Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 јуни 2021
Мислења
4
Поени од реакции
16
Здраво на сите, јас сум нов член и од скоро почнав да го следам форумот. Сакам да споделам со вас низ што поминав овие години. Подадов документи во април 2017г. во Софија, преку вујко БГ лична карта.Произход добив после 16 месеци, на интервју бев на 17 април 2019г. и тогаш доставена потврда од Струмица како дополнителен документ. И сега 2 години и 2 месеци од интервју, и 4 години од како ја почнав процедураа наместо на Положително ми ги бараат документите по кој сум добил произход. Брат ми со истите документи поднесени една година пред мене, произход доби по вујко ми потоа достави потврда од Струмица и го зема пасошот во Декември 2020г.Сега повторно спремив од вујко ми БГ пасош + од брат ми БГ државјанство и БГ пасош. Се надевам дека конечно после толку време ќе бидам на положително и потпишан указ. Ова ми е моменталниот статус, барав по форумот но не најдов ваков статус. Се извинувам за долгиот пост. Поздрав
 

Attachments

Член од
6 август 2015
Мислења
449
Поени од реакции
720
Здраво на сите, јас сум нов член и од скоро почнав да го следам форумот. Сакам да споделам со вас низ што поминав овие години. Подадов документи во април 2017г. во Софија, преку вујко БГ лична карта.Произход добив после 16 месеци, на интервју бев на 17 април 2019г. и тогаш доставена потврда од Струмица како дополнителен документ. И сега 2 години и 2 месеци од интервју, и 4 години од како ја почнав процедураа наместо на Положително ми ги бараат документите по кој сум добил произход. Брат ми со истите документи поднесени една година пред мене, произход доби по вујко ми потоа достави потврда од Струмица и го зема пасошот во Декември 2020г.Сега повторно спремив од вујко ми БГ пасош + од брат ми БГ државјанство и БГ пасош. Се надевам дека конечно после толку време ќе бидам на положително и потпишан указ. Ова ми е моменталниот статус, барав по форумот но не најдов ваков статус. Се извинувам за долгиот пост. Поздрав
Ти текнува кој датум ти се смени статусот во "финална" ?
 
Член од
3 март 2017
Мислења
14
Поени од реакции
66
Samo da ve informiram, nokeska bevme vo 3.40 tamo, imase 8 dusi pred nas potoa jas @Bobi_broker i @ton4hi, cekavme do 11 i nesto, bidejki vcera ostanale 30tina dusi demek na spisok a izlegoa skoro 100 niv gi procitaa prvi pa posle tie so licni karti pa nas na kraj ke ci pratam slika od grupata koja cekase u 12 napladne, nie podignavme ukaz i poddadovme za adresa i egn. vi posakuvam uspeh ne se otkazuvajte i site da docekate ukaz
Три саати го потпирав то белото комбе,ама го зедов конечно указот,денес одам на сликање поззз
 
Член од
6 август 2015
Мислења
449
Поени од реакции
720
Незнам точен датум затоа што не проверував редовно, при крајот на ноември беше
Значи се поместува промената на тој статус.

Иначе, не знам што да ти кажам. Сигурен си дека посредникот ги доставил документите ?
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Здраво на сите, јас сум нов член и од скоро почнав да го следам форумот. Сакам да споделам со вас низ што поминав овие години. Подадов документи во април 2017г. во Софија, преку вујко БГ лична карта.Произход добив после 16 месеци, на интервју бев на 17 април 2019г. и тогаш доставена потврда од Струмица како дополнителен документ. И сега 2 години и 2 месеци од интервју, и 4 години од како ја почнав процедураа наместо на Положително ми ги бараат документите по кој сум добил произход. Брат ми со истите документи поднесени една година пред мене, произход доби по вујко ми потоа достави потврда од Струмица и го зема пасошот во Декември 2020г.Сега повторно спремив од вујко ми БГ пасош + од брат ми БГ државјанство и БГ пасош. Се надевам дека конечно после толку време ќе бидам на положително и потпишан указ. Ова ми е моменталниот статус, барав по форумот но не најдов ваков статус. Се извинувам за долгиот пост. Поздрав
Site dokumenti v raka od vujko i brat i potvrda, izvod tvoj i plus izvodi ako mozes da najdes od tatko, dedo, pradedo (ako si vo moznost), na prevod i legalizacija vo sofija i od tamu LICNO vo ministerstvo da si gi predades.
Автоматски споено мислење:

moe mislenje e deka tie sto bevme na intervju vo 2019, preku posrednici, na denot na intervju sme gi dale samo proishodot i drugite dokumenti kako lekarsko itn., bez izvodi za dokaz od kade e steknat proishodot.
bar takov e mojot slucaj.
i zatoa, citajki go forumov, vidov deka pozelno e da se odnesat istite dokumenti na osnova na koi e dobien proishodot + potvrda od bugarski klub dopolnitelno vo MP, za da ne dojde do ovakvi situacii (koi vprocem se dobri, proslata godina direkt odbivaa radi nepotpolni dokumenti..)
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2019
Мислења
50
Поени од реакции
81
Здраво на сите. Се извинувам што ќе прашам ама не најдов по форумов сличен случај како мојов.(само на почетната што има пишано нешто)
На 20 мај ми излезе указ и истиот ми е испратен во Бт, а планирам да одам да си го земам накај Јули. Е сега во меѓувреме се омажив и си го сменив презимето. Дали некои форумџики биле во ваква ситуација, па да ми објасни дали во Бт треба да носам преведена венчаница стар нов пасош т.е како оди цела процедура за ваква ситуација. Фала ви
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
Здраво на сите. Се извинувам што ќе прашам ама не најдов по форумов сличен случај како мојов.(само на почетната што има пишано нешто)
На 20 мај ми излезе указ и истиот ми е испратен во Бт, а планирам да одам да си го земам накај Јули. Е сега во меѓувреме се омажив и си го сменив презимето. Дали некои од форумџиките биле во ваква ситуација, па да ми објасни дали во Бт треба да носам преведена венчаница стар нов пасош т.е како оди цела процедура за ваква ситуација. Фала ви
Koga ke go podignes vo ambasadata ukazot togas ke odneses nov izvod so novo prezime i prevod na bg
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
928
Promena i kaj mene denes na finalna od 26.11.2020.
E sega ne mi e jasno dali treba da dostavam samo original od toj dokument od babusnica ili treba i nekoe si uverenie plus
оригинала от бабаушница треба да им дадеш (покажеш) за друго не пише да сакат,ако не го направиш во рок до 23.09 ке добиеш отказ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom