Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Decki imam edno prasajne ne e povrzano so mene tuku so edno drugarce moe...
Vaka znaci toj so posrednik imat pocnato procedura 11 April 2019 bill sofija prv pat i posrednikot mu kazal deka za 9 meseci ke se ojt na intervju arno ama poradi koronava izgl se odlozilo no sepak nego go interesirat skoro 2 godini se vo prasajne 1 i pol koga bi bil sledno za intevju spored vas dali imate nekoja info bi mu bilo od korist ....??? Fala od napred
Јас прв пат бев во Софија 10.2019 со посредник со изводи и потврда од лазар (преку дедо) кои тој ги преведе и заедно бевме на нотар во Софија. Од таму отидовме во државната агенција за происход каде што ни дадоа ливче со број со кој што можеш да провериш дали одиш понатаму со процедура. Ливчето посредникот ми го задржа а јас си го сликав да го имам за да си проверувам. Е сега ако чекав посредникот да ми проверува сигурно и јас до сега немаше да отидам на интервју. Откога проверив и се беше во ред му се јавив на посредникот да ми закаже интервју но и тоа сама го направив, си закажав за во Скопје за во ноември 2020 бидејќи слободно за во Софија имало дури во април. Освен јас на интервју беше и една колешка во Софија исто во ноември и еден пријател тука во Скопје.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
10
Dali ima nekoj info telefon od bugarski konzualt vo bitola ( na 047 202 963 nikoj ne se javuva ). Treba da se podignat ukazi od tamu, pa sakam da prasam dali treba da se nosi nekoj dokument i nesto drugo, za da se spremam so vreme....
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Ако го пратам молба да ми се испрати државјанството во амбасадата во ск дали да пријавам адреса во амбасадата или не? и дали после ќе можам преку посредник да средам за егн и лични документи? затоа што посредникот ми вика да морало сега да му дадам полномошно да он да го подигне државјанството во амбасада за да после може да заврши работа во софија дали е ова точно или може и јас да го подигнам државјанството и отпосле да дадам полномошно на посредник да ми ја доврпи работата
 
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
prepiskata se namira vprocedura mi svetna crveno se slusnav so posrednoko sistemska greska mi vika nekoj iskustvo
 
Член од
2 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
42
Dali ima nekoj info telefon od bugarski konzualt vo bitola ( na 047 202 963 nikoj ne se javuva ). Treba da se podignat ukazi od tamu, pa sakam da prasam dali treba da se nosi nekoj dokument i nesto drugo, za da se spremam so vreme....
Пробвај с вторија номер от линка
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Dali ima nekoj info telefon od bugarski konzualt vo bitola ( na 047 202 963 nikoj ne se javuva ). Treba da se podignat ukazi od tamu, pa sakam da prasam dali treba da se nosi nekoj dokument i nesto drugo, za da se spremam so vreme....
прелистај неколку страни наназад ќе најдеш мобилен од конзулатот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom