Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
ima li nekoj vo forumot sto naskoro ke ide vo Sofija? Ako ima neka mi pise vo privatna poraka
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Аирлија нека е, указ зедов ме советуваа сеа после 4-5 месеци да ѕвонам и земам од Софија матичен број. :)
 
Член од
6 јули 2012
Мислења
16
Поени од реакции
21
Здраво.. Да прашам. Доставив стар документ и конечно поминав на образована преписка, но со ново бројче со датум сега од јануари.
Што мислите колку е рокот од образована преписка па се до указ ? Дали нешто има врска тоа што веќе две години поминаа со старото бројче и дека може поврзо да помине низ системот ?

фала
Koga se dostavuvaat stari dokumenti, se nosat site izvodi zaedno so dokumentot na cie ime sto glasi i tvojata povrzanost do taa licnost, zatoa site mora da bidat prevedeni na Bg jazik, zaedno so molbata i brojot i pinot sto si go dobil prv pat posle intervjuto (primer 2021 ti e staroto brojce), no na ovoj nacin si dobil novo brojce, ne znam kako si bil, preku posrednik ako si bil ti zemal pari dzabe, sam ako si bil ne si zavrsil rabota radi toa sto si dobil novo brojce i pak si na samiot pocetok.. Zatoa se nosi oficijalno se vo Sofia na prevod, simbolicna suma za prevodite na izvodite, molba i dr sitnici, direktno te prakaat do Min. za Pravda i te povrzuvaat so staroto brojce i dobivas kartonce so stariot broj i otkako go predavas dopolnitelniot dokument odi direktno na staroto brojce, i na toj nacin posle den dva se menuva statusot na staroto brojce.. Zatoa luge platete si simbolicno, oficijalno, uredno i sredeno, ne gubete vreme i se od pocetok pak.. Sea skoro nosea luge stari dopolnitelni dokumenti so intervjua 2020 i 2021, brojcinjata 2021, i na starite brojcinja im e se direktno, i od status neredovna za dva dena im se smeni vo finalna.. pozz
 
Член од
4 февруари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Molam za info okolu postapka za EGN, kolku vreme e potrebno i dali e podobro da se odi lichno ili preku posrednik?
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
28
Поени од реакции
44
Molam za info okolu postapka za EGN, kolku vreme e potrebno i dali e podobro da se odi lichno ili preku posrednik?
Za dve nedeli kazuvaat da dojdes od koga ke ostavis dokumenti za egn, mozda ako ides so posrednik ke bide za den dva ali normalno si baraat pari. Pa vidi ako ti se brza podobro so posrednik
Автоматски споено мислење:

Dali procedurata za podignuvanje drzavjanstvo od Bitola e istata ( 2 sliki 2 kopii od izvod I vencanica) I koj e trosokot ? Vi blagodaram
I kopija od pasos i pasosot. 36 evra e mislam. Javi se prasaj gi pak za sigurno
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
40
Поени од реакции
45
Слушнав дека некоја пачавра Катја Матева која е главна во дирекција за гражданства повеќе на ниту еден Македонец да не се даде гражданство...
 
Член од
9 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дечки здраво. Имам стар документ од прадедо изваден од архив во Бг дека служел војска и бил примател на воена пензија, во кој документ е напишано дека неговиот произход е б’лгарски. Ме интересира следново, колку се чека за произход и дали треба воопшто да се вади или дирекно со документот треба да се аплицира? Другото што ме интересира е за колку време од отпочнување на процедурата би излегол пасошот? Некој ми спомна дека сега било побрзо… но не знам колку е вистина. Тенкс
 
Член од
25 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Здраво, откако ќе излезе дека ти е одобрено државјанството со протокол која е наредна постапка? Може ли ако си ја направил цела постапка во Софија, државјанството да го земеш во Скопје?

И има ли рок до кога треба да одиш да се сликаш?

Инаку луѓево беа 2021 мај на интервју
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
170
Поени од реакции
82
Дечки здраво. Имам стар документ од прадедо изваден од архив во Бг дека служел војска и бил примател на воена пензија, во кој документ е напишано дека неговиот произход е б’лгарски. Ме интересира следново, колку се чека за произход и дали треба воопшто да се вади или дирекно со документот треба да се аплицира? Другото што ме интересира е за колку време од отпочнување на процедурата би излегол пасошот? Некој ми спомна дека сега било побрзо… но не знам колку е вистина. Тенкс
Ke se povrzes so izvodi od taa licnos I ke podnesesh, za cekanje minimum 3 godini
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Ако може едно инфо, дали преку прададео (татко на мојата баба од кај татко ми) со оргинал бугарски извод, без печат од архивот, може да се поднесе за произход
 

Kajgana Shop

На врв Bottom