Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
284
Sakam da prasam za edna ifromacija vozackata mie na mk noce dojde red daja smenam na bugarski oti sakam da zaminuva nagore dali postoe nekoe reseni dase srede preku covek da nese polaga odnovo oti a razbra deka moralo dase polaga odnovo za site vozacki e sea kolkue tocno neznam dali nekoj poznava covek so moze daja zavrse ta rabota zada se prefle od mk na bugarski vozacka
Kje si ja smenish vo drzhavata kaj sto kje odish, normalno ako se priznati makedonskite. Na primer Germanija, Belgija ....
 
Член од
3 јануари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
5
Вчера на телевизија слушнав дека во Бугарија повторно се одржуваат избори, петти по ред во две години. Дали се веќе реални.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
152
Поени од реакции
134
Вчера на телевизија слушнав дека во Бугарија повторно се одржуваат избори, петти по ред во две години. Дали се веќе реални.
Да, на 2 април ќе бидат. Не знам зошто Борисов сакаше. Ај во октомври сега што беа беше за да го бутнат Кирил. Нешто овие ќе биле за да си ги врати гласовите Борисов со помош на хартиеното гласање.
Автоматски споено мислење:

Денес забележав само една промена 2501/2020 - 03.02.2023

Проверено од 2096/2020 до 2775/2020. Можеби подоцна ќе има повеќе, сепак е рано.
Како што приметив испаѓа околу 600 преписки неделно работат. На 21.01 биле до 1500 преписка, па на 28.01 до 2100 и сега би требало да се до 2700та ама може во понеделник ќе се смени.
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
на 20 декември излезе позитивно, до кога да чекам за уредбата? кога можеме да имаме наскоро? 26576/2019
 
Член од
22 март 2022
Мислења
17
Поени од реакции
136
Преписки подадени по консулски п'т. Сравнение 2023-02-03 с 2023-02-02

4.Доп. документы (6 человек) - ['27701/2019', '2250/2020', '2501/2020', '2512/2020', '2514/2020', '2521/2020']
5.Финальнаја проверка (11 человек) - ['25114/2019', '26803/2019', '26871/2019', '27087/2019', '27206/2019', '27240/2019', '27354/2019', '27750/2019', '27751/2019', '27755/2019', '1158/2020']
6.Образувана преписка (4 человек) - ['21026/2021', '3927/2022', '8027/2022', '8234/2022']
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
36
Поени од реакции
78
Нередовна 03.02.2023

2250/2020, 2501/2020, 2512/2020, 2514/2020.

Проверено од 2096/2020 до 2733/2020*
03.02.2023 нередовна да се поднесат дополнителни документи 2501,2512,2514,2521 проверено до 3000
Автоматски споено мислење:

03.02.2023 нередовна да се поднесат дополнителни документи 2501,2512,2514,2521 проверено до 3000
Нередовни проверено од 2096/2020 до 3000/2020. Преписки нередовно тоест дополнително за ден 03.02.- 2250,2501,2512,2514,2521. Сакам да ги видам дополнителните од вчера. Ве молам објавете ги
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2020
Мислења
32
Поени од реакции
65
Здраво, дечки. Верувам дека прашањево било поставено, но не знам каде да го најдам одговорот, па ќе прашам одново.

Јас имам бугарски пасош, прашањето ми е дали сопругот може да земе преку мене? Земени сме пред 6 месеци.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
152
Поени од реакции
134
Промени од денес во нередовна:
2523
2734
2780
2783
2784
2785
2786
2788
2789
2792
2793

Тие што се од 2526 до кај 2700 т.е. со број 2600 не се по конзулски пат. Ама мора да има промена и кај нив. Проверено до 2800 !
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.044
Поени од реакции
3.880
Здраво, дечки. Верувам дека прашањево било поставено, но не знам каде да го најдам одговорот, па ќе прашам одново.

Јас имам бугарски пасош, прашањето ми е дали сопругот може да земе преку мене? Земени сме пред 6 месеци.
Не. Освен ако стварно живеете во Бугарија па после 5 години постојан престој таму би имал право да аплицира.
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
66
Поени од реакции
300
Положително 04.02.2022

895/2020, 901/2020, 903/2020, 905/2020, 906/2020, 917/2020, 918/2020, 919/2020, 925/2020, 926/2020, 936/2020, 942/2020, 948/2020, 964/2020, 1077/2020, 1078/2020, 1081/2020, 1083/2020, 1084/2020, 1086/2020, 1087/2020, 1088/2020, 1089/2020, 1090/2020, 1091/2020, 1092/2020, 1094/2020, 1095/2020, 1096/2020, 1097/2020.

Проверено до 1306/2020*
Оваа листа е објавена на 1 февруари 2023 година.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom