Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 февруари 2020
Мислења
29
Поени од реакции
119
brat utre jas sto da im kazam koga ke mi recat adresam da im dadam 100% ke treba nekoj formular da popolnam da kazam deka ke si go sredam toa vo mk ili vo sofija so adresata ili mora odma da se dade koga se podiga drzavjanstvoto ?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
brat utre jas sto da im kazam koga ke mi recat adresam da im dadam 100% ke treba nekoj formular da popolnam da kazam deka ke si go sredam toa vo mk ili vo sofija so adresata ili mora odma da se dade koga se podiga drzavjanstvoto ?
A Da probas Da prezakazes? Javi im Se ili prati pak mail neka go ponistat toa vo Holandija, kazi im kade sakas nanovo Da Ti go pratat, I posle lesno e... Sekako Ukazot na lice mesto go printaat I Ti go dava... Me svakjas?
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
A Da probas Da prezakazes? Javi im Se ili prati pak mail neka go ponistat toa vo Holandija, kazi im kade sakas nanovo Da Ti go pratat, I posle lesno e... Sekako Ukazot na lice mesto go printaat I Ti go dava... Me svakjas?
Не знам зошто тоа би го правел кога веќе му е тука на дофат.Само додатни процедури и губење време.И којзнае дали само ќе си направи можда проблеми пошто веќе еднаш побарал во холандска амбасада, а амбасада е секаде исто поставена, во смисла на услуги и персонал.Може само да дозаглави и изгуби дополнително време.Тоа е мое мислење, можеби најдобро да се консултира со некој посредник.
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Za zal nema denes Ukaz,so bugarite ne ide nikad ko sto treba iako se 7 mesec u bula so Ukazive od dekemvri 2020,a luge cekaat tek maj 2020 :( Uvo ne gi boli!
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Не знам зошто тоа би го правел кога веќе му е тука на дофат.Само додатни процедури и губење време.И којзнае дали само ќе си направи можда проблеми пошто веќе еднаш побарал во холандска амбасада, а амбасада е секаде исто поставена, во смисла на услуги и персонал.Може само да дозаглави и изгуби дополнително време.Тоа е мое мислење, можеби најдобро да се консултира со некој посредник.
OK. Moj predlog... Nema veze... Deckoto moze Da go zeme tamu I Da si najde nekoj dobar posrednik I Da mu zavrsi za slkanje vo Sofija... Drzi voda I vaka... E Sega samo Da si najde adresa.....
 
Член од
23 јуни 2020
Мислења
14
Поени од реакции
46
Imam edno prasanje imam l karta privremena
brat utre jas sto da im kazam koga ke mi recat adresam da im dadam 100% ke treba nekoj formular da popolnam da kazam deka ke si go sredam toa vo mk ili vo sofija so adresata ili mora odma da se dade koga se podiga drzavjanstvoto ?
Aj ve molam ako znae nekoj ubavo da mi kaze utre sto da napravam posto iskreno vrska nemam osven sto treba pasosot da go nosam so mene kopija od listot intervju sto napraviv i dve sliki.... nemoze samo da go podignam drzavjanstvoto i sve drugoto u mk ili vo sofija da go zavrsam posto dobiv zabrana 1god vo EU.... so advokat cekame sea da vidime ako mi ja namali na 6meseci odlicno
Nema da ti go dadat stom imas zabrana za eu
 
Член од
29 октомври 2020
Мислења
48
Поени од реакции
105
@totorino, site na forumot te sovetuvaa da ne prakas vo Holandija kade rabotas na crno! I ti pak po tvoe... mislam oti nema da mozes da si go podignas drzavljanstvoto so makedonski pasport, isto kako mene tuka u srbija mi pobaraa srpski, i adresa srpska.
Otidi do ambasadata i probaj, drug izbor nemas. Bezveze si iskomplicira zivotot, mesto da si pratase u mkd i gajle da nemas, tamu nema ni da te proveruvase za zabrani
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
@totorino, zasto ne bi go zel tamu? Osven ako vo pasosot ti stoi zabrana vo vid na Pecat, pa da ja vidat vo slucaj da treba da im gi isprintas site strani od pasosot ( STO NE VERUVAM ZATOA STO NE PODNESUVAS DOKUMENTI ZA VIZA) Vo Ambasada edinstveno ke te prasat zasto bas od tamu go podignuvas dokumentot, na sto mozes da im odgovoris deka vo ovoj moment se slucilo da bides vo Holandija. Ambasadata NE MOZE da ja vidi zabranata, ne e granicna policija!!!

Taka da po moe, glava gore i slobodno zemi si go dokumentot od tamu i ne komplicraj so Pratete tamu Pratete onamu!.

Vo najmala raka, moze da OVLASTIS nekoj da go zeme dokumentot vo tvoe ime!

Pozdrav i sekoe dobro.

I NEKA SE MRDA VEKE OVAA FINALNA NA POLOZITELNO
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
@totorino, site na forumot te sovetuvaa da ne prakas vo Holandija kade rabotas na crno! I ti pak po tvoe... mislam oti nema da mozes da si go podignas drzavljanstvoto so makedonski pasport, isto kako mene tuka u srbija mi pobaraa srpski, i adresa srpska.
Otidi do ambasadata i probaj, drug izbor nemas. Bezveze si iskomplicira zivotot, mesto da si pratase u mkd i gajle da nemas, tamu nema ni da te proveruvase za zabrani
Koja e logikata da go proveruvaat za zabrani vo bugarska ambasada vo holandija, a vo istata kaj nas da ne go proveruvaat?Nikoja nisto nemoze da proveri. Ubavo mu pisuva na status kaj mu e stignato neka ide da go zeme!Uostalom tie koga go fatile da raBOTI VEKE BIL EVROPSKI DRZAVJANIN!
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
29
Поени од реакции
119
eve vaka pecat vo pasos ne ti stavaat takov pecat ne postoi,zaveren si vo ICD deka imas prekoroceno i deka imas zabrana i toa moze samo policijata da go proveri da ve prosvetlam malce da ne bidete vo zabluda,a utre so gospod napred ke vidime sto ke bide fala ipak na pozitiva.se slusame sekoe dobro :)))
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
eve vaka pecat vo pasos ne ti stavaat takov pecat ne postoi,zaveren si vo ICD deka imas prekoroceno i deka imas zabrana i toa moze samo policijata da go proveri da ve prosvetlam malce da ne bidete vo zabluda,a utre so gospod napred ke vidime sto ke bide fala ipak na pozitiva.se slusame sekoe dobro :)))
Taka e! So sreka utre Glava Gore!
 
Член од
29 октомври 2020
Мислења
48
Поени од реакции
105
@filip007 Se slagam, vo amabasata ne bi trebalo da proveruvat toa, no bidejki prekrsajot e vo Holandija, ima logika da institucijite sorabotuvat tamu.
On ako e faten da rab na crno, moze i Svajcarski pasos da ima, on sepak raboti na crno. Toa da li e stanal evropski pred ili posle, nisto ne meni.
Da ne bide da mracam, deckoto ne mu e lesno sigurno. Moze da tupime ovde na forumot, on utre ke odi tamo i ke vidi sto i kako. Mislam oti nema da moze da podigne od tamu bez holanski dokumenti, toa sakav da kazam... no mozebi od tamu ke mu pratat vo Makedonija i ke si nastavi procedurata.
I da, podiganjeto na Ukaz mora licno, ne moze da ovlasti nikoj, proverena info
 

Kajgana Shop

На врв Bottom