Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Dobar den interesira me dali uste e na forumot Paleto Krstic.
Pale ako ciatas pisi u poraka.
P. S dali nekoj znae kolku kosta promena na mk vozacka so bugarska i procedura da pise.
Jas prasav skoro okolu 1200€+ za profesionalni vozachi so ADR. Mene ne mi treba prevod si napraiv vo


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 август 2019
Мислења
22
Поени од реакции
61
Kako bese iskustvoto? Nekoi preporaki, mozebi?
Jas zboruvav na bugarski kolku Sto se moze. Od strana na prasanjata neznam sto NE me prasa. Otidov spremen I mislam 90% od prasanjata mi gi postavi. Vo pasosot vide mnogu vlezovi vo bugarija pa pocna da me prasuva kaj odam na skijanje, vo koi hoteli odam. Vo ist moment I brat mi bese kaj drug sluzbenik I zavrsil za 5 min. Dve prasanja samo mu postavil. Taka da faktor sreka e kade ke se pogodis. Se razbira deka treba I da naucis pogolem del od odgovorite.
 
Член од
4 март 2021
Мислења
61
Поени од реакции
28
Kako bese iskustvoto? Nekoi preporaki, mozebi?
Praznici, narodnost, granici na Bugarija, dali ke ziveam vo Bugarija... nisto specijalno dali se mi e tocno vo podatocite, dali drugi rodnini imaat grazdanstvo ... i taka valjda zavisi od covek do covek sto go pravi. Generalno mn pomalce od toa sto ocekuvav i se spremav.
Bugarski zborev kolku znam
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
Денеска разбрав и за уште еден човек што е на Приета молба веќе година дена со интервју во конзулатот. Има стварно некој некое инфо зошто олку многу се чека ?
Кај мене статусот се промени
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
182
Поени од реакции
184
Денеска разбрав и за уште еден човек што е на Приета молба веќе година дена со интервју во конзулатот. Има стварно некој некое инфо зошто олку многу се чека ?
И јас сум на тој статус уште крај на август 2021 интервју во конзулат
 
D

Deleted member 153550

Гостин
Бр.27**/2020 година
Интервју 03.06.2020 Софија

конечна 28/5/2021

До овој момент нема промени.

се надевам на почетокот на 2023 година
 
Член од
28 август 2022
Мислења
10
Поени од реакции
14
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Bratucedka mi bese na dopolnitelna pa ostavi kopija od bugarsko svidetelstvo ama zavereno u mk na notar, denes i se smenil statusot vo finalna. Site li gi stavaat na finalna od dopolnitelna? I dali mislite deka ima sansi so kopija od notar zaverena da pomine?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Bratucedka mi bese na dopolnitelna pa ostavi kopija od bugarsko svidetelstvo ama zavereno u mk na notar, denes i se smenil statusot vo finalna. Site li gi stavaat na finalna od dopolnitelna? I dali mislite deka ima sansi so kopija od notar zaverena da pomine?
Da prvo odi na finalna pak pa posle ako se e okey polozitelno:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom