Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 август 2021
Мислења
25
Поени од реакции
46
jel si siguran za to i meni brat treba da preda za dete od godinu dana ali smo isli preko ambasade posto je nemoguce sada predati u Sofiji,zakazali su mu januar 2023,iskreno se nadam da si u pravu
Ако родителот има земено бг пасош пред раѓањето на децата постапката е пократка,во спротивно чекаат како и сите останати(таков е нашиот случај).Нашите деца се на возраст 12 и 11 години,интервју јули 2019,статус финална.
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки, најпрвин среќни новогодишни и божиќни празници..

Најнов сум тука, сакав да прашам што следи после ова

- 105** 2021 105**/2021 Избери... Финална од 08.11.2021 - N:105**/2021/13.07.2021 г
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

колку фази има уште,

Фала
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
17
мојот број во 2020 година е опкружен со декрети од сите страни. но мојата е сепак конечна :(
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Здраво дечки, најпрвин среќни новогодишни и божиќни празници..

Најнов сум тука, сакав да прашам што следи после ова

- 105** 2021 105**/2021 Избери... Финална од 08.11.2021 - N:105**/2021/13.07.2021 г
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

колку фази има уште,

Фала
Pocetok ili sredina na 2024 najdobar slucaj da bides vo procedura ako se ispadne dobro i ne si staven na dopolnitelna ili odbien nedaj boze...
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
Едно прашање некој поупатен ако би знаел.
Дали може ако дете (син/ќерка) има бг државјанство на тој основ да аплицира родителот?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
223
Поени од реакции
436
Здраво дечки,
Едно прашање некој поупатен ако би знаел.
Дали може ако дете (син/ќерка) има бг државјанство на тој основ да аплицира родителот?
Ne ne moze preku detoto bidejki ne moze da ti bide predok. Bg koreni ne moze da si dobivas od dete(sin/kerka) tuku od tatko/majka,dedo,pradedo i se taka po linija od strana na majka/tatko
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Zdravo decki edno prasanje na int bev sofija mi izleze ukaz 214 posrednikot go nema nikade da ve prasam dali mozam da sredam rabota vo ambasada bez posrednik za da zemem drzavjanstvo i pasos i dali koze da se pisam na istata adresa kade sto e pisan tatko mi nekoe mislenje sovet ?
 
Член од
27 февруари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво ако може да ми одговорите кој знае бев на интервју на дата 13.08.2019 се уште чекам последно што е сменето е на 20.02.2020 уште колку време треба да се смени во финална ?
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
56
Здраво ако може да ми одговорите кој знае бев на интервју на дата 13.08.2019 се уште чекам последно што е сменето е на 20.02.2020 уште колку време треба да се смени во финална ?
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
I kod mene je isti status, intervju 10.07.2019

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
26
Поени од реакции
52
Здраво ако може да ми одговорите кој знае бев на интервју на дата 13.08.2019 се уште чекам последно што е сменето е на 20.02.2020 уште колку време треба да се смени во финална ?
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Никој не можи точно да ти кажи. Има луѓе од Мај месец на интервју, па уште се заглавени на финална.
Јас бев 9месеци на тој статус.
 
Член од
27 февруари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Никој не можи точно да ти кажи. Има луѓе од Мај месец на интервју, па уште се заглавени на финална.
Јас бев 9месеци на тој статус.
Имам другар кој беше мај интервју 2019 еве декември 2021 се сликаше за пасош сега чека да му искочи
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
26
Поени од реакции
52
Имам другар кој беше мај интервју 2019 еве декември 2021 се сликаше за пасош сега чека да му искочи
Прочитај во темава и на фб групата ќе видиш.
Можи е преку родител, можи имал среќа.
Зависи кога бил на положително. Сега тоа се гледа, не интервјуто.
 
Член од
31 март 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Hi everybody,
I had an interview in December 2018 in Sofia and have been waiting for "ukaz" since September 2020. Is it normal that it takes so long time? According to time table at "statusi" page I should take my pass a long time ago. Thank you in advance for your reply.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom