Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
Bitno nie si skuname zivcite za ukaz :LOL: :D :D :D
И сте постојан офтопик, само не Ви ги пријавувам мислењата пошто темата од неодамна има модератор и машала ќе има работа како што гледам.

Колку да ти се одговори на прашањата од типот „кога указ“ пошто не е само твоето такво деновиве, Ве разбирам чекате указ и се нервирате, но оваа недела најверојатно нема укази пошто како што гледате ги работат тие што се на дополнително, односно ги објавуваат (сработени се).
Следни укази, здравје, од понеделник - како што засега тргнале со објавување, таа е логиката, таа е праксата до сега.
Во нив ќе бидите вклучени ти и Патрик.
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
38
Поени од реакции
61
И сте постојан офтопик, само не Ви ги пријавувам мислењата пошто темата од неодамна има модератор и машала ќе има работа како што гледам.

Колку да ти се одговори на прашањата од типот „кога указ“ пошто не е само твоето такво деновиве, Ве разбирам чекате указ и се нервирате, но оваа недела најверојатно нема укази пошто како што гледате ги работат тие што се на дополнително, односно ги објавуваат (сработени се).
Следни укази, здравје, од понеделник - како што засега тргнале со објавување, таа е логиката, таа е праксата до сега.
Во нив ќе бидите вклучени ти и Патрик.
Генерал а јааас? Мала шала сите сакаме указ да добиеме не само Патрик И Ивану и јас деновиве прашував кога или дали има некој указ за да ја пренасочам конверзацијата во друга насока на пример од препукувањата едни кон други. Сите сме со иста цел-европско државјанство и излез од државата за подобра иднина. Како се ближи денов месецот или часот за указ така сме сите понервозни и понервозни. Дополнително е тоа што е лето а што ние сме на работа итн итн. да не обесувам, и чекаме указ. Најмногу Ве поздравувам сите кои сме во иста каша ЧЕКАМЕ УКАЗ а најмногу Благодарам на сите кои споделувате искуства форумов е навистина од Гоооолема помош.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
Генерал а јааас? Мала шала сите сакаме указ да добиеме не само Патрик И Ивану и јас деновиве прашував кога или дали има некој указ за да ја пренасочам конверзацијата во друга насока на пример од препукувањата едни кон други. Сите сме со иста цел-европско државјанство и излез од државата за подобра иднина. Како се ближи денов месецот или часот за указ така сме сите понервозни и понервозни. Дополнително е тоа што е лето а што ние сме на работа итн итн. да не обесувам, и чекаме указ. Најмногу Ве поздравувам сите кои сме во иста каша ЧЕКАМЕ УКАЗ а најмногу Благодарам на сите кои споделувате искуства форумов е навистина од Гоооолема помош.
Ако ви е утеха НА СИТЕ кои чекате укази односно од списокот на Бибо, годината ќе ја исчистат за многу брзо, ќе ви бидат потпишани укази. Како што гледате работаат во бранови.

Што тоа значи?
Самите 1. донесоа процедура за издавање на Укази во Софија на лице место во МП и
2 .Најавија 6000 државјанства кои ќе ги сработат во динамика од месец и пол...

Отприлика имаат издадено над 2000 и динамиката им е таа, на две недели ги пукаат *објавуваат за да не им се ствара гужва пред МП поголема од таа што е сега. Во останато време, како што гледате, има промена на статусите од оние кои заглавиле низ годините БЕЗ дополнително доставување на документи (таа фамозна 2018 и неупатеноста на „посредниците“), со тоа исто гледате дека во неделата кога нема уакзи ги објавуваат тие што се за дополнителна и на истите тие објави има ДАТУМ кога ги објавиле во систем (значи работаат и ништо не е ниту закочено, ниту на пауза - засега).

Со тоа, нема потерба од паники, се' е во потполен ред (за чудо) и функционира. Ве молам само без офтопик прашања да се поставуваат, без навивање за укази и слично туку само следење СЛУЧАЈНО да не има промена во начинот на подигање (оние кои одат Софија редовно постираат, немојте да ги губиме таквите драгоцени постови во еден куп потоа реплики) и следно што треба да се прати како и колку брзо ќе се откочи финална (по мои претпоставки кои ги изнесов пред 10 дена скоро + инфо за кое не можам да прејудицирам, ќе ја откочат до крај на месец јуни).

Така да, смирено, следни објави нека има ако некој има мака со документи, а ние неколку луѓе кои и онака ви помагаме (со инфо или насоки) зедовме одмор од недела дена додека да се постави МОД (пошто темата замина у курац) и откако модераторот самиот тука ќе се јави со објава ќе продолжиме во насока која ТОЈ ќе ја постави на темата, а се' со цел ДА ВИ ПОМОГНЕМЕ (дотогаш, како што гледате НЕ сме активни туку само читаме - а имаше и грешни насоки, особено за тоа кога да се оди Софија и затоа внимателно од кого земате „совети“).

Исто, кога ќе добиеме инфо за укази на странци (што е показател дека потоа следат нашите) ќе биде објавено.
Смирете се, блиску сте до пасош сите, спремете документација, спремете кеш и малку нерви и сите во Софија ќе завршите работа.
Досега никој не е вратен кој таму се понашал цивилизирано и културно.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
бев вчера во софија и го подигна државјанстовото по вторпат и сите 10 луѓе што бевме ,чекав од 7сабајле во 13:30 го земав имаше многу гужва така да ако отиде да знаете и да бидете спремни да чекате можеби и цел ден . сега посредник ми рече дека ќе поднесе за матичен број и се чекало 10 дена бидејќи имало многу барања во софија е сега незнам ова колку е точно но мене ништо не ми менуваат 10дена ке чекам позз
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.984
Поени од реакции
1.086
Многу лошо искуство од пред МП. Како стока не третираат, пуштаат од 13 и 30 часот, нервоза и буткања на сите страни. Жално што трпиме за пасош.
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
7
Edno prasanje sto napravi finalnava?.Odgovor imase pred 45dena deka se do april .Cekanjevo nekako se odlaga ako znae nekoj neka odgovori a ne drsko ponasanje kako da e gazda na forumov ili ne odgovaraj . 15.04.2019 Intervju a finalna od juli 2020.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Edno prasanje sto napravi finalnava?.Odgovor imase pred 45dena deka se do april .Cekanjevo nekako se odlaga ako znae nekoj neka odgovori a ne drsko ponasanje kako da e gazda na forumov ili ne odgovaraj . 15.04.2019 Intervju a finalna od juli 2020.
Ima nekakov zastoj so komisiite na finalna, dali deka imaat tehnicka vlada pa nesto zaradi toa, nikoj ne moze da ti kaze so sigurnost koga ke pocnat, no denovive vidovme deka nekoi lugje se staveni na dopolnitelna sto znaci deka naskoro bi trebalo da ima promeni.
 
Член од
25 декември 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Прашање за некој кој го имал моето или слично искуство.

Во текот на Август месец 2020 добив државјанство со Указ број 110/2020, меѓутоа поради општо познатата состојба со пандемијата,не можев да патувам во Софија и поучен од тука, преку мејл испратив барање/молба со копија од пасошот со кое побарав указот да го подигнам кај нас во Бугарскиот Конзулат во Битола.
Бидејќи подолго време државјанството не ми беше испратено во Конзулатот, испратив повторно писмено барање до Софија, и тоа преку посредник, меѓутоа сеуште не е испратено кај нас. Од тогаш до денес имам испратено и 3 ургенции, и тоа за џабе.
На страницата Дирекција 'Б'лгарско гражданство' (mjs.bg) ми дава можност да земам термин, меѓутоа термините се скоро една година од закажувањето.
Дали имал некој вакво или слично искуство да знам што да правам, дали да продолжам да чекам или да си земам термин и да се помирам со ситуацијата.

Поздрав
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Прашање за некој кој го имал моето или слично искуство.

Во текот на Август месец 2020 добив државјанство со Указ број 110/2020, меѓутоа поради општо познатата состојба со пандемијата,не можев да патувам во Софија и поучен од тука, преку мејл испратив барање/молба со копија од пасошот со кое побарав указот да го подигнам кај нас во Бугарскиот Конзулат во Битола.
Бидејќи подолго време државјанството не ми беше испратено во Конзулатот, испратив повторно писмено барање до Софија, и тоа преку посредник, меѓутоа сеуште не е испратено кај нас. Од тогаш до денес имам испратено и 3 ургенции, и тоа за џабе.
На страницата Дирекција 'Б'лгарско гражданство' (mjs.bg) ми дава можност да земам термин, меѓутоа термините се скоро една година од закажувањето.
Дали имал некој вакво или слично искуство да знам што да правам, дали да продолжам да чекам или да си земам термин и да се помирам со ситуацијата.

Поздрав
Samo treba nekoja strana nanazad da procitas i ke se informiras detalno so treba da napraes oti e objasneto 46264827 pati .. dodeka cekas da dobies odgovor polesno i pobrzo do info da procitas nekoja strana nanazad ( odgovor nema da dobies od nikoj oti si gotovan i nejkes da se zamaras da potrazes, praes nov profil i postavuvas prasanje koe e milion pati odgovoreno )
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Kakvi debili znaci... sigurno potajno go pratel forumot pred da dobie ukaz, ne spodelil nikakvo info i koga mu potpisale kidnal od forumot i sega ima maka i pravi nov profil da postavi prasanje koe se zbori sekojdnevno po 100 pati na temata. :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp::tapp:
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Moze da se zeme zavisi so koj posrednik odis jas go zemav pred 1 nedela i znam kako odi rabotava
Автоматски споено мислење:


Za eden den se vadi se zavisi so koj odish i kolku e moken tamu
Ај ако не ти е проблем пиши ми телефон од твојот посредник, јас имам време, интервју мај 2019, сепак добрите посредници треба да имаат работа. Фала
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
437
Поени од реакции
1.229
Ovo je toliko dobar forum da je steta sto ga maksimalno neki ne iskoriste.
Na srpskom forumu nema opcije pretrage pojmova, ne mozes da vidis ko je sta napisao, ukoliko zelis da saznas nesto moras sve stranice da pregledas.. ukoliko zelis da posaljes privatnu poruku nekom clanu mora da prodje tipa 90 minuta od poslednje poruke itd itd.
Dakle, ovaj forum pruza vam sansu da dodjete do neke informacije brzo i lako i pre nego sto postavite pitanje, mozete jednim klikom da nadjete odgovor.
Iskoristite to da ne zatrpavamo forum jednim te istim pitanjima.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom