Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
5 октомври 2020
Мислења
6
Поени од реакции
3
Pozdrav do site, imam edno prasanje
Intervju pravev 14.08.2020 gi nosev slednive dokumenti
moj izvod
Na tatko mi izvod
Na dedo mi umrenica
Na pra baba mi umrenica (rod 1911)

- vo umrenicata na dedo mi vo poleto za majka pisuva Vera.
- vo umrenicata na pra baba mi imeto i e Verka.


-sakav da dostavam potvrda od strumica, mi rekoa da sredam vo maricno so imeto. Srediv sega e kako sto treba Vo na dedo mi umrenica si pisuva majka Verka i taa na umrenica si e Verka. Mi izdadoa potvrda od strumica.

Dali dokolku gi dostavam ovie sega dokumenti bi si napravil nekoj problem, bidejki imam praveno promeni da ne bide nesto somnitelno? Dali ima nekoj iskustvo vakvo slicno
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Gleam mnogu ima zabuna okolu dopolnitelni dokumenti nosenje. Pa bi sakal nekoj da objasni vo koj slucaj se nosat, koj dokumenti I kade se most,I koga se nosat posto voobicaeno ako ima potreba ima poseben status za nosenje ama ocigledno nekoi se odbieni bez predupreduvanje da donesat dopolnitelni. I drugo Dali dodeka statusot e na polozitelno moze da se odnesat dopolnitelni dokumenti I dali se nosat povtorno iako se uredno osneseni vo ambasada ili vo Sofija na intervjuto?Navistina mnogu neodgovoreni prasanja, se dobiva vpecatok deka po samovolie se delat otkazi posle dolgo cekanje na polozitelno!?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Gleam mnogu ima zabuna okolu dopolnitelni dokumenti nosenje. Pa bi sakal nekoj da objasni vo koj slucaj se nosat, koj dokumenti I kade se most,I koga se nosat posto voobicaeno ako ima potreba ima poseben status za nosenje ama ocigledno nekoi se odbieni bez predupreduvanje da donesat dopolnitelni. I drugo Dali dodeka statusot e na polozitelno moze da se odnesat dopolnitelni dokumenti I dali se nosat povtorno iako se uredno osneseni vo ambasada ili vo Sofija na intervjuto?Navistina mnogu neodgovoreni prasanja, se dobiva vpecatok deka po samovolie se delat otkazi posle dolgo cekanje na polozitelno!?
Se e odgovoreno samo ve mrzi da citate ...... I toa ne ednas tuku 100 pati ...... Ednas vadis izvodi i potvrda za dabc za prozihod .... I vadis uste ednas potvrda izvodi umrenici i gi nosis za vreme na intervjuto ili posle nego do pred finalna oti posle kasno e ... Vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija toa e toa .... Porano ne morase da se nosi vo ministerstvoto no poslenogu fals dokumenti originali baraat i vo ministerstvoto ....... Tragicno e toa sto DABC i PRAVOSUDIE ne se sihroznizirani
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Dobro be ima li smisla ova sho go pravat so zadolzitelna... 18 meseci i 10 dena, stvarno ne e humano veke...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom