Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Idi imash da si naprais sve kaj tie dve kancelarii od pred ambadada I ic da ne se zamaras za 200/300 denari
Zdravo,
Deneska mi se smeni statusot deka mi e stasano Drzavjanstvoto vo Ambasada vo Skopje.
Cekav 1 nedela.
Se javiv vo Ambasada vo Skopje vo 16h, mi se javi edna gospogja, kulturno mi kaza da dojdam da si go podignam drzavjanstvoto od ponedelnik do petok od 10h do 13h, bez da mi napravi nikakov problem, da me otkachi, da mi se isponasha ili da mi reche javi se po 2 nedeli...
Nekoj iskustvo da ima da mi spodeli dali cekal dolgo pred Ambasada ? ili pak iako mu rekle da dojde da ne zavrshi rabota ? Nekoj sovet ?
Dokumentite ke gi sredam znam shto treba da nosam za vo Ambasada.
Dali vo Ponedelnik da otidam porano kaj 9h za da zavrsham rabota do kaj 12h ??
Vi blagodaram,
Pozdrav.
 
Член од
22 јуни 2020
Мислења
14
Поени од реакции
24
ај хелп другари шо сака да каже и шо следно се чека?

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
 
Член од
5 октомври 2020
Мислења
6
Поени од реакции
3
ај хелп другари шо сака да каже и шо следно се чека?

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
Вашето досие има поминато низ позадинските проверки и се чека да биде разгледано од Советот за државјанство кој е одговорен за носење на одлуката дали ќе ви биде одобрено или одбиено барањето. Овој статус трае во просек од 2 до 6 месеци, по што или ќе добиете позитивен одговор и ќе преминете на статус (4/Положително) или ќе бидете одбиени со статус (Отказ-Совет). Во моментов (декември 2020), овој статус трае околу 4 месеци
 
Член од
22 јуни 2020
Мислења
14
Поени од реакции
24
Вашето досие има поминато низ позадинските проверки и се чека да биде разгледано од Советот за државјанство кој е одговорен за носење на одлуката дали ќе ви биде одобрено или одбиено барањето. Овој статус трае во просек од 2 до 6 месеци, по што или ќе добиете позитивен одговор и ќе преминете на статус (4/Положително) или ќе бидете одбиени со статус (Отказ-Совет). Во моментов (декември 2020), овој статус трае околу 4 месеци
Фала на одговор, може да ми смените статус
 
Член од
18 декември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
5
Друштво здраво, сакам да ве прашам дали е можно уште да имам статус задолжителна, а луѓе што знам дека беа на истиот датум и после мене на интервју, им се смени во финална. Инаку јас бев на 14 мај 2019.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom