Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Некако не се јасни работиве, ние што сме на положително веќе 3-4 месеци влегуваме во овие нови одлуки или одиме по старо? Ќе треба нешто дополнително да се носи или?
Najverovatno po staro , zatoa sto koga bi odnele dopolnitelni dokumenti oven ako ne se rascepat site na dopolnitelna a toa bi bilo horor ne veruvam vo toa
 
Член од
1 август 2019
Мислења
20
Поени од реакции
50
Ние новите што чекаме укази,ќе треба дополнителни документи да доставуваме?
Има некои измени ?
Ако можи да кажи некој оти не сум во тек со измените кои се прават во БГ.
 
Член од
5 јули 2020
Мислења
26
Поени од реакции
10
Mozi nekoj vo privatna poraka da mi pisi sho znaj postapka se od pocetok shto e potrebno za otpocnuvanje na postapka za vadenje pasos koi dokumenti se potrebni ama podetalno ?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.434
Поени од реакции
9.158
Mozi nekoj vo privatna poraka da mi pisi sho znaj postapka se od pocetok shto e potrebno za otpocnuvanje na postapka za vadenje pasos koi dokumenti se potrebni ama podetalno ?
Отвори на првата тема на страната и започни со читање. Апсолутно се' има поврзано со постапката за вадење на „пасош“ т.е. за добивање на бугарско државјанство.
Освен здруженијата од кои нема да треба потврда во натамошната постапка, другото останува исто.

Доколу ти треба САМО да дојдеш до пасош, после добиен и потпишан указ, тогаш барај указот да ти го пратат во конзулат или амбасада и оттаму продолжи со процедурата бидејќи ќе ти фати помалку време. Откако од амбасада ќе стигнат документите во општина се јавуваш во општината во БГ и по добиена потврда одиш таму за да извадиш ЕГН број и пасош за што ќе ти треба ден до два по брза постапка.
За истото ова имаш и на почетните страни од темава, те повикувам да прочиташ.

Ние новите што чекаме укази,ќе треба дополнителни документи да доставуваме?
Има некои измени ?
Ако можи да кажи некој оти не сум во тек со измените кои се прават во БГ.
Засега нема такви информации, напротив НЕ треба ништо да се носи бидејќи важат новите процедури за нови апликанти.
Доколку се појават измени најверојатно тоа ќе го има на темата во иднина напишано. Прати си редовоно.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
119
Dechki dali nekoj od ukaz br.9 potpishan na 12.02.2021, go ima podignato od ambasada od Sk? I toa se odolgovlechi veke nema smisla ova
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
26
Поени од реакции
15
Ambasadata vo sk nema da raboti vo narednite nekolku dena poradi slucaj na kovid.
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
За жал за нас кои сме веќе на финална нема да има значење. Постапката ке биде многу побрза за оние кои аплицираат во 2021 затоа што во 2020 има многу малку преписки.
Kolku ima prepiski 2020 dali ja ima taa informacija negde ? Ja najverojatno ke bidam 2021 april na zadolzitelna, da znam dali ima sansi da trae samo 12-14 meseci mesto 19 kako dosega?
 
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Едно прашање...
Во август 2020 добив указ. Закажав за подигнување во март 2021 во софија, но за да убрзам преку посредник го побарав указот да ми го пратат во Битола. Од Битола го подигнав во ноември 2020 и поднесов за адреса ул. Леге 6 средец. Но, еве веќе е крај на март, а од Средец ми викаат сеуште не сме добиле документи за тебе. Зар е можно да не се стигнати? Можно ли е да се изгубени?
А, на редовниот термин да си одев по указ што ми беше во март во софија досега можеби и ќе зсвршев работа.
Што да се прави во ваков случај?
Во Битола ми викаат не се секирај ќе стигнат... А, од Средец викаат види дали од битола пратиле за тебе
 
Член од
7 јануари 2021
Мислења
26
Поени од реакции
49
Едниот пишува дали имало укази денес и тоа го прави секој втор ден (чиниш ако пишува така ќе дојдат указите сами по себе), а другиот (изгледа роднина на баба Ванѓа) му објаснува и кажува дека укази ќе има тек во април-мај.

Која пародија стана темата.

Број од Милан Тарот да не има некој?

Уште него останува да го прашаме кога ќе има нареден указ.
Цело е кога има СЕ'.
Evo drugar. Se nadevam deka ke ti pomogni. Milan Tarot +381 62 832 73 72
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Едно прашање...
Во август 2020 добив указ. Закажав за подигнување во март 2021 во софија, но за да убрзам преку посредник го побарав указот да ми го пратат во Битола. Од Битола го подигнав во ноември 2020 и поднесов за адреса ул. Леге 6 средец. Но, еве веќе е крај на март, а од Средец ми викаат сеуште не сме добиле документи за тебе. Зар е можно да не се стигнати? Можно ли е да се изгубени?
А, на редовниот термин да си одев по указ што ми беше во март во софија досега можеби и ќе зсвршев работа.
Што да се прави во ваков случај?
Во Битола ми викаат не се секирај ќе стигнат... А, од Средец викаат види дали од битола пратиле за тебе
I jas cekam od noem i mn drugi cekaat od oktom
Taka da vo red si e samo poise se ceka izlea
 

Kajgana Shop

На врв Bottom