Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 април 2017
Мислења
40
Поени од реакции
33
Здраво
Ако може некој да ми каже до кој број на преписка е стигнато од задолжителна во финална. Jас сум (N:97**) до кај е стигнато и кога да очекувам промена во финална?
Jas sum 54** i seushte na zadolzitelna
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
2
Има шанси да не ги однел кога сте биле на финална па затоа пак ви ги барал документите кога сте биле пред потпис но веќе било доцна. Ме зачуди зашто имаше неколку членови кои однеле документи во Правосудие откако веќе биле на финална и после си добија укази. Јас сум сличен случај, но терав постапка во Амбасада и после сам си ги носев во Правосудие и чекам на положително од 31 Јануари, баш ќе видиме што ќе биде. Да не ти текнува точно дата кога посредникот ги однел документите? Кога ти рече дека ги однел, после колку време те ставија на положително?
I jas se somnevam dali gi ima odneseno, a za datata ne se sekjavam
 
Член од
10 август 2020
Мислења
21
Поени од реакции
12
Nema otkazuvanje pak nanovo, sega ke smenam posreduvac posho prethodnio ne mi rece navreme za dopolnitelni.
А дополнителните документи ги однесе додека ти беше на финално разгледување од советот? Или воопшто не однесе дополнителни документи?
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 262801

Eve uste eden otkaz deneska na eden decko so koj sto zaedno ja brkavme rabotata celo vreme, no toj beshe preku vujko, a vekje beshe docna za dopolnitelni. Ova da posluzhi kako primer za idnite clenovi sto ke poddavat da znaat sto treba, a sto ne .
Што значи доцна за дополнителни? мене дополнителните документи ми се доставени една недела откако ми се смени статусот на финален преглед.. Уфф сега ме стресе, се надевам не е предоцна
 
Член од
13 август 2020
Мислења
35
Поени од реакции
2
Zdravo na site kolko se sansite za bugarski pasos poteklo pradedo i potvrda strumica lazar mladenov
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
171
Поени од реакции
298
17ти Ноември сум положително, како што тргнале очекувам указ за 2-3 до 4 недели, се знае ли како е моментално подобро да се закаже термин за указ што мислам дека ќе биде за мај-јуну или преку амбасада да го барам, искуства?
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
102
Поени од реакции
158
Moze malku podetalno da ni objasnish sto i kako, koga podnese dokumenti vo koznulat, dali preku posrednik ili sama, dali mnogu cekashe za intervju, koja e procedurata tamu i do kade si stignata sega. Fala ti odnapred
Prvo dokumneti podnesov na 03.06.2019 godina voSofia, proishodot(duplikat) mi bese izlezen vo dekemvri 2019. Zakazavme intervju so noviot posrednik na 03.06.2020 vo Sofia no poradi ta sto ne rabote ne otidov. Povtorno izvadiv dokumenti izvodi i potvrda od zdruzenieto, lekarsko i zakazav termin na 16.07.2020 vo Bitola (terminot go zakazav za 2 dena). Bev na intervju Bitola i me isprasaa bukvalno site prasanja sto gi dobivame i mi rekoa deka e vo red i ke si cekam. Prasav za kolku vreme ke se dokumentite vo Sofia za obrabotka mi kazaa deka za 3 nedeli ke vlezam vo sistem a za 2 meseci da dojdam da si go zemam brojceto. Sega cekam za da mi izlezi brojceto. Se nadeva vi e pojasno. dokolku imate prasanja slobodno prasajte.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
68
Поени од реакции
26
Prvo dokumneti podnesov na 03.06.2019 godina voSofia, proishodot(duplikat) mi bese izlezen vo dekemvri 2019. Zakazavme intervju so noviot posrednik na 03.06.2020 vo Sofia no poradi ta sto ne rabote ne otidov. Povtorno izvadiv dokumenti izvodi i potvrda od zdruzenieto, lekarsko i zakazav termin na 16.07.2020 vo Bitola (terminot go zakazav za 2 dena). Bev na intervju Bitola i me isprasaa bukvalno site prasanja sto gi dobivame i mi rekoa deka e vo red i ke si cekam. Prasav za kolku vreme ke se dokumentite vo Sofia za obrabotka mi kazaa deka za 3 nedeli ke vlezam vo sistem a za 2 meseci da dojdam da si go zemam brojceto. Sega cekam za da mi izlezi brojceto. Se nadeva vi e pojasno. dokolku imate prasanja slobodno prasajte.
Lekarsko standardno se vadi ili treba nekoj posebni testovi za hiv ili zarazni bolesti ? Kako odi toa ako mozhe da mi pojasnish . Fala odnapred.
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
17ти Ноември сум положително, како што тргнале очекувам указ за 2-3 до 4 недели, се знае ли како е моментално подобро да се закаже термин за указ што мислам дека ќе биде за мај-јуну или преку амбасада да го барам, искуства?
Браво одлично позитивно размислување на место нека ти е со среќа
Автоматски споено мислење:

Најди добар посредник ќе ти заврши раб во еден ден ама ќе треба и да платиш ко за еден ден.. поздрав
Автоматски споено мислење:

Lekarsko standardno se vadi ili treba nekoj posebni testovi za hiv ili zarazni bolesti ? Kako odi toa ako mozhe da mi pojasnish . Fala odnapred.
Стандардно обично лекарско 1200 денари во специјализирани клиники или преку посредникот. Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2019
Мислења
11
Поени од реакции
12
Ajde neka e srekno prijatele. Kako sto vidiv i soprugata bila na dopolnitelna isto. Dali i kaj nea ima promena?

Bas me interesira dali sega den za den gi resavaat dopolnitelnite ili pak ke treba da se ceka da ni dojde redot i kako ke se ceka na finalna.Fala ,pa i kaj tebe posakuvam brza promena da ima...inaku vo isti den se smeni i kaj soprugata i kolku sto gledam do sega po red se odi spored datumite
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
106
Поени од реакции
149
Za posrednik barajte go mitko janev od strumica, barem covekot e realen i bez prevari
 
Член од
23 јули 2020
Мислења
17
Поени од реакции
26
Za posrednik barajte go mitko janev od strumica, barem covekot e realen i bez prevari
Moze kontakt telefon od Mitko Janev
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 262801

Eve uste eden otkaz deneska na eden decko so koj sto zaedno ja brkavme rabotata celo vreme, no toj beshe preku vujko, a vekje beshe docna za dopolnitelni. Ova da posluzhi kako primer za idnite clenovi sto ke poddavat da znaat sto treba, a sto ne .
Zdravo
Me interesira dali ima nekoj sto dobil ukaz samo so dokumenti od blizok rodnina vujko/tetin/cicko?
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
46
Поени од реакции
69
Дечки здраво,
На интервју бев во Софија на 27.02.2020, уште сум на задолжителна. Посредникот (со кој веке немам контакт) ги спремаше сите документи, и ете го листот кој го добив пред или после интервју не се сеќавам.

Дали треба да доставам уште некој документ за да не дај Боже ме стават на дополнителна? IMG_5135.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom