Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
353
Поени од реакции
457
Сакам да прашам дали јас со македонски пасош доколку се женам со македонка која има бугарски пасош од 2018 и моментално работи во Англија би можел да се квалификувам за бугарски пасош?
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Честито! Значи од прилика 3 месеци од положително до указ чекаше.
Фала и вие да си дочекате! Точно три месеци од 26.10 до 26.01...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Zdravo dechki, posle mnogu vreme chekanje (intervju vo Bitola vo Juli), sobrav brojche, no go dobiv sledniov status:

Констатирани нередовности: В срок до XX.XX.2024 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на XX.XX.2024 г.

Jas imam aplicirano so orignalen dokument (od dedo svidetelstvo) i ne mi e jasno dali statusov se odnesuva deka:
  1. Svidetelstvoto ne mi zavrshilo rabota i treba ushte stari dokumenti da podnesam;
  2. Deka samo baraat dopolnitelni dokumenti za povrzuvanje so rodninata (ne delime prezime, bidejki e dedo od strana na majka);
  3. ili pak i dvete.
Jas vekje podnesov izvodi zavreni od notar shto me povrzuva mene, majka mi i dedo mi.

Iskreno ne znam shto bi pravel posle ova. Kako shto znam, orignalen dokument so pechat kako svidetelstvovo od dedo beshe dovolno za aplikacija, a nitu eden drug bugarski dokument nemam (zhiveenje na pradedo vo odredeni Bugarski sela spored nekoi statistiki vekje ne pominuva kako shto znam, iako pradedo mi zhiveel vo Bugarsko selo) taka shto ne znam shto mozham da napraam, a i chudno mi e zoshto bi me odbile. Statusov mi e malku nespecifichen.

Ne znam dali vo ambasada voopshto mozhat da mi kazhat popersonalizirano info za mojov sluchaj od samiov status shto kazhuva?

@twist23 gledam tvojot status e slichen, no sepak dovolno razlichen kadeshto se spomenuvaat dokumenti za identifikacija. Spored toa shto go pisha bash na tebe ti falele originalni dokumenti, gledam deka sega si gi imash pa da te prasham so shto dokumenti aplicirashe prvenstveno?
Da, na pocetokot aplicirav so nekoja potvrda od zdruzenieto za BG-MK prijatelstvo, posle toa uspeav da najdam dokumenti originali od pradedo i negov sin i sega planiram se sto imam da im odnesam.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Дечки ке може некој да постира како изгледаат молбите за дополнителни документи?

И дали кога ке се доставуваат дополнителни документи во Софија треба нешто да се уплати (од типот на администативна такса и слично)?

Фала ви!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Дечки ке може некој да постира како изгледаат молбите за дополнителни документи?

И дали кога ке се доставуваат дополнителни документи во Софија треба нешто да се уплати (од типот на администативна такса и слично)?

Фала ви!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Ја имам пуштено јас претходно, пребарај. Не се плаќа ништо

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
58
Поени од реакции
34
1277x na finalna bil intervju avgust. Imam i podatok deka i 1735x intervju oktomvri i 1614x intervju septemvri preminale na finalna.
 
Член од
27 декември 2022
Мислења
8
Поени од реакции
3
1277x na finalna bil intervju avgust. Imam i podatok deka i 1735x intervju oktomvri i 1614x intervju septemvri preminale na finalna.
______________________________________________
N:174xx/2021/11.01.2022 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
ova mene mi go pisi od 12 mesec 2022
do denes ne e nisto promeneto
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Ја имам пуштено јас претходно, пребарај. Не се плаќа ништо

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Фала ти за инфо, ама ниту еден документ не ми отвара, затоа побарав некој да ми каже повеќе информации.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
58
Поени од реакции
34
Sestra mi e so broj 14xxx i uste e na zadolzitelna
Informacjijata na fb e deka pred nekoja nedela izmesano pregledvale. Ovde gi ima site postoj. I mene mi e cudno zosto normalno po red odea. Ovde pisi deka tie brojki se na finalna vrz osnova na poteklo. Mozi se napravila nekoja greska.. Ne ja znam pricinata. Ama ta e informacijata na fb
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom