Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
so podatoci od tvojot predok,godina i mesto na raģanje,ime
Да споделам и мое искуство од минатава недела.
Интервју Битола 11.06, пред една недела ми се смени статусот и мене на:
  • Констатирани нередовности:Следва да представите документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице - Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което да е от б'лгарски произход, с'гласно чл. 15, ал. 2 от Закона за б'лгарско гражданство.
Прашав за информација во министерството во Софија, и ми рекоја дека мора документ од предок за да продолжи постапката.
Во мојот случај, според мене, иронично е тоа што јас веќе имам разрешение за постојано пребивавне од март 2021 врз основа на бугарски произход од ДАБЧ (изваден ноември 2020), а сега истиот произход не ми го важат. Разбирам дека веќе ДАБЧ не постои, ама не гледам зошто не би ги зеле предвид произходите издадени до 15.03.2021...
Само со потврда од клуб ли поднесе документи?
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
AJ zdravo na site podnesov za pasos preku roditel no majkami nema pasos ima Samo ukaz I Jas Samo so toa podnesov mozese togas.e sega gledam smenile politika.so da SE prai sovet..da IDE majkami da se slika za pasos pa Jas da dostavam toa Kako dopolnitelno. Poso godina dena na finalna a od Maj 2019 na int
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
16
Само со потврда од клуб ли поднесе документи?
Не, поднесов и произход од ДАБЧ, и сите останати документи и од МК и од БГ (од БГ документи ми требаа бидејќи имам постојан престој).
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
AJ zdravo na site podnesov za pasos preku roditel no majkami nema pasos ima Samo ukaz I Jas Samo so toa podnesov mozese togas.e sega gledam smenile politika.so da SE prai sovet..da IDE majkami da se slika za pasos pa Jas da dostavam toa Kako dopolnitelno. Poso godina dena na finalna a od Maj 2019 na int
Пасошот е само патна исправа, државјанството и матичниот број е се што треба.
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво,

Подигнав указ од конзулатот во Битола во Август, ми кажаа да се јавам во Средец по 5 месеци.
Дали некој знае што точно треба да прашам кога ќе се јавам?

Многу ви благодарам.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
@Bibo додај ме на списокот
Интервју Мај 2019
Финална Декември 2020
Дополнителна Октомври 2021 со статус:
"Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ. В тази вр'зка, ако разполагате с други документи, с които да удостоверите б'лгарскија си произход, молја да ги предоставите в ДАБЧ. , в срок до 30.12.2021"

Ги испратив истите документи (изводи до прадедо + потврда од здружение), поради немање на реални дополнителни. Очекувам промена, па ќе ве известам.
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
@Bibo додај ме на списокот
Интервју Мај 2019
Финална Декември 2020
Дополнителна Октомври 2021 со статус:
"Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ. В тази вр'зка, ако разполагате с други документи, с които да удостоверите б'лгарскија си произход, молја да ги предоставите в ДАБЧ. , в срок до 30.12.2021"

Ги испратив истите документи (изводи до прадедо + потврда од здружение), поради немање на реални дополнителни. Очекувам промена, па ќе ве известам.
I imaše promena?Što se sluči posle podnesuvanjeto na dopolnitelite dokumenti?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Член од
15 мај 2021
Мислења
9
Поени од реакции
19

Kajgana Shop

На врв Bottom