Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
22
Zdravo decki edno prasanje ako nekoj e poupaten da dade mislenje. Pred nekoe vreme si go zedov pasosot i sea posrednikot me prasuva vo vrska so glasanjeto za parlamentarnite izbori da go dadam mojot glas. Dali bi imal nekakov problem i so bi bilo kad bi bilo.
 
Член од
20 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
36
Zdravo decki edno prasanje ako nekoj e poupaten da dade mislenje. Pred nekoe vreme si go zedov pasosot i sea posrednikot me prasuva vo vrska so glasanjeto za parlamentarnite izbori da go dadam mojot glas. Dali bi imal nekakov problem i so bi bilo kad bi bilo.
Isto kako koga kje dojdat stranci da glasaat kaj nas ,moe mislenje ne im kroj sudbina na lugje sto ziveaat tamu ,pozdrav
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Zdravo decki edno prasanje ako nekoj e poupaten da dade mislenje. Pred nekoe vreme si go zedov pasosot i sea posrednikot me prasuva vo vrska so glasanjeto za parlamentarnite izbori da go dadam mojot glas. Dali bi imal nekakov problem i so bi bilo kad bi bilo.
Jas poznavam dvajca od mojot grad sto glasale porano i bea kazneti mislam so po 500 ili 1000 leva, sedi si miren :vozbud::pos:
 
Член од
11 септември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
35
Na intervju bev mart 2019, momentalno sum na finalna i kaj da e bi trebalo statusot da se smeni. Odam preku sestra a dopolnitelno dokumenti podadov pri kraj na zadolzitelna nekade septemvri. Izvadiv potvrda preku predok kako dopolnitelno ama predokot e roden 1920. Mislite li deka ke me odbijat? Vi blagodaram
 
Член од
10 октомври 2020
Мислења
6
Поени од реакции
18
С новија закон за получаване на б'лгарско гражданство, приет вчера от НС, всеки от РС Македонија ште може да придобие б'лгарско гражданство без да доказва б'лгарски произход с документ. Призовавам всички, които искат да получат б'лгарско гражданство да се запишат като б'лгари на предстојаштото пребројаване на населението в РС Македонија през април. В новија закон за гражданството от вчера се слага максимален срок от 9 месеца за получаване на президентски указ за б'лгарско гражданство - така всеки от РС Македонија ште може да получи б'лгарско гражданство за значително по крат'к срок от сегашнија и дори без да има документ от рода си, че са били б'лгари. Молја споделете, за да достигне тази информација до повече хора в РС Македонија.

Ајде со среќа, постапка за 1 година до гражданство, можат да се стекнат и оние што неможат да докажат потекло!
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Na intervju bev mart 2019, momentalno sum na finalna i kaj da e bi trebalo statusot da se smeni. Odam preku sestra a dopolnitelno dokumenti podadov pri kraj na zadolzitelna nekade septemvri. Izvadiv potvrda preku predok kako dopolnitelno ama predokot e roden 1920. Mislite li deka ke me odbijat? Vi blagodaram
Na sestra mi i bratucedka mi im potpisaa so predok roden tocno 1920, vo dekemvri dobija ukaz.
 
Член од
29 јануари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
3
Денес ми се промени статусот С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи...Знам, проблемот е што му верував на посредникот а воедно и другар ми е, сега сум сигурен не ги однел дополнителните документи иако ми се колнеше. Изутринава му се јавив чисто информативно да го поздравам, да му соопштам статус отказ и као у неверување е, ќе проверел па ќе ми се јавел. Вотевер.
У осталом, најдов одма по препорака посредник кој ќе ми вади од наредна недела дупли произход па одново процедура ќе тераме. За сите оние кои што се у задолжителна би ви препорачал сами да ги носите документите, ретки се оние посредници кои се искрени. И да, бројче кога ви даваат посредниците има само дата на прием, не го пишува вашето име и презиме, така да и таа фора е за неверување.
Не сум разочаран баш напротив позитивен сум само што овој пат ќе ја тераме процедурата преку конзулат Битола. На сите ви посакувам секое добро, ќе се читаме почесто, тука сум.
Истиот статус беше нели и кај мене, незнам колку е валидна информацијава меѓутоа почнале да одбиваат со истиов статус по неколку лица на сто поднесени барања и нема врска дека не се комплетни документите или дека требало да се однесат дополнителни документи бидејќи ние што сме по новава процедура однесовме документи на денот на интервјуто, а тие што беа по старата требаше да носат дупли, на закажување и на интервју.
Јас исто ќе одам сега преку конзулат во Битола.
Со среќа овој пат!
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
С новија закон за получаване на б'лгарско гражданство, приет вчера от НС, всеки от РС Македонија ште може да придобие б'лгарско гражданство без да доказва б'лгарски произход с документ. Призовавам всички, които искат да получат б'лгарско гражданство да се запишат като б'лгари на предстојаштото пребројаване на населението в РС Македонија през април. В новија закон за гражданството от вчера се слага максимален срок от 9 месеца за получаване на президентски указ за б'лгарско гражданство - така всеки от РС Македонија ште може да получи б'лгарско гражданство за значително по крат'к срок от сегашнија и дори без да има документ от рода си, че са били б'лгари. Молја споделете, за да достигне тази информација до повече хора в РС Македонија.

Ајде со среќа, постапка за 1 година до гражданство, можат да се стекнат и оние што неможат да докажат потекло!
ГЛАДНА КОКОШКА ПРОСО СОНУВА. ЈАС ИМАМ 10 ДРУГАРИ СИТЕ ЌЕ СЕ ПИШАТ БУГАРИ САМО НЕКА И ДАДАТ УКАЗ ЗА 9 МЕСЕЦИ :) ЗА ЖАЛ НИКОЈ НЕ ВИ ДАВА ПАСОШ ЗА 9 МЕСЕЦИ ИМАТ СИ БРОЈКА КОЛКУ НАЈМНОГУ МОЖАТ ДА ДАДАТ ГОДИШНО НЕ МОЖЕ ОНИ КОЛКУ САКААТ.
НЕ ПОТПАЃАЈТЕ НА ВАКВИ ГЛУПИ ОБЈАВИ. КАЈ СТЕ ГО ПРОЧИТАЛЕ ПИШЕТЕ НЕКА ВИ ПРАТАТ ЛИНК ЗАКОНОТ ДА ГО ВИДЕТЕ КАДЕ ГО ПИШУВА ТОА :)
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
ГЛАДНА КОКОШКА ПРОСО СОНУВА. ЈАС ИМАМ 10 ДРУГАРИ СИТЕ ЌЕ СЕ ПИШАТ БУГАРИ САМО НЕКА И ДАДАТ УКАЗ ЗА 9 МЕСЕЦИ :) ЗА ЖАЛ НИКОЈ НЕ ВИ ДАВА ПАСОШ ЗА 9 МЕСЕЦИ ИМАТ СИ БРОЈКА КОЛКУ НАЈМНОГУ МОЖАТ ДА ДАДАТ ГОДИШНО НЕ МОЖЕ ОНИ КОЛКУ САКААТ.
НЕ ПОТПАЃАЈТЕ НА ВАКВИ ГЛУПИ ОБЈАВИ. КАЈ СТЕ ГО ПРОЧИТАЛЕ ПИШЕТЕ НЕКА ВИ ПРАТАТ ЛИНК ЗАКОНОТ ДА ГО ВИДЕТЕ КАДЕ ГО ПИШУВА ТОА :)
Еве:



 

Kajgana Shop

На врв Bottom