Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 август 2020
Мислења
53
Поени од реакции
49
Stanuva veke zagrizuvacka sostojbata na ovoj status. Zadolzitelna ja skratija od 19 na 6 meseci, a finalna ja napravija 7
znaci i jas sum zaglaven 5.5.2017 prvi podaeni dokumenti 15.8.2018 proishod
10.06.2019 intervju. 10.1.2021 finalna
i eve si chekam i sekoj den 5 pati otvoram forum i grazdanstvo.... i kako so mozam da vidam nekoj xx.12.2020 bil na int i eve go so ist status kako mojot no toj ke zaglavi na zadolzitelna oti mora nas na da ne cista ako odat so red nie sme... ANAKONDATA KOGA KE GOLTNI PRASE I SE GLEDA KAKO PATUVA DO OPASKATA KADE KE GO SNEMA E NIE 2019 INT SME TOA PRAse
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.894
се ти е пешки и околу!
посредник само ќе те стрижи како овца!
пред МП секад има групи со посредници, застани у ред биди комуникативен и следи ги ко слеп за стап! имаш организиран превод со коли или договорете се тука со уште 2-3ца и одите со една кола! прашувај тамо се зошто кој пита не скита!
шемата е следна:
1) од ск се спремаш со: тест за корона, нов извод од матична книга на родени или ако си у брак на венчани, нови слики 2 пасошки формат, напрај си 2-3копии од пасош, испринтај маилот со потврден датум и час на резервација за подигање на указ, стигни/те софија! Имаш банка на секој чекор, смени си евра во левови, уплати си 50лева такса у банката за подигање на указ!
имаш банка на ќошот од МП.
2) После банка ако имаш некој со тебе (посредникот нема да чека ред за тебе, само ќе иде за тебе у банка и превод да носи) пуштимго да чека ред а и немора! на кошот од улицата од лева страна ти доаѓа МП одиш 150метра и со плави букви имаш натпис: легализација превод, влегуваш внатре си го даваш изводот фа ти го преведат и се враќаш на опашката да си го чекаш земањето на Указот!
Завршуваш со тоа идеш го земаш преводот (15евр/30лева) и се упатуваш когс МП ти е од десна страна нагоре по улицата.. на 300метри ти е општината! Пред тоа замоли ги тамо кај што ќе праиш превод само копија да ти напраат и глеј тамо напрај си 2копии од указ!
Идеш и бараш знак ЛЕГЕ улица и одиш на Леге 6! влагаш по скали во општината горе и ќе завршиш работа (може ќе треба да преспиеш, па да се сликаш... тука е битен посредникот за да не чекаш ден ама замоли го тој што ги води тие што ќе чекаат со тебе да ти заврши раб- тамо можеш да најдеш посредници пред МП како на лицитација можеш да си ги бираш!)
3) у близина на МП и општината ти е МВР идеш се сликаш и ако се сликаш денес, утредента по 11часот ти е готов пасосош и л.к)
2021год е имаш интернет изгуглај адреси и нека не ти биде пречка тоа што немаш посредник! добар посредник од уста на уста се дознава, с оној што се рекламира тури му пепел...
да не ја тупам темава, прашај ме у порака за се што не ти е јасно!
терај сам ... не ти треба никој
Super objasneto, bravo i fala ti mnogu za informaciite. :) Ako sakas pusti mi i na mene vo poraka toa sto prakase na drugite kako si zavrsil rabota. Ili ova e toa. Mozebi dodeka da dojdam jas na red ke e drugo, ama sekakvo dobro info e dobrodojdeno. Ti blagodaram odnapred.:)
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
@Altair75 Meni je najcudnije od svega sto bas nijedan posrednik ne zna sta se desava i svaki kaze cekaj... kako je moguce da ti posrednici koji su svake nedelje u ministarstvu a neki od njih i licno poznaju radnike tamo, da nijedan ne zna nista. Pa nije Sofija Njujork pa da se ljudi medjusobno ne poznaju.Preko deset godina saradjuju jedni isti posrednici sa jednim istim radnicima...
Mislim da je do sada i baba sera u ministarstvu saznala zasto je stopiran finalni status :D
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
103
се ти е пешки и околу!
посредник само ќе те стрижи како овца!
пред МП секад има групи со посредници, застани у ред биди комуникативен и следи ги ко слеп за стап! имаш организиран превоз (фб група/search) со коли или договорете се тука со уште 2-3ца и одите со една кола! прашувај тамо се зошто кој пита не скита!
шемата е следна:
1) од ск се спремаш со: тест за корона, нов извод од матична книга на родени или ако си у брак на венчани, нови слики 2 пасошки формат, напрај си 2-3копии од пасош, испринтај маилот со потврден датум и час на резервација за подигање на указ, стигни/те софија! Имаш банка на секој чекор, смени си евра во левови, уплати си 50лева такса у банката за подигање на указ!
имаш банка на ќошот од МП.
2) После банка ако имаш некој со тебе (посредникот нема да чека ред за тебе, само ќе иде за тебе у банка и превод да носи) пушти го да чека ред а и немора! на кошот од улицата од лева страна ти доаѓа МП одиш 150метра и на плав натпис ти пишуе: легализација превод, влегуваш внатре си го даваш изводот да ти го преведат и се враќаш на опашката да си го чекаш земањето на Указот! (дебелка една ќе видиш на биро)
Завршуваш со тоа идеш го земаш преводот (15евр/30лева) и се упатуваш кога МП ти е од десна страна нагоре по улицата поминуеш паркот и на улицата до крај каде што на лево ти е Starbucks. на 300метри од тас улица во лево ти е општината! (знакот у слика) Пред тоа замоли ги тамо кај што ќе праиш превод само копија да ти напраат и глеј тамо напрај си 2копии од указ!
Идеш и бараш знак ЛЕГЕ улица и одиш на Леге 6! влагаш по скали во општината горе и ќе завршиш работа (може ќе треба да преспиеш, па да се сликаш... тука е битен посредникот за да не чекаш ден ама замоли го тој што ги води тие што ќе чекаат со тебе да ти заврши раб- тамо можеш да најдеш посредници пред МП како на лицитација можеш да си ги бираш!)
3) у близина на МП и општината ти е МВР идеш се сликаш и ако се сликаш денес, утредента по 11часот ти е готов пасосош и л.к)
2021год е имаш интернет изгуглај адреси и нека не ти биде пречка тоа што немаш посредник! добар посредник од уста на уста се дознава, а оној што се рекламира тури му пепел...
да не ја тупам темава, прашај ме у порака за се што не ти е јасно!
терај сам ... не ти треба никој
Fala ti mnogu za detalnite informacii koi mnogu znacat a ne moras da gi spodelis.
Mnogu od ovde crpea informacii, potoa gi snema od koga zedoa ukazi ovie 2 nedeli.
Alal da ti e i sekoe dobro, da si go vidgis airot!
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Fala ti mnogu za detalnite informacii koi mnogu znacat a ne moras da gi spodelis.
Mnogu od ovde crpea informacii, potoa gi snema od koga zedoa ukazi ovie 2 nedeli.
Alal da ti e i sekoe dobro, da si go vidgis airot!
Potpolno si vo pravo za se so kaza .. balkanska rab e toa .. sekoja cest na marin goooolema pomos i blagodaren sum mu , iako mozese da ne kaxe detalno info sepak spodeli .. ne zapocnav bas najdobro so nego ama momceto e iskulirano i mi pomogna ( drug da bese tesko deka ke ja spodeli so mene po sto go ispcuvav za dzabe i mu se izvinuvam javno :) ) marin so zdravje da te sluze pasoso i ti posakuvam se najdobro vo ponatamosniot evropski zivot .. da si mi ziv i zdrav i uste ednas fala
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Drustvo zdravo. Eve i jas moevo tegobno iskustvo za podiganjeto na drzavjanstvoto od Sofija da go spodelam i unapred vi kazuvam deka ke bide podolg tekstot. Trgnav vcera navecer vo 20:00 poradi policiskiot cas da bidam pred 00:00 nadvor od mk. Stignav vo Sofija vo 01:30 i sekako bev prv na red, no za mnogu kratko vreme redicata se zgolemi za okolu 20 lugje. I sekako do nekade 7 casot nautro pocnuvaa da doagjaat i drugi lugje. Koga pocnaa sabajle so rabota osven tie so redoven termin, prioritet imaa lugjeto so postojano pribivanje i tie sto imaat privremeni licni karti. Imase mnogu lugje a i postepeno doagjaa drugi so sto redicata se zgolemuvase. Duri Vo 10:00 pocnaa da gi vikaat tie sto se za ukaz i seto toa se odvivase po redosled koj kako dosol. Inaku da napomenam deka terminite zakazani za 2022 od meil za vo Sofia ne vazat za preku red, eden decko proba, go vratija, edino da napravi nekoj termin na word za toj den sto ke odi, pa da proba taka, (moe mislenje) znaci detalno gi gledaa datata i casot. Isto taka da napomenam deka jas posle potpisan ukaz go izbrav patot da odam sofija. Konecno posle dolgo visenje na noga zavrsiv rabota i go podignav drzavjanstvoto ali mislam deka i ostanatite zavrsija rabota denes, posto procesot se odvivase brzo i imase okolu 150 - 200 lugje. Vi posakuvam mnogu srekja, sila, istrajnost. Na kraj trudot se isplati. Imajte ubav den!
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
@Altair75 Meni je najcudnije od svega sto bas nijedan posrednik ne zna sta se desava i svaki kaze cekaj... kako je moguce da ti posrednici koji su svake nedelje u ministarstvu a neki od njih i licno poznaju radnike tamo, da nijedan ne zna nista. Pa nije Sofija Njujork pa da se ljudi medjusobno ne poznaju.Preko deset godina saradjuju jedni isti posrednici sa jednim istim radnicima...
Mislim da je do sada i baba sera u ministarstvu saznala zasto je stopiran finalni status :D
@marin.skp, pokaza golema sirina i dobrina sto detalno dade mnogu korisni upatstva, i site sme ti mnogu blagodarni.
EDNA GOLEMA MOLBA DO TEBE !
pretpostavuvam deka tvojot posrednik ima insajd kontakti i informacii , bidejki ti ni dade info deka sovetot sigurno zasedaval na 12.05. Mozes li da ni dades kontakt od nego ili dokolku smetas deka e ok da go zamolis da doznae sto se slucuva so statusot na finalna. Pomina cel mesec od zasedavanjeto i ne e normalno da ne se objavat promenite bideki ocigledno deka administracijata raboti bidejki se menuvaat statusite na tie sto se na zadolzitelna.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
353
Поени од реакции
1.602
podolg e toj p
@marin.skp, pokaza golema sirina i dobrina sto detalno dade mnogu korisni upatstva, i site sme ti mnogu blagodarni.
EDNA GOLEMA MOLBA DO TEBE !
pretpostavuvam deka tvojot posrednik ima insajd kontakti i informacii , bidejki ti ni dade info deka sovetot sigurno zasedaval na 12.05. Mozes li da ni dades kontakt od nego ili dokolku smetas deka e ok da go zamolis da doznae sto se slucuva so statusot na finalna. Pomina cel mesec od zasedavanjeto i ne e normalno da ne se objavat promenite bideki ocigledno deka administracijata raboti bidejki se menuvaat statusite na tie sto se na zadolzitelna.
fala na ubavite zborovi, mora da si pomagame i ajde dosta e veke taa negativa od energija tuka... ubavo e provremeno da ima nekoj seir i smeenje ama i da ima navreda treba site da sfatat deka navredata se odnesuva za komentarot a ne na licnosta koj go pisuvala toa!!!

podolg e toj proces poradi toa sto semejnoto steblo baza na izvodi u umrenici na sekoj aplikant se vnesuva sega u mp i tamo go imaat a ne u dabc ko sto bese (togas se potpisaa na dabc i tamo se vodese evidencijata a mp proformata na proishodot so potvrdata od bg klub ja prifakaa) i golem zastoj kako sto mi kaza posrednikot e vo nacionalnata agencija za bezbednost, tamo im treba vreme za da dadat soglasnost za podoben gradzdanin... sepak nekam da kobam no za site sto ste vo faza na cekanne na promena i statusi i ukazi... ako pak nemoze da se formira vlada ova privremeno upravitelstvo ke raboti na najjako deka se izbranici na radev koj go cekaat izbori so jotova u oktomvri...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.887
Поени од реакции
3.255
@Altair75 Meni je najcudnije od svega sto bas nijedan posrednik ne zna sta se desava i svaki kaze cekaj... kako je moguce da ti posrednici koji su svake nedelje u ministarstvu a neki od njih i licno poznaju radnike tamo, da nijedan ne zna nista. Pa nije Sofija Njujork pa da se ljudi medjusobno ne poznaju.Preko deset godina saradjuju jedni isti posrednici sa jednim istim radnicima...
Mislim da je do sada i baba sera u ministarstvu saznala zasto je stopiran finalni status :D
И мене ова ми е најчудниот дел. Разбирам ако советот го отпуштиле или ако привремено не работат итн, ама порано или подоцна ќе се дознаеше и ќе излезеше некаква информација за ситуацијата, било дали преку посредник или некое соопштение. Чудно ми е како никој ништо не знае и што само нагаѓаме што може да биде.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
И мене ова ми е најчудниот дел. Разбирам ако советот го отпуштиле или ако привремено не работат итн, ама порано или подоцна ќе се дознаеше и ќе излезеше некаква информација за ситуацијата, било дали преку посредник или некое соопштение. Чудно ми е како никој ништо не знае и што само нагаѓаме што може да биде.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Ja sam u google search ukucao sve moguce pojmove u vezi komisije( naravno na bugarskom) u nadi da cu bar nestoo saznati,ali nema nista.
Kad je pocela korona prosle godine i kad se komisija nije sastajala bila je pisana vest o tome i na internetu je cak bio clanak o komisiji da nece raditi zbog korone pa ce se posle sastajati online..
A sada jedino da angazujemo neke detektive da saznaju u cemu je problem.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
24
Поени од реакции
60
Znaci kako sto kazav vcera go podignav ukazot, denes mi iskoci egn nakaj 16 i 30h i odma se slikav vo vtoro rajono upravlenie do ramada hotel vo blizina na avtogara. Sakam da kazam koj moze neka ide u Sofija sto pobrzo, so malo trpenie se zavrsuva rabota u 2 dena. Dodeka e mutna rabotata da iskoristime site, zaso i tamu isto i kako kaj nas na dnevo nivo se menuvaat pravilata, bez razlika sto se clenki na eu.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Znaci kako sto kazav vcera go podignav ukazot, denes mi iskoci egn nakaj 16 i 30h i odma se slikav vo vtoro rajono upravlenie do ramada hotel vo blizina na avtogara. Sakam da kazam koj moze neka ide u Sofija sto pobrzo, so malo trpenie se zavrsuva rabota u 2 dena. Dodeka e mutna rabotata da iskoristime site, zaso i tamu isto i kako kaj nas na dnevo nivo se menuvaat pravilata, bez razlika sto se clenki na eu.
1. Ukazot go podigna prv pat sega ili po vtor pat (prviot pat si go zemal od mk)?
2.Ako si go podignal po vtor pat; sto im kaza tamu, deka ne si go podignal od mk?
pozdrav i srekjno!
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
353
Поени од реакции
1.602
Znaci kako sto kazav vcera go podignav ukazot, denes mi iskoci egn nakaj 16 i 30h i odma se slikav vo vtoro rajono upravlenie do ramada hotel vo blizina na avtogara. Sakam da kazam koj moze neka ide u Sofija sto pobrzo, so malo trpenie se zavrsuva rabota u 2 dena. Dodeka e mutna rabotata da iskoristime site, zaso i tamu isto i kako kaj nas na dnevo nivo se menuvaat pravilata, bez razlika sto se clenki na eu.
trosokot e 50evr max plus za spienje sto ke se platat vo zamena za pasos u raka za dva dena!
ubavo im kaza i namerno ke ostavaat se za se poveke ukazi da se iscistat! kolku poveke odite u sofija porzo se cistat ukazi i ke se objavuvaat novi, osobeno sega makedonecot im treba pred popisot kaj nas...
Автоматски споено мислење:

1. Ukazot go podigna prv pat sega ili po vtor pat (prviot pat si go zemal od mk)?
2.Ako si go podignal po vtor pat; sto im kaza tamu, deka ne si go podignal od mk?
pozdrav i srekjno!
ne se spomnuva na nikoj i nigde deka si podignal ukaz... cim pomines granica toa go zaboravas i toj moment si go ostavas za doma... ambasadata e samo mesto kade se zavrsuva istata rabota kako vo MP, posle toa dokumentacijata se praka u MP na obrabotka i vnes... abasadata kreva race posle davanje na ukaz, ne skenira slikicki i prijavuva u register na naselenie, dosieto preku diplomatska posta ti go praka u mp, i tamo koa ke mu tekne na nekoj da raboti ili ke im doe praktikant ke pocnat da te skeniraat i sreduvaat pa ke prakaat dopisi do opstina

ke te fatat samo ako u meguvreme gore od direkcijata na mp ja zemale postata od ambasada i tvoeto dosie go sredile, vo nieden drug slucaj nema da znaat kaj si podognal i koga... i ako te fatat kazi im MERSI i ukazot sto si go zemal od ambasada nosi si go u opstina pecen si za maticen da ti dadat...
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
1. Ukazot go podigna prv pat sega ili po vtor pat (prviot pat si go zemal od mk)?
2.Ako si go podignal po vtor pat; sto im kaza tamu, deka ne si go podignal od mk?
pozdrav i srekjno!
Jas podignav vcera ukaz po vtor pat (prv pat od Ambasada Skopje pred 6 meseci), uplativ po vtor pat, cekav vo red so saati bez termin si dojdov na red - sledete kako sto pisuva Marin.skp

Probajte si ja srekata dodeka e otvoreno MP za podiganje ukazi bez termin e moj sovet - sekako rizikot (za troshokot) e vash. Kako shto napisa nekoj pogore, moze od den za den da se smenat rabotite.

I pak najvazno za tie sto veke podignale ukaz - si kutis i se prepravas deka prv pat odis da podigas ukaz !!!!!!

Ako odite do Sofija i cekate na red pred MP ne zaboravjte da razgovarate so lugeto okolu vas, zosto taka najubavo ke se informirate za najaktuelni i najsvezi informacii!

So srekja na site!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom