Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Абе еве полоително ми пишувам и сеа по колку време се потпишуваат? Скоро месец еве фати. :)
 
Член од
30 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Ve molam za pomos kratok mi e rokot za dokumeti.Kako da gi najdam Kavadarci i selo Bojanciste vo arhivnite edinici vo inventarnite opisi 9 i 10.Tikveska kaza ima samo nekolku sela napisano vo arhivnite edinici.Kade da baram?
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Дали на некој му е сменет статусот од:
  • Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
во некој друг статус?
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Тоа ли се стари изводи од Србија (СФРЈ) во који пишува националност за дедо и баба? Или се нови сега издадени?
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
52
Поени од реакции
27
Тоа ли се стари изводи од Србија (СФРЈ) во који пишува националност за дедо и баба? Или се нови сега издадени?
И јас сум на „дополнителен со запирка“ 8+ месеци. Апликација за 2020 година. Поднесов извод од СФРЈ со бугарски националности во стари оригинали (всушност замени од 1960-тите но сеуште стари и официјални).
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
10980/2021 образувана преписка от 16.07.2021г. Преписка се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Ти се смени статусот?
Автоматски споено мислење:

Здраво, бројче на молбата и пинот ги добив во 2021 година, но некое време заборавив на апликацијата и сега неможам да го најдам листот со пинот и бројчето. Бројчето на молбата го памтам хххх/2021, но како може да го добијам пинот сега?
Ќе одиш во амбасада и ќе побараш да ти дадат пак.
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
И јас сум на „дополнителен со запирка“ 8+ месеци. Апликација за 2020 година. Поднесов извод од СФРЈ со бугарски националности во стари оригинали (всушност замени од 1960-тите но сеуште стари и официјални).
Тоа е одличен документ и сигурно добиваш државјанство. Само сега го проверуват во Матичното и мора да се чека. Дуго патува преку дипломатска пошта, плус проверка и мислам дека нема логика преку една година да траје проверка. Во секој случај мора уште да почекаш.
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Дали на некој му е сменет статусот од:
  • Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
во некој друг статус?
Дали некој има некоја корисна информација или секој се грижи за својата работа?!
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Некој да нострифицирал диплома во Бугарија или да посредува за нострификација??

Или подобро, да нострифицирал лекарска диплома и да полагал државен испит??

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Некој да нострифицирал диплома во Бугарија или да посредува за нострификација??

Или подобро, да нострифицирал лекарска диплома и да полагал државен испит??

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
Познат мој од Бугарија во мк нострифицира, обратно не знам
 

Liz

Член од
10 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво. Ќе започнувам процедура за бугарско државјанство па ме интересираат ваши мислења. Ќе одам преку пра пра дедо, прадедо на мајка ми. Во бугарскиот архив има валидни документи за него, а сестра ми извади пред неколку години преку син негов. Сега ми кажаа дека треба да е роден од 1908 надолу, па затоа одам уште едно колено подолу. Какви ми се шансите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom