Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Здраво дечки,
Едно прашање некој поупатен ако би знаел.
Дали може ако дете (син/ќерка) има бг државјанство на тој основ да аплицира родителот?
Ne ne moze preku detoto bidejki ne moze da ti bide predok. Bg koreni ne moze da si dobivas od dete(sin/kerka) tuku od tatko/majka,dedo,pradedo i se taka po linija od strana na majka/tatko
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Zdravo decki edno prasanje na int bev sofija mi izleze ukaz 214 posrednikot go nema nikade da ve prasam dali mozam da sredam rabota vo ambasada bez posrednik za da zemem drzavjanstvo i pasos i dali koze da se pisam na istata adresa kade sto e pisan tatko mi nekoe mislenje sovet ?
 
Член од
27 февруари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво ако може да ми одговорите кој знае бев на интервју на дата 13.08.2019 се уште чекам последно што е сменето е на 20.02.2020 уште колку време треба да се смени во финална ?
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
58
Здраво ако може да ми одговорите кој знае бев на интервју на дата 13.08.2019 се уште чекам последно што е сменето е на 20.02.2020 уште колку време треба да се смени во финална ?
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
I kod mene je isti status, intervju 10.07.2019

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
26
Поени од реакции
52
Здраво ако може да ми одговорите кој знае бев на интервју на дата 13.08.2019 се уште чекам последно што е сменето е на 20.02.2020 уште колку време треба да се смени во финална ?
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Никој не можи точно да ти кажи. Има луѓе од Мај месец на интервју, па уште се заглавени на финална.
Јас бев 9месеци на тој статус.
 
Член од
27 февруари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Никој не можи точно да ти кажи. Има луѓе од Мај месец на интервју, па уште се заглавени на финална.
Јас бев 9месеци на тој статус.
Имам другар кој беше мај интервју 2019 еве декември 2021 се сликаше за пасош сега чека да му искочи
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
26
Поени од реакции
52
Имам другар кој беше мај интервју 2019 еве декември 2021 се сликаше за пасош сега чека да му искочи
Прочитај во темава и на фб групата ќе видиш.
Можи е преку родител, можи имал среќа.
Зависи кога бил на положително. Сега тоа се гледа, не интервјуто.
 
Член од
31 март 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Hi everybody,
I had an interview in December 2018 in Sofia and have been waiting for "ukaz" since September 2020. Is it normal that it takes so long time? According to time table at "statusi" page I should take my pass a long time ago. Thank you in advance for your reply.
 
Член од
21 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Имам другар кој беше мај интервју 2019 еве декември 2021 се сликаше за пасош сега чека да му искочи
јас бев на 09 ти мај 2019 , преку родител , па сум на статус „Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија„ ... сеуште нема ништо
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Дали некој има контакт или знае некоја проверена агенција за превод и легализација во Ќустендил да препорача?
И исто така ако некој знае дали Извод од родени во Ќустендил се вади од Општината или некоја друга институција?
Фала однапред.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
јас бев на 09 ти мај 2019 , преку родител , па сум на статус „Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија„ ... сеуште нема ништо
Zavis koga ti se smenil ovoj status :) sea poslednite sto
Dobia ukaz bea od avgust 2021 na ovoj status . Sledi potpis samo cekas. Ako ja pametis datata ke
Se orientiras otprilikA.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
571
Поени од реакции
143
Zdravo za vo bugarska ambasada Skopje
Izvodite Treba da bidat nepostari od 6 meseci ili moze so istite stop GI imam izvadeno pred 1.5 god?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom