Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
mission комплет :popce:
Автоматски споено мислење:


сеа на пописот како да се пишеме 50/50
Тие што кај и да планираат да одат носете си копија од указот во некои држави или дел од некои држави може дополнително да ви побараат УКАЗ(државјанство). Mal heads up od mene ako mozam da doprinesam za geupava kolku tolku
Автоматски споено мислење:

Има некој информации за законски измени за превод на возачки дозволи ако прати собраниски канал у бг зш никој појма нема
 
Член од
24 јули 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво јас имам неколку прашања.
Јас поднесов документи (преку пра баба) во Битола во февруари 2021 и посредникот ми кажа дека ќе ми се јави за интервју го немаше по долго време и јас го барав пред некој ден и ми кажа дека тоа што сме ги поднеле документите веќе не важат и дека се ми е пропаднато во вода бидејќи веќе немало происходи биле укинати. Сега ми кажа дека треба сите документи одново да ги вадам и преписки од клубот и уште што ли не. Моите прашање се следните :
Што документи се потребни сега и како оди процедурата?
Дали на некој му се има истото случено и дали има доставено во ист период?
Исто така ми кажа дека сега се закажува за интервју во Битола и во Софија па сакам да прашам која е подобра опција каде да закажам?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Здраво јас имам неколку прашања.
Јас поднесов документи (преку пра баба) во Битола во февруари 2021 и посредникот ми кажа дека ќе ми се јави за интервју го немаше по долго време и јас го барав пред некој ден и ми кажа дека тоа што сме ги поднеле документите веќе не важат и дека се ми е пропаднато во вода бидејќи веќе немало происходи биле укинати. Сега ми кажа дека треба сите документи одново да ги вадам и преписки од клубот и уште што ли не. Моите прашање се следните :
Што документи се потребни сега и како оди процедурата?
Дали на некој му се има истото случено и дали има доставено во ист период?
Исто така ми кажа дека сега се закажува за интервју во Битола и во Софија па сакам да прашам која е подобра опција каде да закажам?
1. Му ја кршиш главата на посредникот.

2. Се враќаш на форум и го пишуваш со име и од каде е да знае некој да не наеби.

3. Си поднесуваш сам док потполно истите како досега.
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
1. Му ја кршиш главата на посредникот.

2. Се враќаш на форум и го пишуваш со име и од каде е да знае некој да не наеби.

3. Си поднесуваш сам док потполно истите како досега.
Dokolku sakas,mozam da go prasam mojot posrednik dali ke saka da ti zavrshi rabota,jas koa mi iskoci ukazot nisto ne napraviv,on sve sam sredi,zakaza termin,atacirashe slika od pasos,samo mi javi da pritisnam na email deka go potvrduvam datumot.sve kako sto treba.si prasav kolku pari sve ke me cini,mi kaza za se poedinecno.za brzo za pobrzo i za da cekam redovno za pasosot.jas nemam moznost da idam sam da gi teram site tie raboti,nitu pak sakam,sekako ke se zashtedat pari,no koga nekoj si ja znae rabotata treba i da se plati za toa.na kraj koga ke vidish site rabotime za pari
Автоматски споено мислење:

Dokolku sakas,mozam da go prasam mojot posrednik dali ke saka da ti zavrshi rabota,jas koa mi iskoci ukazot nisto ne napraviv,on sve sam sredi,zakaza termin,atacirashe slika od pasos,samo mi javi da pritisnam na email deka go potvrduvam datumot.sve kako sto treba.si prasav kolku pari sve ke me cini,mi kaza za se poedinecno.za brzo za pobrzo i za da cekam redovno za pasosot.jas nemam moznost da idam sam da gi teram site tie raboti,nitu pak sakam,sekako ke se zashtedat pari,no koga nekoj si ja znae rabotata treba i da se plati za toa.na kraj koga ke vidish site rabotime za pari
Lele ‍♂ na pogresen post replicirav.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
1. Му ја кршиш главата на посредникот.

2. Се враќаш на форум и го пишуваш со име и од каде е да знае некој да не наеби.

3. Си поднесуваш сам док потполно истите како досега.
Како истите како до сега кога по новиот закон веќе не важат потврдите од бугарските клубови од мк?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Како истите како до сега кога по новиот закон веќе не важат потврдите од бугарските клубови од мк?
без потврда од БГ клуб ќе си лапаш дополнителна! МОРА потврда од БГ клуб, плус потврда за неосудуваност, декларација заверена на нотар, молба со биографија на БГ јазик напишана, слика, платена државна такса....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
без потврда од БГ клуб ќе си лапаш дополнителна! МОРА потврда од БГ клуб, плус потврда за неосудуваност, декларација заверена на нотар, молба со биографија на БГ јазик напишана, слика, платена државна такса....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Za site drugi dokumenti ne stanuva zbor dali trebaat, se razbira deka trebaat, stanuva zbor samo za potvrda od bg klub koja sega e nevazecka po noviot zakon
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Za site drugi dokumenti ne stanuva zbor dali trebaat, se razbira deka trebaat, stanuva zbor samo za potvrda od bg klub koja sega e nevazecka po noviot zakon
од кај виде ти дека е неважечка?
каде е тргната? дали гледаш статуси дека се враќаат на дополнителна и дај ми извор на информација каде ти тоа виде дека не треба бг клуб? не треба ДАБЧ потврдата за происход... изгуглај и прочитај ја Наредбата, не лупај на памет и не внесувај заблуди!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
од кај виде ти дека е неважечка?
каде е тргната? дали гледаш статуси дека се враќаат на дополнителна и дај ми извор на информација каде ти тоа виде дека не треба бг клуб? не треба ДАБЧ потврдата за происход... изгуглај и прочитај ја Наредбата, не лупај на памет и не внесувај заблуди!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tocno vo toj zakon citam i ne lupam, a moze da se javite i kaj Lazar i kaj Marinela da prasate i citajte vnimatelno zakon pred da se sirat dezinformacii. Tocno po toj osnov vrakaat na dopolnitelna, pocnaa da go primenuvaat noviot zakon za stari aplikacii. Eve go izvadokot od zakonot po koj osnov se vadi sega bg drzavjanstvo

Глава втора.
ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО
Раздел I.
Придобиване на б'лгарско гражданство по произход
Чл. 8. Б'лгарски гражданин по произход е всеки, на когото поне единијат родител е б'лгарски гражданин.
Чл. 9. Б'лгарски гражданин по произход е и всјако лице, което е припознато от б'лгарски гражданин или чијто произход от б'лгарски гражданин е установен с'с с'дебно решение.
Автоматски споено мислење:

1. Му ја кршиш главата на посредникот.

2. Се враќаш на форум и го пишуваш со име и од каде е да знае некој да не наеби.

3. Си поднесуваш сам док потполно истите како досега.
Ne si vo pravo, posrednikot ocigledno si ja znae rabotata, no mozebi treba na postoeckata aplikacija nna @nikolce.nikola moze da dostavi vazecki dokument po noviot zakon namesto da se aplicira povtorno
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Sitacija je trenutno svima nejasna.
Po novom.zakonu, potvrde vise nisu dokaz porekla. Medjutim u novom zakonu jasno pise da ce molbe predate pre stupanja na snagu novog zakona biti razmatrane po starom zakonu, a u starom zakonu pise da potvrde prolaze.
Ovaj novi status DABC se razlikuje od ostalih statusa dopune jer u njemu ne pise da ce molba biti odbijena ukoliko se ne predstave druga dokumenta u DABC.
Meni ovaj status vise lici na neku proveru od strane bg institucija, nesto slicno kao sto je onaj status" proverka od viceprezidenta". Ne zna se sta ce biti i koliko ce se cekati i da li ce priznati poreklo.
Medjutim,imajuci u vidu da se ljudi javljaju sada i sa statusom dopune da se dostavi potvrda od BG kluba, to govori da ipak potvrde ne odbijaju jos uvek.
Ponavljam, sve je jako konfuzno sada i videcemo sta ce se dogadjati.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Sitacija je trenutno svima nejasna.
Po novom.zakonu, potvrde vise nisu dokaz porekla. Medjutim u novom zakonu jasno pise da ce molbe predate pre stupanja na snagu novog zakona biti razmatrane po starom zakonu, a u starom zakonu pise da potvrde prolaze.
Ovaj novi status DABC se razlikuje od ostalih statusa dopune jer u njemu ne pise da ce molba biti odbijena ukoliko se ne predstave druga dokumenta u DABC.
Meni ovaj status vise lici na neku proveru od strane bg institucija, nesto slicno kao sto je onaj status" proverka od viceprezidenta". Ne zna se sta ce biti i koliko ce se cekati i da li ce priznati poreklo.
Medjutim,imajuci u vidu da se ljudi javljaju sada i sa statusom dopune da se dostavi potvrda od BG kluba, to govori da ipak potvrde ne odbijaju jos uvek.
Ponavljam, sve je jako konfuzno sada i videcemo sta ce se dogadjati.
Da megjutoa statusot za dopolna so potvrda od bg klub se javuva za molbi podneseni po star zakon po koj vazea potvrdite. Prethodnata diskusija dali vazat ili ne bese za novi molbi koi se podnesuvaat po stapuvanje na sila na noviot zakon.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Da megjutoa statusot za dopolna so potvrda od bg klub se javuva za molbi podneseni po star zakon po koj vazea potvrdite. Prethodnata diskusija dali vazat ili ne bese za novi molbi koi se podnesuvaat po stapuvanje na sila na noviot zakon.
Po novom zakonu potvrde NE vaze.
Ovako je bilo nekad:
Чл. 3. (1) Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах;
3. Б'лгарската православна ц'рква.
(2) Б'лгарски произход може да се доказва и по обштија исков ред.

Ovako je sad:

Чл. 3. (1) Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. (отм. - ДВ, бр. 21 от 2021 г.)
3. Б'лгарската православна ц'рква.
(2) Б'лгарски произход може да се доказва и по обштија исков ред.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Во 726382837382 гужви сум денес ама ајде накратко:

Патрик и Изадора, да ги скратите тоа преписките каде се препукувате со политика оти ја утнавте темата, НЕ е ова ни време, ни место за такви муабети, така да смирено само!

Бани, да ти кажи чичо една работа: Кога ќе се изгориш на млекото ќе дуваш и на маштеницата.

Човекот, како прво и основно, бил ИЗЛАЖАН дека треба да чека година и кусур!!!! ЗОШТО да чека?
Тој моронот од посредник да ми е да го знам би го пцуел лично до трето колено!

Втора и мн битна работа, самта ти кажа дека Лазар смета како овај статус на дополнителна проверка е непотребно малтретирање и СИТЕ случаи што се такви да се јавуваат лај него пошто тој сака сето тоа да го документира и да реагираа соодветно до институциите во БГ.
СЕКОЈА ЧЕСТ за неговите намери, но тоа значи ли дека не треба да се доставуваат дополнително документи (особено ИСТИТЕ док)? - Секако дека не!

Еве во однос на дополнителната ти си сега на тој статус и ајде да те видам НЕ носи потврда од бг клуб кога ќе носиш документи во Софија. Ќе ризикуваш? - ЈАС НЕ БИ РИЗИКУВАЛ.

Верувај сум изначитал овде низ годините тажни искуства каде членови се одбиени ради овие причини.

За себе ти си знаеш ама за другите те молам не ги насочувај погрешно бидејќи може да ги кошта.
Ако однесат потврда, а кога ќе ги разгледуваат док утврдат дека истата не треба тогаш ќе ја фрлат таа потврда од клуб во копра за отпадоци и ќе продолжи на следен статус.
Но, ако не однесат потврда, тогаш при преглед на док ако истата недостасува и ја бараат ќе ги вратат на дополнителна или ОДБИЈАТ (пошто ако се сеќавате сите добро имаше и најави дека со новата процедура статусот дополнителна ќе го нема за да се заштеди во време), така да ВО РЕД е, ако мислиш дека така треба ЕВЕ ВО ПРАВО СИ, но сепак јас не би сакал да сум во право на форум (а во исто време одбиен) и би однел потврда уште еднаш за да не ризикувам да ме одбијат и да си добијам уште некоја година мизерија од нерви.
Има тука членови така го јаделе здраво, знаат што зборам.

Носете се' што можете, абе брис од грло нека е и тоа ќе го носам само да не ме одбијат.

п.с. покасно вечерва ќе ви напишам еден пост за златните ни посредници - чисто колку да знаете со кои говеда си имате работа!

п.п.с. Члену Бел или кој и да си што си реплицирал во меѓувреме додека пишував и користиш политика во тема која НЕ е наменета за тоа - ТЕ МОЛАМ ЗАТНИ СЕ!!!!

Што ви е бре луѓе? Малку жешко и веднаш ве удира во глава?
Одете по други теми да исправате криви дрини за Северна, за НАТО, за марсовци и Илон Маск, не тука батиња.
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Во 726382837382 гужви сум денес ама ајде накратко:

Патрик и Изадора, да ги скратите тоа преписките каде се препукувате со политика оти ја утнавте темата, НЕ е ова ни време, ни место за такви муабети, така да смирено само!

Бани, да ти кажи чичо една работа: Кога ќе се изгориш на млекото ќе дуваш и на маштеницата.

Човекот, како прво и основно, бил ИЗЛАЖАН дека треба да чека година и кусур!!!! ЗОШТО да чека?
Тој моронот од посредник да ми е да го знам би го пцуел лично до трето колено!

Втора и мн битна работа, самта ти кажа дека Лазар смета како овај статус на дополнителна проверка е непотребно малтретирање и СИТЕ случаи што се такви да се јавуваат лај него пошто тој сака сето тоа да го документира и да реагираа соодветно до институциите во БГ.
СЕКОЈА ЧЕСТ за неговите намери, но тоа значи ли дека не треба да се доставуваат дополнително документи (особено ИСТИТЕ док)? - Секако дека не!

Еве во однос на дополнителната ти си сега на тој статус и ајде да те видам НЕ носи потврда од бг клуб кога ќе носиш документи во Софија. Ќе ризикуваш? - ЈАС НЕ БИ РИЗИКУВАЛ.

Верувај сум изначитал овде низ годините тажни искуства каде членови се одбиени ради овие причини.

За себе ти си знаеш ама за другите те молам не ги насочувај погрешно бидејќи може да ги кошта.
Ако однесат потврда, а кога ќе ги разгледуваат док утврдат дека истата не треба тогаш ќе ја фрлат таа потврда од клуб во копра за отпадоци и ќе продолжи на следен статус.
Но, ако не однесат потврда, тогаш при преглед на док ако истата недостасува и ја бараат ќе ги вратат на дополнителна или ОДБИЈАТ (пошто ако се сеќавате сите добро имаше и најави дека со новата процедура статусот дополнителна ќе го нема за да се заштеди во време), така да ВО РЕД е, ако мислиш дека така треба ЕВЕ ВО ПРАВО СИ, но сепак јас не би сакал да сум во право на форум (а во исто време одбиен) и би однел потврда уште еднаш за да не ризикувам да ме одбијат и да си добијам уште некоја година мизерија од нерви.
Има тука членови така го јаделе здраво, знаат што зборам.

Носете се' што можете, абе брис од грло нека е и тоа ќе го носам само да не ме одбијат.

п.с. покасно вечерва ќе ви напишам еден пост за златните ни посредници - чисто колку да знаете со кои говеда си имате работа!
Prvo zosto smetas deka treba da se dostavi povtorno potvrda ako e veke dostavena?
Vtoro samo otimisticki mozes da ocekuvas deka ke pomines na sleden status ako podneses dokumenti po noviot zakon i deka so nevazecka potvrda ke pomines na sleden status, vrz osnova na sto go temelis optimizmot?
A neli ti gi nasocuvas pogresno da apliciraat lugje, i da pravat trosoci bez sansi za uspeh ako apliciraat so nevazecka potvrda, a bez vazecki dokumenti za poteklo?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom