Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Drugari dali nekoj znae dali za vreme na parlamentarnite izbori vo BG na 28 mart mislam se ke ima toj mesec prekin za izdavanje na ukazi radi kampanja ili slicno...ova go prasuvam posto sum polozitelna od juni 2019g
Istata maka ja delime, na isti den ke se preporodime hehehehe
Автоматски споено мислење:

Drugari dali nekoj znae dali za vreme na parlamentarnite izbori vo BG na 28 mart mislam se ke ima toj mesec prekin za izdavanje na ukazi radi kampanja ili slicno...ova go prasuvam posto sum polozitelna od juni 2019g
Istata maka ja delime, na isti den ke se preporodime hehehehe
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Vo maticnoto ke odish i ke popolnish baranje za popravka vo izvodi na umreni/rodeni za prezimeto da se popravi kako shto treba pravilno vo tvojot sluchaj, a istotaka ako vo izvodot na majkati vo roditeli pishuva koga se rodeni ili matichen broj nema da imash problem, zatoa shto po maticniot broj se poznava deka se raboti za isto lice,e ako NE PISHI matichen broj, mozhi i da ima problem, sigurno nikoj ne mozhe da ti kazhe, no podobro sredi ja rabotata kako shto ti kazhav pogore so molba za ispravka i ako NEMA mathicen broj da se DOPISHE!
Blagodaram Stagg, i dokolku uspeam da gi napravam popravkite,dali vo pravosudie ke mozam da gi podnesam samo popravenite dokumenti ili moram cel komplet povrorno da go podnesuvam ( i tie sto se ispravno predadeni)
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Drugari dali nekoj znae dali za vreme na parlamentarnite izbori vo BG na 28 mart mislam se ke ima toj mesec prekin za izdavanje na ukazi radi kampanja ili slicno...ova go prasuvam posto sum polozitelna od juni 2019g
Sekoi parlamentarni izbori vo BG ima zastoj vo potpisi,promeni na statusi,izdavanje na proizhodi taka beshe i minatite parlamentarni izbori vo 2017 jas ceka. 1 god.i1 mesec za proizhod
 
Член од
31 октомври 2016
Мислења
101
Поени од реакции
355
Istata maka ja delime, na isti den ke se preporodime hehehehe
Автоматски споено мислење:


Istata maka ja delime, na isti den ke se preporodime hehehehe
Јас сум на положително од 01 Јуни 2020, па се надевам пред 28 Март ќе ми потпишат
 
Член од
20 јуни 2013
Мислења
5
Поени од реакции
15
Добар ден на сите.

Имам две прашања:
  1. Дали некој има праќано документи до Министерството за правосудие преку DHL? До кој го адресиравте писмото? Бидејќи покрај институција и адреса, треба да се напише и човек кој што ќе го прими писмото. Искуства?
  2. Како оди легализацијата на превод во амбасадата во Скопје? Треба само да се однесе на шалтер? Како се плаќа (POS терминал/картичка или мора на уплатница во банка)? Дали ќе е проблем ако трето лице однесе превод од мој извод за легализација?
Ви благодарам.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Сега се вратив од МП, ми рекоа дека не постои таква шанса, штом е пратено во амбасада , нема повеќе шанси од МП да го подигнеш. Така да, се враќам дома :) тоа е дечки, секое добро на сите и многу успеси во нови укази! Убав ден
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Добар ден на сите.

Имам две прашања:
  1. Дали некој има праќано документи до Министерството за правосудие преку DHL? До кој го адресиравте писмото? Бидејќи покрај институција и адреса, треба да се напише и човек кој што ќе го прими писмото. Искуства?
  2. Како оди легализацијата на превод во амбасадата во Скопје? Треба само да се однесе на шалтер? Како се плаќа (POS терминал/картичка или мора на уплатница во банка)? Дали ќе е проблем ако трето лице однесе превод од мој извод за легализација?
Ви благодарам.
#1 - и јас би сакал да знам.

https://iisda.government.bg/adm_services/services/service_provision/20082 - info.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2018
Мислења
26
Поени од реакции
103
Дечки, колку време им требаше на указот (т.е. на удомително писмо) да пристигне од амбасада до општината каде што сте пријавени?

Поминаа 2 и пол месеца како си го подигнав указот од амбасада, уште не е стигнат во општината. Да не треба да барам пак некого од амбасада или како?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom