Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Probaj na ova mesto da se obratis- jas pobarav i eve odgovorija kade se cuvaat - В'в вр'зка с Вашето запитваме, Ви уведомјавам, че пор'чаните от Вас документи се с'хранјават в Централен д'ржавен архив - Софија и следва да се св'ржете с институцијата на e-mail cda@archives.government.bg или chitalnia100@archives.government.bg
На македонски им пиша или се трудеше нешто на бугарски да пишуваш? :D
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
епа си згрешив тогаш и еве заглавив. Не дека се правев паметна, ми кажаа од конзулат дека е стигнато, и бев си го подигнав.
Сега вртам еве никој не се јавува.
На двајцата што беа со укази од конзулат сеуште немаа ништо пристигнато, удомително писмо или како се викаше, проверуваа 2-3 пати, ама не излегуваа дека се стигнати. Не можеа да земат ЕГН и да се сликаат. Па едино што остана, ни предложија одново да поднесат за ЕГН двајцата и заедно после да дојдеме сите некој ден да го земеме и да се сликаме. Ама чичо ги подготви и за таа комбинација, имаа и тие се од документи (изводи, адресна карта, зајава за адреса, па дури и сликички), па веднаш и нив ги ставија у систем и толку.
Ako si vo moznost, idi do Sofija vo opstina Sredec, ukazot vo race, izvodi prevedeni i legalizirani + po 2-3 kopii (tvoj, vencanica ako si vo brak, izvodi od deca), kopija od pasos tvoj... ke im objasnis sto e rabotata, popolnuvas formulari sto ke ti dadat (5-10 min), uplakas 30 leva za EGN i ke ti kazat koga ke e gotov, ke probas da se dogovoris...ke gi zamolis, no istiot den ne moze da zemes EGN. Najrano naredniot den, ako.....

Koga ke go zemes EGN istiot den odes i se slikas za dokumenti, sam si biras za kolku vreme, kako, sto pobaraj po temata poslednite 100 strani za pocetok, ima pisano mnogu pati...da ne se povtoruvam.

Ovaa kombinacija vklucuva minimum 2 pati odenje za Sofija.
A vo Sredec nema da ti se javat, kolku pati i da zvonis...i ako ti se javat nekoj pat, ke ti kazat deka ne e stignato uste nisto.
Zastojot e vo MP i konzulatite, a zosto, ne znam da ti kazam. Samo pretpostavki.
Vidi si kako ti odgovara....
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ako si vo moznost, idi do Sofija vo opstina Sredec, ukazot vo race, izvodi prevedeni i legalizirani + po 2-3 kopii (tvoj, vencanica ako si vo brak, izvodi od deca), kopija od pasos tvoj... ke im objasnis sto e rabotata, popolnuvas formulari sto ke ti dadat (5-10 min), uplakas 30 leva za EGN i ke ti kazat koga ke e gotov, ke probas da se dogovoris...ke gi zamolis, no istiot den ne moze da zemes EGN. Najrano naredniot den, ako.....

Koga ke go zemes EGN istiot den odes i se slikas za dokumenti, sam si biras za kolku vreme, kako, sto pobaraj po temata poslednite 100 strani za pocetok, ima pisano mnogu pati...da ne se povtoruvam.

Ovaa kombinacija vklucuva minimum 2 pati odenje za Sofija.
A vo Sredec nema da ti se javat, kolku pati i da zvonis...i ako ti se javat nekoj pat, ke ti kazat deka ne e stignato uste nisto.
Zastojot e vo MP i konzulatite, a zosto, ne znam da ti kazam. Samo pretpostavki.
Vidi si kako ti odgovara....
Јас 4 месеца вртев секој ден додека не отидов на место да проверам. Пред мене телефоните звонеа, никој не се потруди да се јави.
стигнати биле ете, ќе се спремиме со сите документи што треба, ќе си прочитам наназад да не ве гњавам, па ке ви споделам искуство како сме поминале.

Имајте убав ден сите и фала ви многу!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
ОБЈАВЕНИ СЕ УКАЗ 216 И 217/2021
Дата на потпис 01.12.2021
Преписки по конзулски пат кои се вклучени во Указ:

УКАЗ 216


144/2019 Босна
11196/2019 Македонија
11428/2019 Рус/Укр/Мол
11472/2019 Рус/Укр/Мол
11473/2019 Рус/Укр/Мол
11474/2019 Рус/Укр/Мол
11475/2019 Рус/Укр/Мол
11477/2019 Рус/Укр/Мол
11478/2019 Рус/Укр/Мол
11479/2019 Рус/Укр/Мол
11480/2019 Рус/Укр/Мол
12681/2019 Турција
13579/2019 Македонија


УКАЗ 217

2297/2020 Рус/Укр/Мол
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
61
Поени од реакции
288
Pozdrav svima.

Interesuje me da li doplnitelni dokumenti mogu da se odnesu bilo kad u toku dana u direkcija BG grazdanstvo ?

Unapred hvala na odgovoru.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Pozdrav svima.

Interesuje me da li doplnitelni dokumenti mogu da se odnesu bilo kad u toku dana u direkcija BG grazdanstvo ?

Unapred hvala na odgovoru.
Да можеш во рамките на работното време. От понеделник до петок.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
6
Поени од реакции
8
Дали има некој што плаќа персонален данок во БГ? Каде би можел да се обратам за ова?
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Da ne slucajno se snajde nekoj so Ohridsko-Struska kaza??
Ja ne uspeav da najdam...
http://macedonia.kroraina.com/vk_1/index.html proveri si ovde
..mozebi nesto ima
Автоматски споено мислење:

Koj barase za Petric...http://macedonia.kroraina.com/vk_1/vk1_a_7.html
Автоматски споено мислење:

Koj barase za Petric...http://macedonia.kroraina.com/vk_1/index.html
 
Последно уредено:
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
Информација од денес, архивот нема да работи до 1ви февруари
Здраво . Извини не сум во тек сакам да те прашам архивот е во склоп на министерство за правосудие отсек за гражданство КАЈ ШТО ГИ ДАВААТ УКАЗИТЕ или нешто друго (прашувам бидејки планирам да закажам термин за подигање указ па да знам кога за термин). Поздрав.
 
Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
здраво до сите едно прашање надвор од темава со пасоши ама во врска со бг ако знае некој да ми одговори . имам ц категорија положено во македонија но треба да чекам 12 месеци за Е . е сега дали би можело Е категорија да се положи во бугарија и нормало ке си направам промена на возачка

ви благодарам секој одоговор и мислење е добре дојдено

позздо сите
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Здраво . Извини не сум во тек сакам да те прашам архивот е во склоп на министерство за правосудие отсек за гражданство КАЈ ШТО ГИ ДАВААТ УКАЗИТЕ или нешто друго (прашувам бидејки планирам да закажам термин за подигање указ па да знам кога за термин). Поздрав.
Ne znam kako se hierarhijski ppstaveni I stityciite....znam samo deka DABC ima izdadeni izvestuvanja deka site koi baraat dopolnitelni dokumenti mozat da se obratat do Drzavniot arhiv za prebaruvanje bilo elektronski ili pak so zakazuvanje na termini za licno prebaruvanje na dokumentite I tie izdavaat zavereni dokumenti za dokazuvanje vo ponatamosna postapka
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
16
Здраво . Извини не сум во тек сакам да те прашам архивот е во склоп на министерство за правосудие отсек за гражданство КАЈ ШТО ГИ ДАВААТ УКАЗИТЕ или нешто друго (прашувам бидејки планирам да закажам термин за подигање указ па да знам кога за термин). Поздрав.
Има посебна државна агенција "Архиви", независна од министерството за правосудие. Се наоѓа релативно блиску до дирекцијата бугарско гражданство, на некои 5-6 минути пешки, на улица Московска 5.
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Указ 219 кај мене :vozbud:

Процедура почната 09.12.2016, интервју 16.04.2019, положително 15.07.2021. Документ воена книшка од дедо.

Да прашам, постои ли некој законски рок до кога треба да се подигне указот? Мислам дека во наредните 2-3 месеци, а можеби и повеќе нема да бидам во можност да го подигнам, би било ли тоа проблем?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom