Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 октомври 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Polozitelnoooooooo i kaj mene od denes.

Intervju Sofija 16.01.2020.
Finalno: 23.01.2021.

Dokumenti krstenica od prababa, kade sto pisuva deka nejzinite roditelji se bugari.


Sent from my iPhone using Tapatalk
cestitki
Polozitelnoooooooo i kaj mene od denes.

Intervju Sofija 16.01.2020.
Finalno: 23.01.2021.

Dokumenti krstenica od prababa, kade sto pisuva deka nejzinite roditelji se bugari.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Polozitelnoooooooo i kaj mene od denes.

Intervju Sofija 16.01.2020.
Finalno: 23.01.2021.

Dokumenti krstenica od prababa, kade sto pisuva deka nejzinite roditelji se bugari.


Sent from my iPhone using Tapatalk
cestitki
 
Член од
14 ноември 2022
Мислења
31
Поени од реакции
19
Дали некој поминал или знае некој што поминал со документ од архивот оргинал заверен?
Автоматски споено мислење:

Polozitelnoooooooo i kaj mene od denes.

Intervju Sofija 16.01.2020.
Finalno: 23.01.2021.

Dokumenti krstenica od prababa, kade sto pisuva deka nejzinite roditelji se bugari.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Прв пат слушам дека на крштеница пишува етничка припадност.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Zdr so rekja samo ako moze da mi kazes dali brat ti e pomal ili pogolem. I jas sum preku brat pomal fala odnapred
Zdravo fala da vi se vrati na svoja glava.Da brat mi e pomal od mene 3 godini.Zaboraviv da napomenam deka na popisot se pisav nacionalnos Bugarsko drzavjnastvo Makedonsko.Brat mi ne me bese upisal kako negova sestra posrednikot mi go sredi toa odma posle intervjuto odma bev zavedena.
 
Член од
18 февруари 2022
Мислења
24
Поени од реакции
53
Дали некој поминал или знае некој што поминал со документ од архивот оргинал заверен?
Автоматски споено мислење:



Прв пат слушам дека на крштеница пишува етничка припадност.
Jas pominav na intervju vo Sofija so takov dokument mart 2022. Drugite sto nemaa star bugarski dokument gi vrakjaa od intervju
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
40
Поени од реакции
27
Dali nekoj znae od prilika so ova tempo na rabota,koga bi dosla mojata prepiska na red br.651x/2020
 
Член од
17 јануари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
16
Добар ден,

cе обидувам да ги најдам документите на мојот дедо и неговата страна од семејството. Не знам од каде да почнам, па прашувам дали можеби некој има предлог:

1. како да добијам некоја официјална информација за воениот рок на дедо ми... знам само местото и годината кога бил во бугарска војска, но немам ниту еден документ?

2. Дали постои онлајн можност да се извлечат крштеници, умрени и други документи од Бугарија (Софија)?

благодарам
 
Член од
25 јануари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,
Дали некој знае начин да се промени македонска возачка во бугарска, не ја променив кога го зедов пасошот и од тогаш има поминато години, минатото лето сменав и адреса бидејќи адресата ми беше одјавена во Благоевград. Е сега слушнав дека мора 6 месеци да живееш во Бугарија, па да можиш да ја промениш возачката. Некој да слушнал нешто или да знае?
 
Член од
4 ноември 2021
Мислења
22
Поени од реакции
50
Здраво,
Дали некој знае начин да се промени македонска возачка во бугарска, не ја променив кога го зедов пасошот и од тогаш има поминато години, минатото лето сменав и адреса бидејќи адресата ми беше одјавена во Благоевград. Е сега слушнав дека мора 6 месеци да живееш во Бугарија, па да можиш да ја промениш возачката. Некој да слушнал нешто или да знае?
Edinstveniot nacin e makedonskata da ja dadesh vo Bugarija i tie ke ti dadat bugarska do B kategorija cinelo 1000evra a so povisokite kategorii odelo i do 3000 pa i poveke evra. Informacijata mi e od posresnikot preku koj odam i so procedurata za pasosh
Автоматски споено мислење:

Edinstveniot nacin e makedonskata da ja dadesh vo Bugarija i tie ke ti dadat bugarska do B kategorija cinelo 1000evra a so povisokite kategorii odelo i do 3000 pa i poveke evra. Informacijata mi e od posresnikot preku koj odam i so procedurata za pasosh
I sega poveketo namesto da plakjaat po 1000 pa i poveke evra odat vo germanija tamu za okolu 40 evra makedonskata ja menuvaat vo germanska i taka
 
Член од
16 август 2022
Мислења
21
Поени од реакции
41
Здраво. Да ве прашам знае ли некој дали можеш да возиш автомобил на бг таблици ако родител(татко) има бг пасош а ти немаш? Дали можеби се вади документ за тоа?

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2022
Мислења
31
Поени од реакции
19
Da nie pominavme samo so dokumentot od voeniot arhiv.
Дали можете да ми пратите во порака слика каков документ ви дадоа од военот архив?
Автоматски споено мислење:

Jas pominav na intervju vo Sofija so takov dokument mart 2022. Drugite sto nemaa star bugarski dokument gi vrakjaa od intervju
По-точно со каков документ од архивот помина ?
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2013
Мислења
22
Поени од реакции
58
Здраво, дали за продолжување за пасошот треба да се закажува термин и дали треба да се иде Благоевград или Софија? Ви благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom