Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
17 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
16
Fala na informacijata.Jas imam na 09.02 ama toa e isto kratok rok nema da stignam.Ke mora da im kažam vo ambasadata kakov problem imam pa da vidam što ke kažat.
Пиши тука што ќе ти кажат во амбасадата, или ако имаш некоја друга новина
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
32
Поени од реакции
60
Здраво на сите
Ве молам кој знај да ми помогни
Имам пра дедо кој бил бугарски војник за то имам доказ слика. Прашањето ми е како можам да најдам доказ дека бил во војската. Немам книшка или било каква информација кај бил. Се работи за битолски реон. Позз убав ден
Probaj na ova mesto da se obratis- jas pobarav i eve odgovorija kade se cuvaat - В'в вр'зка с Вашето запитваме, Ви уведомјавам, че пор'чаните от Вас документи се с'хранјават в Централен д'ржавен архив - Софија и следва да се св'ржете с институцијата на e-mail cda@archives.government.bg или chitalnia100@archives.government.bg
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Mnogu prosto ako gi dobies ke prasas, dali ti e stignato pismoto za adresa udomnoto pismo, ama ne svakam zasto podigate od ambasada koga so posrednik ke odite Sofija kako sto najgolem del site zemavme i za 2 3 dena sve se zavrsuva!
епа си згрешив тогаш и еве заглавив. Не дека се правев паметна, ми кажаа од конзулат дека е стигнато, и бев си го подигнав.
Сега вртам еве никој не се јавува.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
92
Поени од реакции
74
епа си згрешив тогаш и еве заглавив. Не дека се правев паметна, ми кажаа од конзулат дека е стигнато, и бев си го подигнав.
Сега вртам еве никој не се јавува.
Јас 4 месеца вртев секој ден додека не отидов на место да проверам. Пред мене телефоните звонеа, никој не се потруди да се јави.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
365
Поени од реакции
173
Probaj na ova mesto da se obratis- jas pobarav i eve odgovorija kade se cuvaat - В'в вр'зка с Вашето запитваме, Ви уведомјавам, че пор'чаните от Вас документи се с'хранјават в Централен д'ржавен архив - Софија и следва да се св'ржете с институцијата на e-mail cda@archives.government.bg или chitalnia100@archives.government.bg
На македонски им пиша или се трудеше нешто на бугарски да пишуваш? :D
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
697
Поени од реакции
3.906
епа си згрешив тогаш и еве заглавив. Не дека се правев паметна, ми кажаа од конзулат дека е стигнато, и бев си го подигнав.
Сега вртам еве никој не се јавува.
На двајцата што беа со укази од конзулат сеуште немаа ништо пристигнато, удомително писмо или како се викаше, проверуваа 2-3 пати, ама не излегуваа дека се стигнати. Не можеа да земат ЕГН и да се сликаат. Па едино што остана, ни предложија одново да поднесат за ЕГН двајцата и заедно после да дојдеме сите некој ден да го земеме и да се сликаме. Ама чичо ги подготви и за таа комбинација, имаа и тие се од документи (изводи, адресна карта, зајава за адреса, па дури и сликички), па веднаш и нив ги ставија у систем и толку.
Ako si vo moznost, idi do Sofija vo opstina Sredec, ukazot vo race, izvodi prevedeni i legalizirani + po 2-3 kopii (tvoj, vencanica ako si vo brak, izvodi od deca), kopija od pasos tvoj... ke im objasnis sto e rabotata, popolnuvas formulari sto ke ti dadat (5-10 min), uplakas 30 leva za EGN i ke ti kazat koga ke e gotov, ke probas da se dogovoris...ke gi zamolis, no istiot den ne moze da zemes EGN. Najrano naredniot den, ako.....

Koga ke go zemes EGN istiot den odes i se slikas za dokumenti, sam si biras za kolku vreme, kako, sto pobaraj po temata poslednite 100 strani za pocetok, ima pisano mnogu pati...da ne se povtoruvam.

Ovaa kombinacija vklucuva minimum 2 pati odenje za Sofija.
A vo Sredec nema da ti se javat, kolku pati i da zvonis...i ako ti se javat nekoj pat, ke ti kazat deka ne e stignato uste nisto.
Zastojot e vo MP i konzulatite, a zosto, ne znam da ti kazam. Samo pretpostavki.
Vidi si kako ti odgovara....
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ako si vo moznost, idi do Sofija vo opstina Sredec, ukazot vo race, izvodi prevedeni i legalizirani + po 2-3 kopii (tvoj, vencanica ako si vo brak, izvodi od deca), kopija od pasos tvoj... ke im objasnis sto e rabotata, popolnuvas formulari sto ke ti dadat (5-10 min), uplakas 30 leva za EGN i ke ti kazat koga ke e gotov, ke probas da se dogovoris...ke gi zamolis, no istiot den ne moze da zemes EGN. Najrano naredniot den, ako.....

Koga ke go zemes EGN istiot den odes i se slikas za dokumenti, sam si biras za kolku vreme, kako, sto pobaraj po temata poslednite 100 strani za pocetok, ima pisano mnogu pati...da ne se povtoruvam.

Ovaa kombinacija vklucuva minimum 2 pati odenje za Sofija.
A vo Sredec nema da ti se javat, kolku pati i da zvonis...i ako ti se javat nekoj pat, ke ti kazat deka ne e stignato uste nisto.
Zastojot e vo MP i konzulatite, a zosto, ne znam da ti kazam. Samo pretpostavki.
Vidi si kako ti odgovara....
Јас 4 месеца вртев секој ден додека не отидов на место да проверам. Пред мене телефоните звонеа, никој не се потруди да се јави.
стигнати биле ете, ќе се спремиме со сите документи што треба, ќе си прочитам наназад да не ве гњавам, па ке ви споделам искуство како сме поминале.

Имајте убав ден сите и фала ви многу!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
697
Поени од реакции
3.906
ОБЈАВЕНИ СЕ УКАЗ 216 И 217/2021
Дата на потпис 01.12.2021
Преписки по конзулски пат кои се вклучени во Указ:

УКАЗ 216


144/2019 Босна
11196/2019 Македонија
11428/2019 Рус/Укр/Мол
11472/2019 Рус/Укр/Мол
11473/2019 Рус/Укр/Мол
11474/2019 Рус/Укр/Мол
11475/2019 Рус/Укр/Мол
11477/2019 Рус/Укр/Мол
11478/2019 Рус/Укр/Мол
11479/2019 Рус/Укр/Мол
11480/2019 Рус/Укр/Мол
12681/2019 Турција
13579/2019 Македонија


УКАЗ 217

2297/2020 Рус/Укр/Мол
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
13
Поени од реакции
13
Pozdrav svima.

Interesuje me da li doplnitelni dokumenti mogu da se odnesu bilo kad u toku dana u direkcija BG grazdanstvo ?

Unapred hvala na odgovoru.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
92
Поени од реакции
74
Pozdrav svima.

Interesuje me da li doplnitelni dokumenti mogu da se odnesu bilo kad u toku dana u direkcija BG grazdanstvo ?

Unapred hvala na odgovoru.
Да можеш во рамките на работното време. От понеделник до петок.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
6
Поени од реакции
8
Дали има некој што плаќа персонален данок во БГ? Каде би можел да се обратам за ова?
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
Da ne slucajno se snajde nekoj so Ohridsko-Struska kaza??
Ja ne uspeav da najdam...
http://macedonia.kroraina.com/vk_1/index.html proveri si ovde
..mozebi nesto ima
Автоматски споено мислење:

Koj barase za Petric...http://macedonia.kroraina.com/vk_1/vk1_a_7.html
Автоматски споено мислење:

Koj barase za Petric...http://macedonia.kroraina.com/vk_1/index.html
 
Последно уредено:
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
Информација од денес, архивот нема да работи до 1ви февруари
Здраво . Извини не сум во тек сакам да те прашам архивот е во склоп на министерство за правосудие отсек за гражданство КАЈ ШТО ГИ ДАВААТ УКАЗИТЕ или нешто друго (прашувам бидејки планирам да закажам термин за подигање указ па да знам кога за термин). Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom