Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Dali smetate ako imate prezime so ov/ev e olesnitelna okolnost? Me interesira sto mislete za ova
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Dali smetate ako imate prezime so ov/ev e olesnitelna okolnost? Me interesira sto mislete za ova
Олеснителна околност може да биде само ако не приметат, ама како што е затегнато малку потешко.

Порано минеа без проблем, но изгледа дека тие времиња поминаа.

Гледам дека интервјуто ти е во 2022, има време до тебе. Ќе видиш како пред тоа ќе поминам јас, а и останатите кои имаат разлики во презиме.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Еве и јас на интервју од Август 2021 во конзулат па се до сега и уште на примена молба. Во меќувреме најадов бугарска крштеница од прабаба и венчаница од неа со прадедо. Е сега имам аплицирано од една линија а овие се од друга. Дали би било добро да ги однесам пред да побараат дополниелнни документи дури сеуште сум на примена молба, со надеж дека ќе се размрда работва?
 
Член од
22 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво
Дали некој има искуство со еден документ да може да аплицираат повеќе лица (документот е на дедо ми, а сакаме јас и татко ми да аплицираме заедно)?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Еве и јас на интервју од Август 2021 во конзулат па се до сега и уште на примена молба. Во меќувреме најадов бугарска крштеница од прабаба и венчаница од неа со прадедо. Е сега имам аплицирано од една линија а овие се од друга. Дали би било добро да ги однесам пред да побараат дополниелнни документи дури сеуште сум на примена молба, со надеж дека ќе се размрда работва?
Што побрзо тоа подобро заедно со документи по линија до нив.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Последни промени

Дополнителна-2020
39/2020, 42/2020, 49/2020, 51/2020, 58/2020, 71/2020, 72/2020, 79/2020

По преписка 79/2020, следна преписка по Конзулски пат е 525/2020 затоа ќе има малку застој во објавите за 2020.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Олеснителна околност може да биде само ако не приметат, ама како што е затегнато малку потешко.

Порано минеа без проблем, но изгледа дека тие времиња поминаа.

Гледам дека интервјуто ти е во 2022, има време до тебе. Ќе видиш како пред тоа ќе поминам јас, а и останатите кои имаат разлики во презиме.
ne prashanjeto mi bese dali ako tvoeto prezime e so ov/ev toa se gleda kako olesnitelna okolnost
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
ne prashanjeto mi bese dali ako tvoeto prezime e so ov/ev toa se gleda kako olesnitelna okolnost
Не, битно е само да се исти имиња и презимиња на сите документи. Ако 1 буква е различна на некој документ веднаш те ставаат нередовна и бараат докази за истата личност. Порано не било така ама сега е затегнато многу. Јас сум исто со различно презиме и некако изгубив надеж за пасош ама сепак ќе си ја пробам среќата.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Не, битно е само да се исти имиња и презимиња на сите документи. Ако 1 буква е различна на некој документ веднаш те ставаат нередовна и бараат докази за истата личност. Порано не било така ама сега е затегнато многу. Јас сум исто со различно презиме и некако изгубив надеж за пасош ама сепак ќе си ја пробам среќата.
ne znam nikoj sto ne go pustile so 2 deklaracii
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Отворете преписки и читајте.. Сите преписки од 2019 ги разгледав: една буква разлика во име и презиме на некој документ е доволно за да те стават на нередовна и да побараат дополнителни документи за идентитет. Џабе е стар документ ако има една разлика помеѓу тој документ и изводи.

Едит: видете преписки бр. 156/2022 и бр. 3794/2021 а сигурно има и повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Еве и јас да се пријавам на дополнителна 267/2020.

Дали некој знае зошто треба да доставам личен документ? Сите документи ги имам доставено, копија од пасош + копија од работна виза.
Единствено пасошот што истекувал во мај 2020, а јас сум била на интервју во јануари 2020. Друга идеја немам гледајќи ги документиве. 31CE9506-B57C-483B-BFEC-C33A51A11033.jpeg
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Отворете преписки и читајте.. Сите преписки од 2019 ги разгледав: една буква разлика во име и презиме на некој документ е доволно за да те стават на нередовна и да побараат дополнителни документи за идентитет. Џабе е стар документ ако има една разлика помеѓу тој документ и изводи.

Едит: видете преписки бр. 156/2022 и бр. 3794/2021 а сигурно има и повеќе.
Ok. Ali dali tie lugje imale napraveno 2 deklaracii? Site sto napravile 2 deklaracii ako se mali razliki(na primer kaj mene jas sum so ov a pra dedo mi isto prezime samo ski na kraj, napraviv 2 deklaracii) nemale problemi. Za toa deka stanale postrogi da stanale, no toa za stari dokumenti, dosega ne sum cul da pravat problem so ova
 

Kajgana Shop

На врв Bottom