Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Za 2 meseca ce biti 3 godine od intervjua u Sofiji. Po svemu sudeci ako se ne ubrza (a do sada se to nikada nije desilo) cekacu minimum do jula za polozitelno sto mu dodje 3 godine i 6 meseci od intervjua a verovatno ce biti duze cekanje tako da se pripremi i samo strpljivo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Последниов месец е некако убрзано. По некоја моја проценка, во идеални услови, со ова темпо за 3 месеци би требало да пројдеш на положително.
До 23600/2019 им се првично погледнати предметите,а вкупно има 28 000 предмети во 2019. Сите што треба да достават плус документи се ставени на дополнителна, оние што треба да поминат на положително постепено се објавуваат. Овој месец 300-350 преписки неделно преминуваа во положително.

Доколку се промени комисијата повторно ќе се успори малку.
Новата комисија ќе биде на ГЕРБ, ако ги вратат старите членови може и да се убрза за останатите преписки. Ако стават нови луѓе во комисија ќе треба време додека се адаптираат...

Да се надеваме дека и во најлошава варијанта нема да чекаме повеќе од 5 месеци. Инаку, како што гледам на ист датум сме имале интервју :)
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
posle cekanje od 3 godini decata dobija dopolnitelna rok pocetok na dekemvri da dostavat poteklo bilo sto voena kniska izvod krstenica moze li nekoj da pomogne prababa imat od rikacevo bosilegrad no neznam kako da dojdam do nesto pokonkretno baram pomos
 
Член од
19 октомври 2022
Мислења
9
Поени од реакции
5
Пробај да најдеш било каков документ издаден од бг државен орган (воена книшка, документ од БГ воен архив, крштениче, сведителства, извод за родени/умрени во БГ).

Со какви документи аплицираше?
Кога беше на интервју и кој број на преписка имаш отприлика?
2019 22318 preku bugarsku klub so izvodi od pradedomi roden istocna Mk do mene
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
107
Поени од реакции
112
Za spisok inforamaciji. Decata se mi od 28.10.2022. na Zadolzitelno saglasuvanje, prepiski formirani na 19.10.2022. godina. Preku roditel, jas go imam pasosot.
 
Член од
4 март 2021
Мислења
63
Поени од реакции
30
Mu ima na nekoj voopsto stignato brojce na mobilen od intervjuto vo konzulat Skopje ili mora direktno povik vo pravosudie ?
 
Член од
21 септември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
29
Poštovani,
u procesu sam jos od kraja 2018.godine zbog čestih zastoja u radu i Covida 19 moj intervju je bio prezakazan sa juna 2020. Na 10.03.2021. sada sam od jula 2021. Na statusu "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство." Možete li mi pomoći i reći čemu da se nadam :)Kakvo je Vaše mišljenje?
Unapred zahvalna
Srdačan pozdrav
Dr Milica Milev
 
Член од
29 септември 2021
Мислења
13
Поени од реакции
73
posle cekanje od 3 godini decata dobija dopolnitelna rok pocetok na dekemvri da dostavat poteklo bilo sto voena kniska izvod krstenica moze li nekoj da pomogne prababa imat od rikacevo bosilegrad no neznam kako da dojdam do nesto pokonkretno baram pomos
Може да помине и родствени врски од родител,брат,сестра со бугарски пасош.
Имаш назад неколку страни од тоа како изгледа документот.
Некој мислам објави дека и со братучед поминал ама не сум сигурен 100%.
 
Член од
4 ноември 2021
Мислења
22
Поени од реакции
50
Zdravo, jas sum preku roditel i eve sega statusot mi se smeni i ne mi e jasno koi dokumenti treba da gi dostavam Screenshot_20221101-071434_Chrome.jpg
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
56
Поени од реакции
87
Член од
27 април 2020
Мислења
89
Поени од реакции
111
Последниов месец е некако убрзано. По некоја моја проценка, во идеални услови, со ова темпо за 3 месеци би требало да пројдеш на положително.
До 23600/2019 им се првично погледнати предметите,а вкупно има 28 000 предмети во 2019. Сите што треба да достават плус документи се ставени на дополнителна, оние што треба да поминат на положително постепено се објавуваат. Овој месец 300-350 преписки неделно преминуваа во положително.

Доколку се промени комисијата повторно ќе се успори малку.
Новата комисија ќе биде на ГЕРБ, ако ги вратат старите членови може и да се убрза за останатите преписки. Ако стават нови луѓе во комисија ќе треба време додека се адаптираат...

Да се надеваме дека и во најлошава варијанта нема да чекаме повеќе од 5 месеци. Инаку, како што гледам на ист датум сме имале интервју :)
teco brate nema nazad...svetlo na kraju tunela se nazire...srecno nam bilo
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Кога ќе се внесат бугарите во устав тогаш ќе можете да смените националност бугар и да поднесете извод како дополнителна, тогаш ќе добиете указ. До тогаш гола вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom