Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 декември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
34
Koga vo statusot stoi vaka(prepiska 701/2019),znaci deka nema dovolno dokazi za poteklo,odnosno ne se dostaveni site originalni dokumenti pri intervju,a so toa i podocna dopolnitelni dokumenti :
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Koga stoi vakov status(prepiska 707/2019),ova znaci deka e dostaven falsifikat na dokument:
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Предходна преписка № 4653/2013 образувана на с'штото основание е приклјучила с отказ, т'ј като с'гласно експертна справка № 16/ДОК-155 на НИКК-МВР, приложеното по преписката удостоверение за зав'ршено I отделение № 6 от 1942 г., издадено на името на Митре Златанов' Фрицков', представлјава неистински документ.

A ima i slucai koga se raboti za krivicno delo,prekrsoci,precekoruvanja i sl.....


Прегледај го приврзокот 267404
Убаво објаснето , а уште нешто не ми е јасно, еве јас преку брат потекло, он зема пасош, потекло од вадеше од баба(таткова мајк) се помина и зема пасош, сега ја преку него потекло што е неговото проверено и одобрено ,малку чудно Али тоа е што е, им се може, а инаку имав забрана 6год 2008-2014та за ЕУ унија, помина патував немав проблеми, причина за забрана имав фалц бугарски сега ако стои тоа уште не дополнителни шо сака документи да однесам мислам дека нека да поминам Шо е тоа е, ќе видиме шо ќе испадне од финална, скоро месец дена сум , со среќа на сите
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Убаво објаснето , а уште нешто не ми е јасно, еве јас преку брат потекло, он зема пасош, потекло од вадеше од баба(таткова мајк) се помина и зема пасош, сега ја преку него потекло што е неговото проверено и одобрено ,малку чудно Али тоа е што е, им се може, а инаку имав забрана 6год 2008-2014та за ЕУ унија, помина патував немав проблеми, причина за забрана имав фалц бугарски сега ако стои тоа уште не дополнителни шо сака документи да однесам мислам дека нека да поминам Шо е тоа е, ќе видиме шо ќе испадне од финална, скоро месец дена сум , со среќа на сите
Фалш бугарски? Па ти и затвор можело да лежиш.
100% ти стои таму во досие, гледат се да знаете.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
784
Поени од реакции
2.300
Drugari dali covek moj prijatel ima mk pasos i crnogorski,saka da aplicira za bg pasos preku majka mu sto e od gevgelija bi mu dale pasos?
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.448
Поени од реакции
239
Здраво Друштво,

За сликање за пасош и лична карта преку Конзулат, што документи ви се потребни?
Ја зедов адресата од обштината, имам документ за гражданство, што друго е потребно?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Здраво Друштво,

За сликање за пасош и лична карта преку Конзулат, што документи ви се потребни?
Ја зедов адресата од обштината, имам документ за гражданство, што друго е потребно?
Прва страна на форумот. Се е детално објаснето.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво Друштво,

За сликање за пасош и лична карта преку Конзулат, што документи ви се потребни?
Ја зедов адресата од обштината, имам документ за гражданство, што друго е потребно?
Po dve kopii od mk pasos , egn , ukaz, preveden I legaliziras izvod
Ako izvodot ti e veke legaliiran SE plaka 71 evro a ako treba I leg.na izvod vkupno 86 evra
Автоматски споено мислење:

Убаво објаснето , а уште нешто не ми е јасно, еве јас преку брат потекло, он зема пасош, потекло од вадеше од баба(таткова мајк) се помина и зема пасош, сега ја преку него потекло што е неговото проверено и одобрено ,малку чудно Али тоа е што е, им се може, а инаку имав забрана 6год 2008-2014та за ЕУ унија, помина патував немав проблеми, причина за забрана имав фалц бугарски сега ако стои тоа уште не дополнителни шо сака документи да однесам мислам дека нека да поминам Шо е тоа е, ќе видиме шо ќе испадне од финална, скоро месец дена сум , со среќа на сите
Ако ти ја имаат тргнато забраната во систем,нели откако ќе ти истече треба да одиш таму каде што ти ја имаат напишано,да ти ја избришат од систем,тогаш не би требало да имаш проблем.
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje...Dali nekoj znae dali se prifakjaat testovite od AVICENA pri vlez vo Bugarija??
Ги важат и од Авицена.
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Целата постапка ја почнав октомври 2016. Од интервјуто до земање на указот 2 години и 6 месеци. Во Април ми беше потпишано, но дури во Јули се решив да го подигнам преку амбасада поради целата ситуација. После ден откако им пишав маил ми го пратија тука. Поздрав
Vaka so srekja da te sluzi nas ni go potpisaa napraviv molba preku ambasada e Sega kolku vreme ke cekam da mi stigne drzavjanstvoto I potoa za EGN blagodaram ubav den
Автоматски споено мислење:

Здраво Друштво,

За сликање за пасош и лична карта преку Конзулат, што документи ви се потребни?
Ја зедов адресата од обштината, имам документ за гражданство, што друго е потребно?
Kolku vreme cekase da go podignes drzavjansto blagodaram
Автоматски споено мислење:

Ja sam podigao ukaz maltene istog dana kada i ti, i EGN mi je bio gotov za nekoliko radnih dana, sve sam sam radio.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Kolikoo si cekao do podiganje na ukaz of kako si podao molba iz ambasada
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2008
Мислења
25
Поени од реакции
4
Постои ли начин да се извади легално происход, за 1-2 недели, со пари.(ако ме разбираш ).
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
25
Поени од реакции
4
По втор пат ако вадеш т.е дупликат за месец дена може.За прв нема шанси
Сигурен си? Прашувам зошто пред да станат гужвите лани во ДАБЧ мој пријател извади за помалку од месец(прв пат).Прашањето ми е дали да се истрчам да ризикувам со пари или се раб за некоја превара. (Не знам фалц произход или така нешто да не испадне).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom