Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Paralelno gi rabotat i Maj i Juni sto e pozitivno sto ima ukazi i od Maj i pocetokot na juni samo napred
Автоматски споено мислење:

Fala site da si dobiete... Rezerv za oktomvri ima datum duri ... I koga vlezam na stranata public BG Pak mi stoi toa za rezervacija da praaam a vekje potvrdiv
Ke ti odgovori nekoj po upaten . Preku ambasada e pobrzo
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
26
Поени од реакции
114
Zdravo,
Deneska mi se smeni statusot deka mi e stasano Drzavjanstvoto vo Ambasada vo Skopje.
Cekav 1 nedela.
Se javiv vo Ambasada vo Skopje vo 16h, mi se javi edna gospogja, kulturno mi kaza da dojdam da si go podignam drzavjanstvoto od ponedelnik do petok od 10h do 13h, bez da mi napravi nikakov problem, da me otkachi, da mi se isponasha ili da mi reche javi se po 2 nedeli...
Nekoj iskustvo da ima da mi spodeli dali cekal dolgo pred Ambasada ? ili pak iako mu rekle da dojde da ne zavrshi rabota ? Nekoj sovet ?
Dokumentite ke gi sredam znam shto treba da nosam za vo Ambasada.
Dali vo Ponedelnik da otidam porano kaj 9h za da zavrsham rabota do kaj 12h ??
Vi blagodaram,
Pozdrav.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Zdravo,
Deneska mi se smeni statusot deka mi e stasano Drzavjanstvoto vo Ambasada vo Skopje.
Cekav 1 nedela.
Se javiv vo Ambasada vo Skopje vo 16h, mi se javi edna gospogja, kulturno mi kaza da dojdam da si go podignam drzavjanstvoto od ponedelnik do petok od 10h do 13h, bez da mi napravi nikakov problem, da me otkachi, da mi se isponasha ili da mi reche javi se po 2 nedeli...
Nekoj iskustvo da ima da mi spodeli dali cekal dolgo pred Ambasada ? ili pak iako mu rekle da dojde da ne zavrshi rabota ? Nekoj sovet ?
Dokumentite ke gi sredam znam shto treba da nosam za vo Ambasada.
Dali vo Ponedelnik da otidam porano kaj 9h za da zavrsham rabota do kaj 12h ??
Vi blagodaram,
Pozdrav.
Na koj broj se javi ako moze da mi kazes.

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Zdravo
Izvod na vencani dali moze internacionalen na angiski
Ili mora da bide preveden na bugarski
Се разбира на бугарски мора да го преведеш во конзул иили амбасада при подигање на удостоверение или кој подига во Софија овде ќе си идете ќе си го преведете и легализирате. Никакво англиски или македонски. За бугарски документи се бориш.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Се разбира на бугарски мора да го преведеш во конзул иили амбасада при подигање на удостоверение или кој подига во Софија овде ќе си идете ќе си го преведете и легализирате. Никакво англиски или македонски. За бугарски документи се бориш.
Treba obicen izvod na vencani ili pak internacionalen?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom