Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
35
neprovereno info i za tocnost ne mozam da garantiram
vo direkcijata za grazdanstvo i nekolku drugi vo sklop na mp e naredena revizija zaradi trgovija i korupcija so drzavjanstva t.e. zlatnite pasosi i laznite potvrdi za poteklo od dabc
ako sledite situacijata znaete deka od strana na sad bea nalozeni sankcii na 6 bugarski grazdani od koi 2 se poranesni kadri na dabc (petr haralampiev i krasimir tomov) koi posekako imale i svoi kontakti
tuka ne moze da se iskluci i politickiot element, edinstveniot minister v sluzebnoto pravitelstvo so partiska afilijacija (bsp) e ministerot za pravda sto znaci kolku poveke korupcija se otkrie tolku poveke gerb tone na slednite parlamentarni/prezidentski izbori
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
24
Поени од реакции
60
1. Ukazot go podigna prv pat sega ili po vtor pat (prviot pat si go zemal od mk)?
2.Ako si go podignal po vtor pat; sto im kaza tamu, deka ne si go podignal od mk?
pozdrav i srekjno!
Prv pat vcera go podignav ukazot od Sofija, inace tie sto cekaa vcera po vtor pat da go zemat( prv pat go zemale preku ambasada) i gi ostavija za kraj, site zavrsile rabota i si go podignale ukazot po vtor pat so adresa vcera od pravosudie, normalno nema nisto da kazuvas deka vekje go imas ednas podignato preku ambasada.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
neprovereno info i za tocnost ne mozam da garantiram
vo direkcijata za grazdanstvo i nekolku drugi vo sklop na mp e naredena revizija zaradi trgovija i korupcija so drzavjanstva t.e. zlatnite pasosi i laznite potvrdi za poteklo od dabc
ako sledite situacijata znaete deka od strana na sad bea nalozeni sankcii na 6 bugarski grazdani od koi 2 se poranesni kadri na dabc (petr haralampiev i krasimir tomov) koi posekako imale i svoi kontakti
tuka ne moze da se iskluci i politickiot element, edinstveniot minister v sluzebnoto pravitelstvo so partiska afilijacija (bsp) e ministerot za pravda sto znaci kolku poveke korupcija se otkrie tolku poveke gerb tone na slednite parlamentarni/prezidentski izbori
Cel zivot nekoi revizii pravat, sekoja godina se poveke go zakocuvaat procesot a vetuvaa drzavjanstvo za 6 meseci... mnogu lugje zatoa i ne podnesuvaat za pasos, znaejki deka bi go cekale so godini i godini i so znak prasalnik dali ke izleze. Zalosno ali toa e.
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
55
Поени од реакции
27
Друштво што мислите дали вреди да се чека преку конзулат или да се оди Софија ? Указот го подигнав јануари во Битола, од писмото абер нема. Што мислите дали до крајот на годинава ке го земам пасошот ако чекам преку конзулат ? Посредниците ништо не кажуваат, заштитени се како мечки, мојот вика оди Софија ама на твој ризик :(
Поздрав
 
Член од
27 март 2019
Мислења
46
Поени од реакции
57
Друштво што мислите дали вреди да се чека преку конзулат или да се оди Софија ? Указот го подигнав јануари во Битола, од писмото абер нема. Што мислите дали до крајот на годинава ке го земам пасошот ако чекам преку конзулат ? Посредниците ништо не кажуваат, заштитени се како мечки, мојот вика оди Софија ама на твој ризик :(
Поздрав
Odete luge za 100 evra Li ste za 1 den ke gi za rabotite vo beliot svet
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
Odete luge za 100 evra Li ste za 1 den ke gi za rabotite vo beliot svet
Треба да им одговориш: Никако одење. Ризик е одењето, може да одиш и да не завршеш работа, да те заврни или пак некој друг да заврши работа пред тебе, а ти да ноќеваш... па да губиш ден од работа (работа во нашата прекрасна држава која бај да веј одвај чекаш да ја напуштиш со тој БГ пасош) и најдобро да си почекаат и тука да прашаат уште 20 пати како си поминале тие што биле и ШТО ако чекале указ т.е. подигнат им е, ама не е стигнато писмото.

Во меѓувреме, останатите, кои имале две рала меѓу нозе и не чекаат мама и тате да ги носат за раче во животот ќе бидат преселени во ЕУ држава по избор и ќе речат Ви благодарам Вам како Бугари и Вас како Бугарија што ми овозможивте пристап до ЕУ (тоа што 30 години некој кај мене дома не ми овозможи од X причини) и ќе се навраќаат на оваа голгота и овој дел од форумот со насмевка на лицето.

На останатите, ќе им биде крива судбината, дедо мраз, бугарите, комисиите, посредниците... се' некој само не ТИЕ САМИ.

Колку год да не му се свиѓа ова што ќе го прочитаат, вистината е таа и извини што го користам твојот пост како реплика но навистина е тажно човек да гледа како луѓето сами се измачуваат во своето незнаење и неодлучност САМО и САМО затоа што се плашат да направат еден чекор.

Бугарите кренаа рампа (КОНЕЧНО) за да луѓето вака или така земат пасош, луфтата или просторот за тоа (засега) е месец дена. Останува на тие што сакаат - да одат, останатите можат да читаат тука, сите коментари да ги сфаќаат ЛИЧНО и да се пронаоѓаат навредени затоа што некој не им дал нешто на тацна.

Никој во овој живот не ви должи ништо драги мои, колку побрзо го сфатите тоа толку подобро за Вас.
Крај краева, последните неколку месеци има овде пар луѓе кои Ви лаеме дека време е да баталите форумот и да засукате ракавите НЕ за да бидеме во право туку за да ВИ ПОМОГНЕМЕ како на луѓе.

Дел од тие пар луѓе си го исправија патот по своја сопствена заслуга, Барселона зеде пасош, Марин зеде пасош, пар други ликови КОИ НЕ ЧЕКАА НА ТАЦНА ВЕДНАШ ПОСЛЕ УРЕДБАТА ОТИДОА И ЗЕДОА ПАСОШ.

Останатите, сакате лутете се, сакате плачете, сакате колнете ја судбината и како тоа не е фер но во голем дел ДОКОЛКУ имате потпишан указ (без разлика подигнат или не) САМИ си ја одредувате иднината.

На крај, Бог вели помогни си сам за да ти помогнам и јас тебе. Ако мислите дека со пцуење на форум и со неприфаќање на реалноста (која не ви е по мерак) ќе си помогнете тогаш длабоко се лажете.

Софија не е Австралија, ризикувајте ебани 200-300 евра и одете додека се' уште може.
Од Марин имате надробено и нацртано во пост каде и како да се поставите, од другите членови имате ИСКУСТВО дека СИТЕ без исклучок ЗАВРШИЛЕ РАБОТА.

Одговори други, засега нема.

Комисиите сработија, исчистија добар дел заостанатата дополнителна што ја влечкаа од 2018 и заради која дел главевте ради недоволна и навремена информираност од посредниците (друг дел им е останат или исчистен но не го објавуваат - сеедно), останува сега да се чисти делот на ПАСОШИ кои ги даваат на секој кој ќе се појави пред МП. Подигате указ, одите во општина, запишувате адреса, истиот или следниот ден се сликате за ЛК и Пасош и се враќате МКД како ЕУ граѓани.

Така да, нека ви е среќно што и да одлучите (иако ми изгледа дека повторно некој ќе се избаци со прашање дали да оди - ако не вечерва, тогаш сигурно утре).
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
55
Поени од реакции
27
Треба да им одговориш: Никако одење. Ризик е одењето, може да одиш и да не завршеш работа, да те заврни или пак некој друг да заврши работа пред тебе, а ти да ноќеваш... па да губиш ден од работа (работа во нашата прекрасна држава која бај да веј одвај чекаш да ја напуштиш со тој БГ пасош) и најдобро да си почекаат и тука да прашаат уште 20 пати како си поминале тие што биле и ШТО ако чекале указ т.е. подигнат им е, ама не е стигнато писмото.

Во меѓувреме, останатите, кои имале две рала меѓу нозе и не чекаат мама и тате да ги носат за раче во животот ќе бидат преселени во ЕУ држава по избор и ќе речат Ви благодарам Вам како Бугари и Вас како Бугарија што ми овозможивте пристап до ЕУ (тоа што 30 години некој кај мене дома не ми овозможи од X причини) и ќе се навраќаат на оваа голгота и овој дел од форумот со насмевка на лицето.

На останатите, ќе им биде крива судбината, дедо мраз, бугарите, комисиите, посредниците... се' некој само не ТИЕ САМИ.

Колку год да не му се свиѓа ова што ќе го прочитаат, вистината е таа и извини што го користам твојот пост како реплика но навистина е тажно човек да гледа како луѓето сами се измачуваат во своето незнаење и неодлучност САМО и САМО затоа што се плашат да направат еден чекор.

Бугарите кренаа рампа (КОНЕЧНО) за да луѓето вака или така земат пасош, луфтата или просторот за тоа (засега) е месец дена. Останува на тие што сакаат - да одат, останатите можат да читаат тука, сите коментари да ги сфаќаат ЛИЧНО и да се пронаоѓаат навредени затоа што некој не им дал нешто на тацна.

Никој во овој живот не ви должи ништо драги мои, колку побрзо го сфатите тоа толку подобро за Вас.
Крај краева, последните неколку месеци има овде пар луѓе кои Ви лаеме дека време е да баталите форумот и да засукате ракавите НЕ за да бидеме во право туку за да ВИ ПОМОГНЕМЕ како на луѓе.

Дел од тие пар луѓе си го исправија патот по своја сопствена заслуга, Барселона зеде пасош, Марин зеде пасош, пар други ликови КОИ НЕ ЧЕКАА НА ТАЦНА ВЕДНАШ ПОСЛЕ УРЕДБАТА ОТИДОА И ЗЕДОА ПАСОШ.

Останатите, сакате лутете се, сакате плачете, сакате колнете ја судбината и како тоа не е фер но во голем дел ДОКОЛКУ имате потпишан указ (без разлика подигнат или не) САМИ си ја одредувате иднината.

На крај, Бог вели помогни си сам за да ти помогнам и јас тебе. Ако мислите дека со пцуење на форум и со неприфаќање на реалноста (која не ви е по мерак) ќе си помогнете тогаш длабоко се лажете.

Софија не е Австралија, ризикувајте ебани 200-300 евра и одете додека се' уште може.
Од Марин имате надробено и нацртано во пост каде и како да се поставите, од другите членови имате ИСКУСТВО дека СИТЕ без исклучок ЗАВРШИЛЕ РАБОТА.

Одговори други, засега нема.

Комисиите сработија, исчистија добар дел заостанатата дополнителна што ја влечкаа од 2018 и заради која дел главевте ради недоволна и навремена информираност од посредниците (друг дел им е останат или исчистен но не го објавуваат - сеедно), останува сега да се чисти делот на ПАСОШИ кои ги даваат на секој кој ќе се појави пред МП. Подигате указ, одите во општина, запишувате адреса, истиот или следниот ден се сликате за ЛК и Пасош и се враќате МКД како ЕУ граѓани.

Така да, нека ви е среќно што и да одлучите (иако ми изгледа дека повторно некој ќе се избаци со прашање дали да оди - ако не вечерва, тогаш сигурно утре).
Респект друже
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
Респект друже
Оди Никола, сите да одите. И кога ќе одите не се откажувајте, ако треба 4 дена спиј таму и НЕ се враќај без пасош.
Ние тука може да се пцуеме до утре, некои членови (ајде да не ги именувам не е фер) ехааа претат, па ќе сме се виделе без маски, па незз што... сфаќаат мн работи лично. Среќа нивна немам толку кратки фитли па сме останале само на ваков вид познанство. Но тоа е небитно.

Работата е едноставна, имате шанса да избегате од вукојебината. Таа шанса ви ја даде никој друг туку соседна земја (која заради тој дел треба да се почитува) и треба да се искористи шансата.

Понатаму во животот секој ќе си прави како му е дадено и колку што може, но овој момент сега НЕ е момент во кој треба да има двоумење. Крај краева голем дел бега од економски причини и 200-300 еур НЕ се пари кои ќе им ги решат тие проблеми во животот (макар и ги изгубиле сега).

Не пишувам тука бидејќи не сакам да се натегам со луѓе кои не сфаќаат дека си грешат на самите себе и мислат дека некој ги тегне за уши. Всушност седат офтопик, седат во своето потиштено секојдневие и си караат на судбината која можат да ја СМЕНАТ.

Одете сите. Ако случајно ве вратат дојдете и пцујте тогаш слободно. Но барем ќе знаете дека имаше шанса и дека се обидовте да направите нешто.

(Во меѓувреме да видиме и да ја оставиме темата за луѓево што имаат мака сега со финална и промена на статусите, мора во тој дел дали преку посредници или др контакти да им најдеме каде кочи и да им се помогне - ако се може, барем со инфомрација).

п.с.

И да, сите кои одите таму (барем дел од вас кои сакаат) имате видено фајде од овој форум и оваа тема, може да прашате што се случува со комисиите, со другите промени, воопшто и со потпишувањето на следни укази. Не е фер кон луѓето кои се тука на темава само да пишуваме секој ден претпоставки и да повторуваме прашања и на крај никој да не заврши работа.

Среќно! Не се откажувајте така лесно.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
355
Поени од реакции
1.619
Екипо,

Ќе Ве замолам пред се сѐ обраќам на оние со подигнат Указ за да дадат инфо! (ако ги има останати на форумот! за да одговорат чисто да видиме дали преку овој статус всушност значи дека си пријавен односно дека е "стигнато писмото" по нашки кажано!
Ова многу ќе им помогне на оние што чекаат писмо ;)
Репер ќе ни биде списокот што чекаат адреси!
Компарација ќе се прави помеѓу оние кој подигнале указ од софија, со оние кој подигнале указ од ск/бт (чекаат адреси) и ни требаат два три бота што се на список за адреса да проверст статус и да одат софија да земат указ и да проверат пак статус!
F45630A0-4598-4227-A7AC-A1ADAA469738.jpeg

!!!!!!!!!!!!! Битно !!!!!!!!!!!!!!!!
(да покажеме максимална зрелост со цел да постигнеме ефективност и ефикасност на форумот) одговоите да бидат конретни без додатни и пропратни сликички коментари и сл...

одговорите да бидат од типот:
и јас го имам/немам овој статус
-подигнат У во Ск па во Софија
-подигнат У во Ск/бт
-подигнат за прв пат во Софија

Благодарам до секој оној на кој ќе наидам на разбирање.....

ајдеееееееее да видиме дали можеме да бидеме братство-единство на форумоооооттттт ураааАаа јеееееееее
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
119
Екипо,

Ќе Ве замолам пред се сѐ обраќам на оние со подигнат Указ за да дадат инфо! (ако ги има останати на форумот! за да одговорат чисто да видиме дали преку овој статус всушност значи дека си пријавен односно дека е "стигнато писмото" по нашки кажано!
Ова многу ќе им помогне на оние што чекаат писмо ;)Прегледај го приврзокот 297944

!!!!!!!!!!!!! Битно !!!!!!!!!!!!!!!!
(да покажеме максимална зрелост со цел да постигнеме ефективност и ефикасност на форумот) одговоите да бидат конретни без додатни и пропратни сликички коментари и сл...

одговорите да бидат од типот:
и јас го имам/немам овој статус
-подигнат У во Ск па во Софија
-подигнат У во Ск/бт
-подигнат за прв пат во Софија

Благодарам до секој оној на кој ќе наидам на разбирање.....

ајдеееееееее да видиме дали можеме да бидеме братство-единство на форумоооооттттт ураааАаа јеееееееее Прегледај го приврзокот 297944
Jas go nemam ovoj status iako veke i pasoshot mi e zemen (trebashe ovde da podignam drzavjanstvo, no so izmenive prv pat go zemav vo sofija i zavrshiv sve za dva dena imam pishano). Seushte stoi deka mi e prateno drzavjanstvoto vo Sk.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Екипо,

Ќе Ве замолам пред се сѐ обраќам на оние со подигнат Указ за да дадат инфо! (ако ги има останати на форумот! за да одговорат чисто да видиме дали преку овој статус всушност значи дека си пријавен односно дека е "стигнато писмото" по нашки кажано!
Ова многу ќе им помогне на оние што чекаат писмо ;)
Репер ќе ни биде списокот што чекаат адреси!Прегледај го приврзокот 297944

!!!!!!!!!!!!! Битно !!!!!!!!!!!!!!!!
(да покажеме максимална зрелост со цел да постигнеме ефективност и ефикасност на форумот) одговоите да бидат конретни без додатни и пропратни сликички коментари и сл...

одговорите да бидат од типот:
и јас го имам/немам овој статус
-подигнат У во Ск па во Софија
-подигнат У во Ск/бт
-подигнат за прв пат во Софија

Благодарам до секој оној на кој ќе наидам на разбирање.....

ајдеееееееее да видиме дали можеме да бидеме братство-единство на форумоооооттттт ураааАаа јеееееееее Прегледај го приврзокот 297944
I na mene uste mi stoi deka e prateno vo sk ambasada , od mart mesec stoe isto.. ovoa prv pat gledam
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
355
Поени од реакции
1.619
I na mene uste mi stoi deka e prateno vo sk ambasada , od mart mesec stoe isto.. ovoa prv pat gledam
Потребно ни е да некој што има ваков статус да ни го раскаже! да се лоцира патеката до статусов! тој пат треба да го бараме....а за другите да пишат што и како за да знаеме кој не е опфатен!
 

t55

Член од
7 ноември 2016
Мислења
44
Поени од реакции
44
Dali moze vleZ vo bugarija so dokumentot isprintan od email deka ti e zakazano podiganje na ukaz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom