Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
29 септември 2008
Мислења
67
Поени од реакции
136
Целава работа повеќе беше упорност од среќа.Кога отидов со во селото да бараме,во куќата никој немаше влезено едно добри 6-7 години,стари врати/брави беа блокирани.Едвај се отворија,низ трите соби/одаи се преметнавме постар документо од 1970 година не најдовме.Пробав да ја отворам вратата од подрумот во кој па едно 15 години никој нема влезено,од тој катанец немав ни клуч,пробав на сила да отворам не успеав и готово да си одиме.На одење видов едно како шипка ја зедов и се повратив со маки ја отворив вратата,и цел подрум го преметнав,немаше нешто што не го фатив и преметнав да видам што е,во последниот ќош од вратата го најдов ова.


Прадедо ми бил неписмен,се потпишувал со отпечаток од прст.

Неколку страни наназад ги имам сликано и некои од документите кои ги доставив.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
127
Поени од реакции
175
Целава работа повеќе беше упорност од среќа.Кога отидов со во селото да бараме,во куќата никој немаше влезено едно добри 6-7 години,стари врати/брави беа блокирани.Едвај се отворија,низ трите соби/одаи се преметнавме постар документо од 1970 година не најдовме.Пробав да ја отворам вратата од подрумот во кој па едно 15 години никој нема влезено,од тој катанец немав ни клуч,пробав на сила да отворам не успеав и готово да си одиме.На одење видов едно како шипка ја зедов и се повратив со маки ја отворив вратата,и цел подрум го преметнав,немаше нешто што не го фатив и преметнав да видам што е,во последниот ќош од вратата го најдов ова.


Прадедо ми бил неписмен,се потпишувал со отпечаток од прст.

Неколку страни наназад ги имам сликано и некои од документите кои ги доставив.
Навистина голема среќа, како за тебе да било оставено, поздрав Геле, баш ми е мило
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
67
Поени од реакции
136
Додека не се видам во Указ, ништо не е готово.
Не сакам да се надевам премногу за да не бидам разочаран ако добијам отказ од Вицепрезидента....
 
Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Целава работа повеќе беше упорност од среќа.Кога отидов со во селото да бараме,во куќата никој немаше влезено едно добри 6-7 години,стари врати/брави беа блокирани.Едвај се отворија,низ трите соби/одаи се преметнавме постар документо од 1970 година не најдовме.Пробав да ја отворам вратата од подрумот во кој па едно 15 години никој нема влезено,од тој катанец немав ни клуч,пробав на сила да отворам не успеав и готово да си одиме.На одење видов едно како шипка ја зедов и се повратив со маки ја отворив вратата,и цел подрум го преметнав,немаше нешто што не го фатив и преметнав да видам што е,во последниот ќош од вратата го најдов ова.


Прадедо ми бил неписмен,се потпишувал со отпечаток од прст.

Неколку страни наназад ги имам сликано и некои од документите кои ги доставив.
Така требало да биди, тебе те чекаа. Да пишеш и за указ за брзо. Среќно
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.895
Поени од реакции
3.286
Има спомнато во претходно коментари, сега го додадов на списокот (не знам зошто сум го пропуштил претходно).

Здраво
Знае ли некој да ми каже одприлика дали има застој во работата на Советот?
Произход 10 Октомври 2018
Интервју 30 Мај 2019
Од Фебруар 2021 сум на Совет за Гражданство
Доставив потекло од дедо 1918 год истото што го имав предадено на почетокот, родствени врски од брат ми и сите изводи комплет
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
706
Поени од реакции
426
Сеуште не ми е јасно дали проаѓаат тие со потврди од БГ клуб или не ...
Најверојатно тие што веќе имавме започнато процедура пред да го сменат законот ќе не одобрат зошто Радев самиот кажа процедурата е контроверзна, прво барате едни документи после други.
 
Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Најверојатно тие што веќе имавме започнато процедура пред да го сменат законот ќе не одобрат зошто Радев самиот кажа процедурата е контроверзна, прво барате едни документи после други.
Ајде чекаме да пиши некој дека премина на положителна со док од клуб. Можи јас ќе сум прва
Стварно сме во исчекување, среќно на сите дечки.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.895
Поени од реакции
3.286
Најверојатно тие што веќе имавме започнато процедура пред да го сменат законот ќе не одобрат зошто Радев самиот кажа процедурата е контроверзна, прво барате едни документи после други.
Стварно се надевам ќе биде така оти многу е без везе ситуацијава, но за жал до сега сите што беа само со потврда или ги одбија или уште чекаат на финална/дополнителна, така да моментално уште нема индикација дека ќе ги одобрат ваквите случаеви.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
454
Поени од реакции
737
Стварно се надевам ќе биде така оти многу е без везе ситуацијава, но за жал до сега сите што беа само со потврда или ги одбија или уште чекаат на финална/дополнителна, така да моментално уште нема индикација дека ќе ги одобрат ваквите случаеви.
Колку што се сеќавам мене статусот
"Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ. В тази вр'зка, ако разполагате с други документи, с които да удостоверите б'лгарскија си произход, молја да ги предоставите в ДАБЧ "
ми се појави некаде средина на октомври, значи статус кво веќе +6 месеци :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom