Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Logicno e deka nema logika. Po bugarski od ova zdravje :)
Ima logika, ti vo januar koga si pravel intervju brojcinjata bile isti i vo ambasada i vo pravosudie vo Sofija, megjutoa posle okolu 2 meseci stasuvaat dokumenti vo Sofija, i so razlicni broevi vo isto vreme pocnuva zadolzitelno i za tebe i za tie sto aplicirale 2 meseci posle tebe vo Sofija :)
 
Член од
7 февруари 2019
Мислења
28
Поени од реакции
10
Blagodaram @barselona123, a dali @goodvibe nemal dostaveno dopolnitelni dokumeti ili imal nekakov problem vo dokumentite za proishod?
ne znam koi dokumenti nedostasuvale. go pratev statusot barem dva pati mesecno. prvin pisuvase deka molbata ja razgleduva finalnata komisija, toa bese dekemvri. vednas go kontaktirav posrednikot i mu kazav da vidi se li e vo red. ovoj ne mi odgovori na porakite. a potoa i na telefon ne mi krevase. posle tri meseci odednas se smeni statusot oti sum odbiena. nemase informacii deka falat dokumenti i koi dokumenti falat. inaku ne sum osuduvana.
Автоматски споено мислење:

Bil na intervju 20 Mart 2019 ...
9665/2018 a pinot: 363353
Ne e uvazena molbata, otkaz od finalna sovet postapka
e kako gi proveri ovie informacii? korektni se! moze nekako i za sestra mi da proveris dali na neja i ja uvazija molbata ili i taa e odbiena? na ista data bevme na intervju, samo taa ne znae kaj i e molbata nemam ni boj na molba ni pin.
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
ne znam koi dokumenti nedostasuvale. go pratev statusot barem dva pati mesecno. prvin pisuvase deka molbata ja razgleduva finalnata komisija. vednas go kontaktirav posrednikot i mu kazav da vidi se li e vo red. ovoj ne mi odgovori na porakite. a potoa i na telefon ne mi krevase. posle tri meseci odednas se smeni statusot oti sum odbiena. nemase informacii deka falat dokumenti i koi dokumenti falat. inaku ne sum osuduvana.
Автоматски споено мислење:


e kako gi proveri ovie informacii? korektni se! moze nekako i za sestra mi da proveris dali na neja i ja uvazija molbata ili i taa e odbiena? na ista data bevme na intervju, samo taa ne znae kaj i e molbata nemam ni boj na molba ni pin.
Rabotam vo razoznavanje tajna sluzba se seguvam (na tvojte prethodni postovi imas pisuvano) ako si preki predok najverovatno nemas odneseno original potvrda vo ministerstvoto za toa i si odbiena (samo tepanje lek za takov posrednik, te izvisil i samo ti gi zemal parite) za zal nema nazat moras odnovo da ponesis..... Ista slucka i mene mj se desi podnesov pak i licno si gi odnesov original potvrda i krstalno od bugarska ehzargija vo ministerstvoto na pravosudie na polozitelno sum cekam potpis zdravje boze .... Patalec dolgo vreme od 2013
 
Член од
7 февруари 2019
Мислења
28
Поени од реакции
10
Rabotam vo razoznavanje tajna sluzba se seguvam (na tvojte prethodni postovi imas pisuvano) ako si preki predok najverovatno nemas odneseno original potvrda vo ministerstvoto za toa i si odbiena (samo tepanje lek za takov posrednik, te izvisil i samo ti gi zemal parite) za zal nema nazat moras odnovo da ponesis..... Ista slucka i mene mj se desi podnesov pak i licno si gi odnesov original potvrda i krstalno od bugarska ehzargija vo ministerstvoto na pravosudie na polozitelno sum cekam potpis zdravje boze .... Patalec dolgo vreme od 2013
a kakva e taa potvrda sto se potvrduva so nea? posrednikot nisto ne mi kaza. :(
 
Член од
16 јануари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
4
Rabotam vo razoznavanje tajna sluzba se seguvam (na tvojte prethodni postovi imas pisuvano) ako si preki predok najverovatno nemas odneseno original potvrda vo ministerstvoto za toa i si odbiena (samo tepanje lek za takov posrednik, te izvisil i samo ti gi zemal parite) za zal nema nazat moras odnovo da ponesis..... Ista slucka i mene mj se desi podnesov pak i licno si gi odnesov original potvrda i krstalno od bugarska ehzargija vo ministerstvoto na pravosudie na polozitelno sum cekam potpis zdravje boze .... Patalec dolgo vreme od 2013
Dali od koga te odbija imase sansa da si gi zemes nazad originalnite dokumenti? Primer krstenciata od bugarska egzarhija
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Da prasham.
So novava procedura zdruzenijata i dabc se shkrtnati.
E sega, dali ima nekoja opcija da se zeme nekoj drug dokument od bugarska crkva ili od drzaven organ sto bi poslushil vo procedurava.
Dali od bugarska crkva davaat ili mozda mozat da vidat arhiva za toa i toa selo/grad i da dadat dokument, ili od koj drzaven organ i kakov dokument?
Автоматски споено мислење:

Dali od koga te odbija imase sansa da si gi zemes nazad originalnite dokumenti? Primer krstenciata od bugarska egzarhija
Baraj si ja krstenicata i povtorno podnesi, javi im se prasaj gi site od car do govedar
Novive aplikanti za krstenica sol kje jadat da imaat
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Dali od koga te odbija imase sansa da si gi zemes nazad originalnite dokumenti? Primer krstenciata od bugarska egzarhija
Ne togas mi rekoja deka nemaat takva opcija za vrakanje so naredno podnesuvanje ke ja zemele vo obzir , no znam koga ke te potpisat togas ti gi vrakaat dokumentite nazat
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ima logika, ti vo januar koga si pravel intervju brojcinjata bile isti i vo ambasada i vo pravosudie vo Sofija, megjutoa posle okolu 2 meseci stasuvaat dokumenti vo Sofija, i so razlicni broevi vo isto vreme pocnuva zadolzitelno i za tebe i za tie sto aplicirale 2 meseci posle tebe vo Sofija :)
Sega vidov (vrakajki se po postovite na NEZAMENLIVATA PaleKrstic ) deka gresen e zaklucokot pogore. Vsusnost, site sto se preku Sofija proveruvaat status po broj na molba , a tie sto se preku ambasada po broj na prepiska, a tie broevi ne se isti, t.e. prvite kolku sto gledam se pogolemi najmalku za 1500 za sekoj od nas. Taka da moze da se nosat zaklucoci so sporeduvanje do kade se stignati samo po edni ili samo po drugi :)
 
Последно уредено:

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Sega vidov (vrakajki se po postovite na NEZAMENLIVATA PaleKrstic ) deka gresen e zaklucokot pogore. Vsusnost, site sto se preku Sofija proveruvaat status po broj na molba , a tie sto se preku ambasada po broj na prepiska, a tie broevi ne se isti, t.e. prvite kolku sto gledam se pogolemi najmalku za 1500 za sekoj od nas. Taka da moze da se nosat zaklucoci so sporeduvanje do kade se stignati samo po edni ili samo po drugi :)
da zemat od kabinetot na viceprezidenta da citaat sto se se tropa tuka i sto sve zborat, eden ukaz nema nikoj da dobie.... se resija stignaa do brojcinjata na prepiski
 

Kajgana Shop

На врв Bottom