da pozovem ambasadu bugarske u srbiji i da pitam sta se desava sa ukazom?
Ja sam zvao mog posrednika što vodi mene i brata preko ambasade u Beogradu rekao mi da još nije sklopljena vlada dole i nema ko da potpisuje i to sad sve teže ide i zato se čeka puno..Samo strpljenje hehee...ja već čekam celu proceduru 7 godina a ukaz preko godinu dana
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
Здраво на сите! Денеска керката доби положителен статус. Интервју 2021 (бр излезено во јули) амбасада Ск. Преку двајца родители, полнолетна. Дополнување на документи, однесено во декември. Се надевам нема да чека уште една год до указ. Поздрав и убава вечер.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
40
Поени од реакции
45
Имало огромен скандал во бугарскиот конзулат во Битола. Дали знае некој нешто?? Искуство?
 
Член од
1 ноември 2023
Мислења
5
Поени од реакции
3
Kak e vazmozhno da ne davat ukazi na decata? Vav vseka drzhava v ES trebe samo da si zapishesh deteto v spisaka na grazhdanite i to poluchava vednaga ako e na po malko od 18. Tova samo tuka na Balkanite stava.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom