Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Da se posmeeme malce od sabajle prasanje postaveno na fb grupata:
Da prasam ako se zenam so bugarka dali bi izlegol pobrzo pasoso ili ne? :D
Со оглед на тоа дека 5 години треба да си во брак, а некои чекаат 5+ години тука...ваљда. :)

Али плус треба живот во БГ тие 5 години. Хахаха
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Bidejki dobiv ukaz pred nekoj den ,go kontaktirav posrednikot za da se isprati molba za da go podignam ukazot od ambasada. Mi pobara 40 EU za polnomoshno za da dostavel molba vo ministerstvoto I deka.se na se do pasosh ke me cinelo 280-300 eu(tie 40 EU vkliceni vo cenata). Malku skapo mi deluva ,pa bi sakal da.prasam kolku plativte vie ?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Bidejki dobiv ukaz pred nekoj den ,go kontaktirav posrednikot za da se isprati molba za da go podignam ukazot od ambasada. Mi pobara 40 EU za polnomoshno za da dostavel molba vo ministerstvoto I deka.se na se do pasosh ke me cinelo 280-300 eu(tie 40 EU vkliceni vo cenata). Malku skapo mi deluva ,pa bi sakal da.prasam kolku plativte vie ?
Не е, толку се цените, дури и поефтино од некои други што имам прочитано.

Зборуваме со пасош во рака, -300 ЕУР, така?
 
Член од
18 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
126
Bidejki dobiv ukaz pred nekoj den ,go kontaktirav posrednikot za da se isprati molba za da go podignam ukazot od ambasada. Mi pobara 40 EU za polnomoshno za da dostavel molba vo ministerstvoto I deka.se na se do pasosh ke me cinelo 280-300 eu(tie 40 EU vkliceni vo cenata). Malku skapo mi deluva ,pa bi sakal da.prasam kolku plativte vie ?
Другарски и форумски совет не жали пари толку иде се до пасош во рака од 250 до 300 евра .Реагирај одма!!!
Btw Честитки указ...
 
Член од
28 октомври 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво, јас го имам добиено следниот одговор: Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Скопие-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Имам адреса во Бугарија и сега кога ќе отидам во амбасада дали да носам некој документ со потврда за адресава или не. Дали некој знае да ми каже што треба да носам освен тоа што ми е наведено. :)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво, јас го имам добиено следниот одговор: Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Скопие-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Имам адреса во Бугарија и сега кога ќе отидам во амбасада дали да носам некој документ со потврда за адресава или не. Дали некој знае да ми каже што треба да носам освен тоа што ми е наведено. :)
Koga ti ispadna ova i od koga bese staven na polozitelno
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Ete se pojavi uste eden pameten . Da i jas bi sakal da znam zosto bas bugarski. Eve ti na primer kakov EU pasos imas ? Estonski ?
mislam deka deckoto odgovarase na prasanjeto -so zenenje so bugarka za da izzvadi pasos.Zborot verojatno mu bese zosto da ne proba na takov nacin da zeme nekoj drug (primer, germanski) a ne BG pasos?!
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
mislam deka deckoto odgovarase na prasanjeto -so zenenje so bugarka za da izzvadi pasos.Zborot verojatno mu bese zosto da ne proba na takov nacin da zeme nekoj drug (primer, germanski) a ne BG pasos?!
Temata nema vrska so zenenje mazenje i drugi drzavjanstva tuku glasi Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
mislam deka deckoto odgovarase na prasanjeto -so zenenje so bugarka za da izzvadi pasos.Zborot verojatno mu bese zosto da ne proba na takov nacin da zeme nekoj drug (primer, germanski) a ne BG pasos?!
Ако веќе толку им се зема на луѓето пасош преку брак, изволте:

Screenshot_20201028_111334.jpg

Ај сега назад на темата. Денес Указ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom