Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Јас во Скопје кога отидов да си го подигнам, прво отидов во уни банка и реков сакам да уплатам толку и толку пари на сметка на бугарската амбасада за бугарско државјанство. Веќе на вработената и беше јасно. Само ме праша по втор пат колку пари и толку. Ми издаде потврда, дека е уплатено со мои лични податоци, и кога ме извикаа во амбасада рече тој човекот супер штом веќе имаш уплатено, ајде дојди да си го земеш и тоа е. Заштедив време. Не ризикувајте во друг град, од кусурот вересија да си правите.
 
Член од
26 август 2020
Мислења
30
Поени од реакции
53
Јас во Скопје кога отидов да си го подигнам, прво отидов во уни банка и реков сакам да уплатам толку и толку пари на сметка на бугарската амбасада за бугарско државјанство. Веќе на вработената и беше јасно. Само ме праша по втор пат колку пари и толку. Ми издаде потврда, дека е уплатено со мои лични податоци, и кога ме извикаа во амбасада рече тој човекот супер штом веќе имаш уплатено, ајде дојди да си го земеш и тоа е. Заштедив време. Не ризикувајте во друг град, од кусурот вересија да си правите.
@Bigo se slusame ?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Значи, Амбасада на Бугарија во Скопје, работи со Уни Банка во Скопје.
Конзулат на Бугарија во Битола, работи со Уни Банка во Битола.

И во двата случаи, знаат што треба бидејќи не им е прв пат тоа да го прават. И тоа е целиот муабет - им поминале илјадници слични пред тоа баш за такви уплати, во Скопје и во Битола. Уни Банка е бугарска банка.

Овде, даваме добронамерни совети. Или пробуваме тоа да го дадеме.

Слободно појди во Уни Банка во Тетово, Пробиштип или Дебар и направи ги уплатите. Прави онака како што сакаш, никој не те спречува.
Автоматски споено мислење:

Прашање - дали овие денови некој добил позитивен одговор дека му е стигнато писмото во Средец (Леге 6), откако го пратиле од Битола и колку има чекано за тоа?

Колку за ориентација, да не досадувам на секое.

Благодарам.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Значи, Амбасада на Бугарија во Скопје, работи со Уни Банка во Скопје.
Конзулат на Бугарија во Битола, работи со Уни Банка во Битола.

И во двата случаи, знаат што треба бидејќи не им е прв пат тоа да го прават. И тоа е целиот муабет - им поминале илјадници слични пред тоа баш за такви уплати, во Скопје и во Битола. Уни Банка е бугарска банка.

Овде, даваме добронамерни совети. Или пробуваме тоа да го дадеме.

Слободно појди во Уни Банка во Тетово, Пробиштип или Дебар и направи ги уплатите. Прави онака како што сакаш, никој не те спречува.
Автоматски споено мислење:

Прашање - дали овие денови некој добил позитивен одговор дека му е стигнато писмото во Средец (Леге 6), откако го пратиле од Битола и колку има чекано за тоа?

Колку за ориентација, да не досадувам на секое.

Благодарам.
Јас некни пишав меил во амбасадата во Скопје, да видам до каде ми се документите, дали воопшто ми се испратени за бугарија. Ми вратија од амбасада, ги работиме вашите документи, во првата прилика ќе ги испратиме. Глупости невидени, неадекватни луѓе работат таму, прво се дереа по телефон, лажни информациии ширеа за моите лични документи, се тоа што го напиша Пале, е жива вистина и сама си го доживеав, се надевам сега дека со поднесената иницијатива за амбасадата во Скопје ќе проработи, во друг случај ќе си се изначекаме!
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Значи, Амбасада на Бугарија во Скопје, работи со Уни Банка во Скопје.
Конзулат на Бугарија во Битола, работи со Уни Банка во Битола.

И во двата случаи, знаат што треба бидејќи не им е прв пат тоа да го прават. И тоа е целиот муабет - им поминале илјадници слични пред тоа баш за такви уплати, во Скопје и во Битола. Уни Банка е бугарска банка.

Овде, даваме добронамерни совети. Или пробуваме тоа да го дадеме.

Слободно појди во Уни Банка во Тетово, Пробиштип или Дебар и направи ги уплатите. Прави онака како што сакаш, никој не те спречува.
Автоматски споено мислење:

Прашање - дали овие денови некој добил позитивен одговор дека му е стигнато писмото во Средец (Леге 6), откако го пратиле од Битола и колку има чекано за тоа?

Колку за ориентација, да не досадувам на секое.

Благодарам.
Toa sakam da go kazam druze.... @Alexija ja potvrdi Mojata teza :)
Автоматски споено мислење:

Ne on e najpameten ne slusa nisto...
Brate odi zanimavaj se so playstation nemoj da ne Davis po cel den i po cel ovde na forumov
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Денес го подигнав државјанството од Амбасада.
Вчера во Уни Банка уплатив 25е(само одиш на шалтер и кажуваш сакам да уплатам за бугарски пасош 25евра и они знаат). Правиш 2 копии од пасош, 3 слики пасошки формат и 10евра спремаш за на шалтер(во евра). Човекот од амбасада пред вратата прашува кој за што е и тие што се за подигање државјанство добиваат образец да пополнат име презиме, адреса, датум и сл.(пишувате кирилица со тие нивните букви наопачки шо се).
Ред чекавме околу 25-30 луѓе, некои чекаа за пасоши, некои за виза, а 4ца бевме за подигање државјанство. Завршивме околу 11:30. Поздрав до сите.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Ova e veke drugo, t.e. informacija od prva raka dokolku navistina si prasal.
Ostanatite odnosno postarite cvikot na oci, protezeta vo usta, bastamot pod noga i dzada vo prvo oddelenie na rehab.
Sekoe dobro.
Не може. прашав во конзулат!
Nema da vi go dadat dokolku prvo ne vi dadat brojce so uplatnica i suma koja treba da ja uplatite. Cel den ova ti go objasnuvam expertu za tvoe dobro i tvoe info, nemora da prasam tamu sum znam kako odi Bagro nepismena :)
Автоматски споено мислење:

Hahahaha se slusame a ti znaes da citas? Prosledi go cel tekst od @Alexija i kje ti bide jasno stobzboruvam cel den
 
Член од
26 август 2020
Мислења
30
Поени од реакции
53
Не може. прашав во конзулат!
Nema da vi go dadat dokolku prvo ne vi dadat brojce so uplatnica i suma koja treba da ja uplatite. Cel den ova ti go objasnuvam expertu za tvoe dobro i tvoe info, nemora da prasam tamu sum znam kako odi Bagro nepismena :)
Автоматски споено мислење:


Hahahaha se slusame a ti znaes da citas? Prosledi go cel tekst od @Alexija i kje ti bide jasno stobzboruvam cel den
Decko aj, kako moderator na temava premnogu si drzok a ne razlikuvas kompliment i element ..
Kako i da e, na razlicna frekfencija sme pa najverojatno zatoa i ne se razbirame. Olabavi, i produzi da lupas.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Не може. прашав во конзулат!
Nema da vi go dadat dokolku prvo ne vi dadat brojce so uplatnica i suma koja treba da ja uplatite. Cel den ova ti go objasnuvam expertu za tvoe dobro i tvoe info, nemora da prasam tamu sum znam kako odi Bagro nepismena :)
Автоматски споено мислење:


Hahahaha se slusame a ti znaes da citas? Prosledi go cel tekst od @Alexija i kje ti bide jasno stobzboruvam cel den
Не ми се нервирај Бигче, ќе ми изгубиш дел од харизма!

Луѓе, малкумина сме овде кои со факти и веќе испробани совети сме поминале! Ако ви се слуша, океј, ако не правете си како ви одговара и без тензии, кротко.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Не ми се нервирај Бигче, ќе ми изгубиш дел од харизма!

Луѓе, малкумина сме овде кои со факти и веќе испробани совети сме поминале! Ако ви се слуша, океј, ако не правете си како ви одговара и без тензии, кротко.
Se soglasuvam so tebe :) jas sum kriv sto se zamaram da dokazam..... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom