Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Odnovo da odame sega dopolnitelen trosok I uste 4 godini vreme. Ke cekam na zena mi da izleze I taka moze da se kidne od tuka so eden pasos ako u meguvreme ne izvadam viza

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
mozes preku zenati da ostanes vo stranstvo kolku sakate EU e sve i posle 3 meseci i so nejziniot pasos lesno ke dobies ti visa!
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.180
Celo vreme gledam pratam na finalna I direk butkanje nitu se smeni na dopolnitelna nitu posrednikot mi kaza deka treba dopolnitelna dokumenti da se nosat a 100 pati go prasav Imam voena kniska bugarska od dedo mi bil vojska vo blagoevgrad posrednikot vika ako ima potreba I negova Izreka bese deka sega ne prakale dopis deka treba da se podnesat dokumenti za dopolnitelna butkale direk. By the way odame preku brat. Ali jebi ga vuk pojeo magarac ke cekame sega na zena mi da izleze

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Поупатените и постари членови на темата ќе кажат и тие знаат подобро од мене, но колку што јас сум информиран сега не постои дополнително туку вака веднаш паѓаат.
Документите (сите) треба да се достават еднаш на интервју и мислам дека тоа е тоа. Тоа се смени мислам дека пред скоро година дена, а сите кои порано или во тоа време започнаа процедура требаше да достават документи во правосудие уште еднаш - тоа е она што го имаш пропуштено тука да го прочиташ на форум, а кое во секој случај требаше да го знае посредникот ако добро ги прати ситуациите во БГ. Очигледно немаш добро информиран посредник.

Да не ја тагирам, жената премногу даде на темата, сигурно има потреба од слободно време да го користи на друг начин и се надевам веќе е во ЕУ но барај постари постови од Пале Крстич тука на оваа тема и на таа старата и ќе најдеш инфо за твојот проблем (во случај да имам грешно разбрано, за што ако е така унапред ти се извинувам).

Гледај напред. Тоа што беше, беше и помина. Најди добар посредник за процедурата која ви следи со сопругата. Ако сакаш поднеси пак документи за 3 години ќе имаш пасош во рака, ако не сакаш ќе мора да одиш во странство со сопругата но нема да смееш да работиш туку да ги користиш тие 90 дена. Потоа, врз основа на нејзниот пасош ќе смееш да бараш престој во одредена ЕУ земја и така со македонскиот да завршиш работа.

Информирај се точно за регулативата околу ова во земјата во која имате намера да престојувате. Спремајте се со време.
Ти посакувам среќа другар.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Поупатените и постари членови на темата ќе кажат и тие знаат подобро од мене, но колку што јас сум информиран сега не постои дополнително туку вака веднаш паѓаат.
Документите (сите) треба да се достават еднаш на интервју и мислам дека тоа е тоа. Тоа се смени мислам дека пред скоро година дена, а сите кои порано или во тоа време започнаа процедура требаше да достават документи во правосудие уште еднаш - тоа е она што го имаш пропуштено тука да го прочиташ на форум, а кое во секој случај требаше да го знае посредникот ако добро ги прати ситуациите во БГ. Очигледно немаш добро информиран посредник.

Да не ја тагирам, жената премногу даде на темата, сигурно има потреба од слободно време да го користи на друг начин и се надевам веќе е во ЕУ но барај постари постови од Пале Крстич тука на оваа тема и на таа старата и ќе најдеш инфо за твојот проблем (во случај да имам грешно разбрано, за што ако е така унапред ти се извинувам).

Гледај напред. Тоа што беше, беше и помина. Најди добар посредник за процедурата која ви следи со сопругата. Ако сакаш поднеси пак документи за 3 години ќе имаш пасош во рака, ако не сакаш ќе мора да одиш во странство со сопругата но нема да смееш да работиш туку да ги користиш тие 90 дена. Потоа, врз основа на нејзниот пасош ќе смееш да бараш престој во одредена ЕУ земја и така со македонскиот да завршиш работа.

Информирај се точно за регулативата околу ова во земјата во која имате намера да престојувате. Спремајте се со време.
Ти посакувам среќа другар.
pa sega mozes da izvadis duplikat proishod,i nee kako porano prvo podnesuvas za drzavjnastvo posle ti zakazuvaat intervju nego sve vo ist den toa e skrateno,i odma podnesuvas dopolnitelni dokumenti pri prvoto podnesuvanje!
E sea 18meseci zadolzitelna,finalna 5 6 i polozitelna 8 ripna ama odamna se zbori za promeni vo zakon za ubrzuvanje na postapka :)
Ti dodeka si vo Eu so soprugata 3g ke projdat odma,a mk vo Eu ke vleze po 10g od sea :(
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
:aplauz:
Поупатените и постари членови на темата ќе кажат и тие знаат подобро од мене, но колку што јас сум информиран сега не постои дополнително туку вака веднаш паѓаат.
Документите (сите) треба да се достават еднаш на интервју и мислам дека тоа е тоа. Тоа се смени мислам дека пред скоро година дена, а сите кои порано или во тоа време започнаа процедура требаше да достават документи во правосудие уште еднаш - тоа е она што го имаш пропуштено тука да го прочиташ на форум, а кое во секој случај требаше да го знае посредникот ако добро ги прати ситуациите во БГ. Очигледно немаш добро информиран посредник.

Да не ја тагирам, жената премногу даде на темата, сигурно има потреба од слободно време да го користи на друг начин и се надевам веќе е во ЕУ но барај постари постови од Пале Крстич тука на оваа тема и на таа старата и ќе најдеш инфо за твојот проблем (во случај да имам грешно разбрано, за што ако е така унапред ти се извинувам).

Гледај напред. Тоа што беше, беше и помина. Најди добар посредник за процедурата која ви следи со сопругата. Ако сакаш поднеси пак документи за 3 години ќе имаш пасош во рака, ако не сакаш ќе мора да одиш во странство со сопругата но нема да смееш да работиш туку да ги користиш тие 90 дена. Потоа, врз основа на нејзниот пасош ќе смееш да бараш престој во одредена ЕУ земја и така со македонскиот да завршиш работа.

Информирај се точно за регулативата околу ова во земјата во која имате намера да престојувате. Спремајте се со време.
Ти посакувам среќа другар.
Sekoja cest Druze... Do detal tocno, we nadevam kje pomogne nekomu
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
S
Posrednikot me eb... U prethoden post pisav bugarska voena kniska vo original od dedo mi ne ja podnese na pocetok ja cuvase za dopolnitelna a od dopolnitelna no D ne vidov

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
So Bg voena kniška i bratučetka mi dobi otkaz ..jas so istata voena kniska i venčanica Bg od pra ..pra baba i dedo zemav Pass
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Izlezeno brojce posle 6 meseci pozdrav na site dosta bese dosada imajte site nadez ke bide se sega druga cekanja daj boze da bide na site preku roditel . Posrednik Mitko Janev i Suzana Janeva . Konzulat Bitola

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Izlezeno brojce posle 6 meseci pozdrav na site dosta bese dosada imajte site nadez ke bide se sega druga cekanja daj boze da bide na site preku roditel . Posrednik Mitko Janev i Suzana Janeva . Konzulat Bitola

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
ke slavime na forumov kako Ukaz da sme dobile site :D Cestitam!
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
S

So Bg voena kniška i bratučetka mi dobi otkaz ..jas so istata voena kniska i venčanica Bg od pra ..pra baba i dedo zemav Pass
Brat mi ima pasos I jas podnesov so proishod preku nego a voenata mi rece posrednikot da ja cuvam za dopolnitelna inaku Imam proishod od brat mi

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Izlezeno brojce posle 6 meseci pozdrav na site dosta bese dosada imajte site nadez ke bide se sega druga cekanja daj boze da bide na site preku roditel . Posrednik Mitko Janev i Suzana Janeva . Konzulat Bitola

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Сега можеш да споделиш на кој ден те имаат внесено во системот и отприлика кој број си да знаеме колку молби има за 2020
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Сега можеш да споделиш на кој ден те имаат внесено во системот и отприлика кој број си да знаеме колку молби има за 2020
1056/2021 taka mi kaza posrednikot samo nesto ne mozam da proveram prepiskata

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
@miskolo има ли информација од некој странски форуми за указ
Автоматски споено мислење:

1056/2021 taka mi kaza posrednikot samo nesto ne mozam da proveram prepiskata

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
значи те имаат внесено во систем од оваа год. инаку сите што се преку амбасада имаат еден број не знам зошто и кај сопругата е исто.Поточно бројот што го внесува за проверка во системот е ист како и бројот на преписка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom