Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 август 2018
Мислења
4
Поени од реакции
1
Добро утро
минатата недела и мајка ми доби указ, се надевам некој може да ми даде одговор на следниве прашања. Која е процедурата сега, колку трае? Со оглед дека во моментов таа има адреса на живеење во Германија. Дали може со едно одење за Софија да се среди се? Дали може преку конзулатите во Мк и која е процедурата таму? И дали е воопшто можно преку конзулатите во Германија тоа да се среди?
Благодарам имајте убав ден
 
Член од
26 јуни 2020
Мислења
60
Поени од реакции
38
A zosto da ne moze vo drug grad vo Uni Banka ? Uplakas so tvoe ime, tvoj maticen broj, na smetka bugarska .. Uplatnica mozes da zemes i od Uni Banka, nekoj od clenovite na prethodanata strana, ako ne se lazam ja objavi smetkata kade sto treba da bide iznosot uplaten taka da ne komplicirajte bez pricina. Moze.
Za skopje znam, sestra mi uplati vo drug grad vo uni banka a go podigna vo Sk ambasada,sega neznam kako odi procedura preku bitola seuste go nemam podignato jas seuste cekam.
Автоматски споено мислење:

Koga pisuvav preeska ovde, pustiv email pak da gi prasam. Pred 5 min mi vratija, stasalo drzavjanstvoto. Ama tolku se cekalo, nemalo greska, posrednikov bil vcera za drugi raboti, prasal dali e prateno moeto, prateno bilo a molbata ja podnese na 18ti Septemvri, mi se javi denes mi potvrdi deka e prateno, eve denes mi pisaa stasalo. Znaci sepak se ceka, 2 meseca. Utre odam da si go zeam :)
Vo Bitola li toa?
 

Kaleb

It's your life, live it well.
Член од
15 август 2020
Мислења
120
Поени од реакции
349
дај бе луѓе престанете со вашите препукувања и навреди кон други членови, доколку немате одговор на поставени прашања од член на форумов нема потреба да одговарате, предхнодните страни се полни со препукувања и омаложување кон неколку индивидуи. Тука сме сите да помогнеме со различни искуства а не да си одмагаме.
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
14
Добро утро другари!
Некој апдејт до кој датум се стигнати од задолжителна во финална? Јас сум со интервју 16.04.2019 и уште ништо...
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
559
Поени од реакции
1.108
Добро утро другари!
Некој апдејт до кој датум се стигнати од задолжителна во финална? Јас сум со интервју 16.04.2019 и уште ништо...
Zadno sto procitav bese 11.04.2019g eden decko od fb grupata :)
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
171
Поени од реакции
298
Амбасадава во Скопје, до колку саат работи за подигање државјанство?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
559
Поени од реакции
1.108
Амбасадава во Скопје, до колку саат работи за подигање државјанство?
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
Работно време с граждани:
Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, по предварителен запис е всеки работен ден от 9.30 до 13.00 часа.
Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, които имат само б'лгарско гражданство е всеки работен ден от 9.30 до 16.00 часа .
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
171
Поени од реакции
298
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
Работно време с граждани:
Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, по предварителен запис е всеки работен ден от 9.30 до 13.00 часа.
Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, които имат само б'лгарско гражданство е всеки работен ден от 9.30 до 16.00 часа .
Da ova go znam, ama kako ne racunaat nas sto podigame drzavjanstvo, kako grazdani i za nas e do 16 ili do 13h toa ne mi e jasno
 
Член од
24 август 2020
Мислења
44
Поени од реакции
68
Добро утро другари!
Некој апдејт до кој датум се стигнати од задолжителна во финална? Јас сум со интервју 16.04.2019 и уште ништо...
Od 1 april 2019g cekam... uste nisto nema
20 meseci skoro... epten zaglavija na zadolzitelna :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom