Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
1
После долго барање за стар документ најдов од стара книга и ми издадоа документ за наследници каде што го пишува мојот прадедо како син на хххх личност - негови мајка и татко кои што ги пишува во неговата посмртница. Сега планирам неделава да ги поднесам во Софија па да замолам некој да ми пушти контакти од преведувачи во Софија да ги пратам за да ги земам директно и да ми го пратите формуларот - молба за дополна на документите. Благодарам
Здраво, од каде го извади тој документ за наследници?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Zdravo na site,
Imam edno prasanje, dali znaete kade bi mozel da najdam stari protokoli kade se opfateni koi ukazi se potpisani i na koi broevi se izdadeni ukazi za drzavjanstvo
Pokonkretno mi trebaat protokolite od Januari 2016 godina
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
719
Поени од реакции
941
Ај добро вечер и добро ве најдов..
Кажете ми сеа, се израдував што понатаму, да ѕвонам од понеделник во конзулат да ми кажат што како и овде ако можи некој совет плус за статусов?


  • Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Ај добро вечер и добро ве најдов..
Кажете ми сеа, се израдував што понатаму, да ѕвонам од понеделник во конзулат да ми кажат што како и овде ако можи некој совет плус за статусов?


  • Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Честито! Кога беше на интервју во Битола? Те прашуваа прашања?
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
38../21 инаку интервју во амбасада 11.20 а бројчето ми излезе крај март 21
На положително од 26.10

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Честито! Значи од прилика 3 месеци од положително до указ чекаше.
 
Член од
25 октомври 2022
Мислења
11
Поени од реакции
19
Ima li neko da je bio u Sofiju u ministarstvo pravosudja da pita zasto je za nas iz Srbije blokirano izdavanje potpisa Viceprezidenta? Sacekacu pocetak februara ako niko nema proverene i tacne informacije idem licno u ministarstvo da se raspitam jer nas drze vec 14 meseci bez potpisa ukaza. Hvala
 
Член од
26 јануари 2024
Мислења
12
Поени од реакции
15
Ima li neko da je bio u Sofiju u ministarstvo pravosudja da pita zasto je za nas iz Srbije blokirano izdavanje potpisa Viceprezidenta? Sacekacu pocetak februara ako niko nema proverene i tacne informacije idem licno u ministarstvo da se raspitam jer nas drze vec 14 meseci bez potpisa ukaza. Hvala
Ja čekam 15 meseci i ne mogu ništa da saznam sem da viceprezident nema rok do kad da potpise. Mislim da je vreme da preduzmemo nešto svi zajedno! Nema smisla više
 
Член од
1 ноември 2023
Мислења
5
Поени од реакции
3
Ima li neko da je bio u Sofiju u ministarstvo pravosudja da pita zasto je za nas iz Srbije blokirano izdavanje potpisa Viceprezidenta? Sacekacu pocetak februara ako niko nema proverene i tacne informacije idem licno u ministarstvo da se raspitam jer nas drze vec 14 meseci bez potpisa ukaza. Hvala
Vladajuca stranka koristi listu bugarske nacionalne manjine za skupljanje fantomskih glasova tako da Bugari vise ne veruju u srpske drzavne dokumente i sve proveravaju diplomatskim dopisom. Na listi bugarske manjine je sad bilo vise glasaca nego sto zvanicno ima Bugara u Srbiji.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Сакам да прашам дали јас со македонски пасош доколку се женам со македонка која има бугарски пасош од 2018 и моментално работи во Англија би можел да се квалификувам за бугарски пасош?
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Честито! Значи од прилика 3 месеци од положително до указ чекаше.
Фала и вие да си дочекате! Точно три месеци од 26.10 до 26.01...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Zdravo dechki, posle mnogu vreme chekanje (intervju vo Bitola vo Juli), sobrav brojche, no go dobiv sledniov status:

Констатирани нередовности: В срок до XX.XX.2024 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на XX.XX.2024 г.

Jas imam aplicirano so orignalen dokument (od dedo svidetelstvo) i ne mi e jasno dali statusov se odnesuva deka:
  1. Svidetelstvoto ne mi zavrshilo rabota i treba ushte stari dokumenti da podnesam;
  2. Deka samo baraat dopolnitelni dokumenti za povrzuvanje so rodninata (ne delime prezime, bidejki e dedo od strana na majka);
  3. ili pak i dvete.
Jas vekje podnesov izvodi zavreni od notar shto me povrzuva mene, majka mi i dedo mi.

Iskreno ne znam shto bi pravel posle ova. Kako shto znam, orignalen dokument so pechat kako svidetelstvovo od dedo beshe dovolno za aplikacija, a nitu eden drug bugarski dokument nemam (zhiveenje na pradedo vo odredeni Bugarski sela spored nekoi statistiki vekje ne pominuva kako shto znam, iako pradedo mi zhiveel vo Bugarsko selo) taka shto ne znam shto mozham da napraam, a i chudno mi e zoshto bi me odbile. Statusov mi e malku nespecifichen.

Ne znam dali vo ambasada voopshto mozhat da mi kazhat popersonalizirano info za mojov sluchaj od samiov status shto kazhuva?

@twist23 gledam tvojot status e slichen, no sepak dovolno razlichen kadeshto se spomenuvaat dokumenti za identifikacija. Spored toa shto go pisha bash na tebe ti falele originalni dokumenti, gledam deka sega si gi imash pa da te prasham so shto dokumenti aplicirashe prvenstveno?
Da, na pocetokot aplicirav so nekoja potvrda od zdruzenieto za BG-MK prijatelstvo, posle toa uspeav da najdam dokumenti originali od pradedo i negov sin i sega planiram se sto imam da im odnesam.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom