Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 мај 2020
Мислења
179
Поени од реакции
313
Zdravo na site ❤ jas sum nov clen iako 2 godini go sledam forumot

Intervju 14.03.2019
Od septemvri mesec godinava na finalna ..
E sega posrednikot sto mi e , uporno insistrira da izvadam povtorno original dokumenti i zaedno so udostoverenieto da gi predade povtorno vo Sofija kako obnovuvanje na samiot predmet i uporno mi kazuva kako ako ne gi predademe pak istite dokumenti deka mozno e da me vratat , moze li nekoj da mi kaze dali e toa vistina ili samo me majtapisuva za pari ‍:facepalm:
Btw 30 evra mi naplakja po dokument
Ne emozno tuku ako ne go poslusas na finalna sovet te buta 100 posto , eden moj prijatel pred 1 nedela isto kako tebe ne odnese i padna na sivet , sega nanovo
 
Член од
22 март 2019
Мислења
81
Поени од реакции
192
Zdravo na site ❤ jas sum nov clen iako 2 godini go sledam forumot

Intervju 14.03.2019
Od septemvri mesec godinava na finalna ..
E sega posrednikot sto mi e , uporno insistrira da izvadam povtorno original dokumenti i zaedno so udostoverenieto da gi predade povtorno vo Sofija kako obnovuvanje na samiot predmet i uporno mi kazuva kako ako ne gi predademe pak istite dokumenti deka mozno e da me vratat , moze li nekoj da mi kaze dali e toa vistina ili samo me majtapisuva za pari ‍:facepalm:
Btw 30 evra mi naplakja po dokument
Точно е само многу пари ти бара јас со 30 евра за сите документи завршив но веќе е многу касно штом си на финална веќе ти е проверено досието или ке биде многу брзо.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.420
Поени од реакции
1.910
Ne e kasno i jas na finalna gi odnesov i pominav sovet ako ne se razbirate ne sirete dezinformacii
Mnogu pominaaa na sovet bes dopolnitelnite dokumenti i na krajot jotova gi odbi za toa potvrdata i original izovdi pak se nosat vo ministerstvoto na pravosudie koga si na zadolzitelna i mal period na finalna
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
18
Поени од реакции
6
дали веб-страницата е прекината за проверка на статусите?
 
Член од
17 јули 2020
Мислења
24
Поени од реакции
32
Чекајте малце другари. Сакате да кажете дека покрај првото подавање на документи во Правосудие, откако ќе преминеш на финална пак треба истите документи да ги доставиш?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
528
Поени од реакции
1.036
дали веб-страницата е прекината за проверка на статусите?
Ne,si raboti
Автоматски споено мислење:

Чекајте малце другари. Сакате да кажете дека покрај првото подавање на документи во Правосудие, откако ќе преминеш на финална пак треба истите документи да ги доставиш?
Da original pak izvodi,umrenici toa e od koga gi fatia so korupcija pred 2g kolku znam bugarite
 
Последно уредено:

Kaleb

It's your life, live it well.
Член од
15 август 2020
Мислења
92
Поени од реакции
247
Zdravo na site ❤ jas sum nov clen iako 2 godini go sledam forumot

Intervju 14.03.2019
Od septemvri mesec godinava na finalna ..
E sega posrednikot sto mi e , uporno insistrira da izvadam povtorno original dokumenti i zaedno so udostoverenieto da gi predade povtorno vo Sofija kako obnovuvanje na samiot predmet i uporno mi kazuva kako ako ne gi predademe pak istite dokumenti deka mozno e da me vratat , moze li nekoj da mi kaze dali e toa vistina ili samo me majtapisuva za pari ‍:facepalm:
Btw 30 evra mi naplakja po dokument
вистина е, само што мојот посредник за превод од документ ми побара 15еур а не 30 како твојот плус за Потврда од здружение. Мој совет е подобро плати него да заглавиш. Моите оригнални документи повторно се предадени во Софија ( 3-5 дена откако влегов во финална). Поздрав
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
47
Чекајте малце другари. Сакате да кажете дека покрај првото подавање на документи во Правосудие, откако ќе преминеш на финална пак треба истите документи да ги доставиш?
Ако имаш однесено документи во правосудие со кои докажуваш врз кои основ бараш државјанство (во твојот случај преку родител) не треба повторно кога ќе преминеш на финална...

Ова за дополнителни документи се мисли на тие што биле на интервју само со происход, без документите поради кои го добиле происходот во ДАБЧ.
 
Член од
17 јули 2020
Мислења
24
Поени од реакции
32
Ако имаш однесено документи во правосудие со кои докажуваш врз кои основ бараш државјанство (во твојот случај преку родител) не треба повторно кога ќе преминеш на финална...

Ова за дополнителни документи се мисли на тие што биле на интервју само со происход, без документите поради кои го добиле происходот во ДАБЧ.
Сполај ти :)
 
На врв Bottom