Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Исти случај на другар ама не е сигурен дали посредникот му ги однел докумемтите или не


Sent from my iPhone using Tapatalk
Znam na tie so taka vo finalna im se vrati gi odbija. So Bani bese takov slucajot. Gledam do kaj 20000 taka prepiska im se smeni nekako od neredovna vo finalna. Izgeda gi rascistuvaat tie so pominat rok.
 
Член од
15 август 2022
Мислења
3
Поени од реакции
14
So srejka ako sakas da spodelis so kakvi dokumenti si
Uste 2018 preku prv bratuced pa odma dopolnitelni stari izvodi od dedo mi pa potvrda od bg klub pa intervju juli 2019 pa pred nekkoj mesec na dopolnitelna so rok ako ne najdam srar dokument otkaz,pa najdov star dokument deka pra dedomi e umren I zakopan vo Sofia go dostavija I to
 
Член од
30 ноември 2021
Мислења
22
Поени од реакции
13
Dali moze kako dopolnitelen dokument da se dostavi izvod od majka, star jugoslovenski i vo nego vo grafata za tatko pishuva narodnost bugarin.?


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
28
Поени од реакции
52
Promena od denes od dopolnitelna pak na Finalna neznam sto znaci ova 4 vo zagrada

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.(4)
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Каде што пишува за родителите македонец/македонка да пишува бугарин/бугарка, прочитај и користи го мозокот бар малку
Тоа не може да го пишува без поткрепа на бг документи.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Здраво.

Жена ми е на интервју на крај на месецов, ама посредникот не заеба и нема да и ги вади документите.
Ќе може ли некој да ми каже (или да ме пренасочи до која страна на темава ги има тие инфо.) точно кои документи и требаат и дали е возможно сами да си ги извадиме сите потребни документи?

Фала ви!
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
16
Здраво.

Жена ми е на интервју на крај на месецов, ама посредникот не заеба и нема да и ги вади документите.
Ќе може ли некој да ми каже (или да ме пренасочи до која страна на темава ги има тие инфо.) точно кои документи и требаат и дали е возможно сами да си ги извадиме сите потребни документи?

Фала ви!

Тука на сајтов ја има цела потребна информација. Возможно е сами да ги извадите нема потреба од посредник, ама е малку повеќе малтретирање по институции и преведувачи.
 
Член од
4 ноември 2021
Мислења
22
Поени од реакции
50
Zdravo, kolku vreme se ceka za promena na statusot "Dopolnitelna" otkako ke dostavish dokumenti?
 
Член од
16 јули 2019
Мислења
11
Поени од реакции
5
Здраво, добар ден на сите. Имам неколку прашања. Бевме на интервју Октомври 2021 со женска ми тогашна, моментална жена, и од тогаш статусот ни е во "приета молба" . Нормално ли е скоро 1 година да е во приета молба?

Аплициравме со извод од книгата на умрени за пра баба ми, родена 1912 мислам исто така и жена ми и она некаде беше таа дата пра баба и родена. Што може подетално да бараат ако се смени статусот за додатни информации?

Линк до архивите за да проверам по име и презиме дали има нешто за двете пра баби во бугарските архиви? Фала многу.

Дали некој му е сменет статусот освен приета молба а бил на интервју Август 2021?

17133/2021
17397/2021
Во иста ситуација сум и јас
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
53
Поени од реакции
31
Во иста ситуација сум и јас
Jas bev vo ambasada na intervju 20 septemvri 2021,prepiaka 14**/2022 primena molba. Vo maj mi se javija i mi pobaraa da odnesam povtorno dokumenti i plus dokaz na koj ke pishuva nacionalnost bugarska za nekoj od linijata po koja odev. Najdov i odnesov,i site dokumenti so koi prvpat aplicirav, povtorno plativ taksi vo banka i na salter i seuste mi stoi istiot status
 

Kajgana Shop

На врв Bottom