Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.966
Zdravo dechki,
Na intervju bev vo Sofija na 10.06.2019 preku roditel
Na finalna se smena nekade vo period od 01.01.2021 do 18.01.2021 (ne pratev tochno toj period), no sepak jas sum najverojatno zaglavena na finalna, gledam na mnogu za 6-7 meseci im se smenalo na polozitelno statusot, jas chekam uste
Any help? Uste kolku odprilika bi cekala do polozitelno pa ukaz?
На претходната страна имаш список (сега те додадов и тебе) на кој може да видиш до кај се. Доста се успори и заглави работата со промените од тој статус, кај сите е така. Тешко е да се прогнозира кога ќе бидеш на ред но прати го редовно форумов и списокот па ќе имаш претстава до кај се и кога ќе се приближат до тебе.
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
Zdravo dechki,
Na intervju bev vo Sofija na 10.06.2019 preku roditel
Na finalna se smena nekade vo period od 01.01.2021 do 18.01.2021 (ne pratev tochno toj period), no sepak jas sum najverojatno zaglavena na finalna, gledam na mnogu za 6-7 meseci im se smenalo na polozitelno statusot, jas chekam uste
Any help? Uste kolku odprilika bi cekala do polozitelno pa ukaz?
I Jas sum preku roditel vo Maj 2019 intervju od dekemvri na finalna..image vreme za nekoj mesec ke ne stavat na polozitelno
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo na site,
Apikacirav za Bugarski pasos podnesov dokumenti
- Izvod na umrenite na Pradedo mi roden vo 1906
-Izvod na umrenite na Dedo mi
-Izvod na rodeni na Tatko mi i
-Izvod na rodeni od mene
-Potvrda od zdruzenie za Bugarite
Od sega sto ja gledav na Grupa DALI TREBA DA IMA STARI DOKUMENTI OD BUGARSKI ?
I ako nema znaci ke te odbijat ?

Fala
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Zdravo na site,
Apikacirav za Bugarski pasos podnesov dokumenti
- Izvod na umrenite na Pradedo mi roden vo 1906
-Izvod na umrenite na Dedo mi
-Izvod na rodeni na Tatko mi i
-Izvod na rodeni od mene
-Potvrda od zdruzenie za Bugarite
Od sega sto ja gledav na Grupa DALI TREBA DA IMA STARI DOKUMENTI OD BUGARSKI ?
I ako nema znaci ke te odbijat ?

Fala
Кога беше на интервју?

Постои можност да ти побараат дополнителен документ за потекло, но и тоа не е сигурно како што гледам.

Во меѓувреме гледај да најдеш таков документ во случај да ти побараат.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Вјарвам, че всеки случај е различен. Мајка ми е б'лгарска гражданка. Кандидатствах за б'лгарско гражданство и отидох на интервју на февруари 2021 г. от посолство. Открит е липсвашт документ, което е причинило забавјане и в крајна сметка фајл'т е образуван на 09.04.2021 г.

На 17 октомври пише "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"

Колко мислиш, че ште чакам указа?
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Вјарвам, че всеки случај е различен. Мајка ми е б'лгарска гражданка. Кандидатствах за б'лгарско гражданство и отидох на интервју на февруари 2021 г. от посолство. Открит е липсвашт документ, което е причинило забавјане и в крајна сметка фајл'т е образуван на 09.04.2021 г.

На 17 октомври пише "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"

Колко мислиш, че ште чакам указа?
Ти как'в си?
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Ти как'в си?
дечкото горе со пишуват на бугарски според името под кој е регистриран на форумов е турчин, па можда не знајт како се одвиват процесот зато прашуват. Но тој не е единствен шо пишуват на бугарски, исти такви ги имат и на фб група за бугарско државјанство, (Б'лгарско гражданство/Bulgarian Citizenship)
турци, ерменци, албанци, руси. Сигурно некој му кажал за форумов па зато пишал.

Ево screenshot фб групата
Image 1.jpg
Автоматски споено мислење:

Вјарвам, че всеки случај е различен. Мајка ми е б'лгарска гражданка. Кандидатствах за б'лгарско гражданство и отидох на интервју на февруари 2021 г. от посолство. Открит е липсвашт документ, което е причинило забавјане и в крајна сметка фајл'т е образуван на 09.04.2021 г.

На 17 октомври пише "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"

Колко мислиш, че ште чакам указа?
Според овој статус се чекат 2 години и 6 месеци, еве ќе ти го напишам статусот па ќе се увериш.

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
[Финална] Вашето досие има поминато низ позадинските проверки и се чека да биде разгледано од Советот за државјанство кој треба да одлучи дали барањето ќе ви биде одобрено или одбиено. Моментално (ноември 2021 г.), вкупното времетраење од интервју до излез од [Финална] се движи околу 2 години и 6 месеци, односно од [Финална] преминуваат на некој од следните статуси [Положително], [Нередовности], [Дополнителна] или [Отказ] оние кои биле на интервју некаде во мај 2019 г. За да добиете претстава колку време ќе чекате само на статус [Финална], потребно е од ова вкупно времетраење од 2 години и 6 месеци да го одземете времето кое го имате поминато на [Задолжителна].
Почнувајќи некаде од aприл 2021 г., Советот за државјанство работи исклучително забавено, со многу построга контрола и затегнати критериуми. Многу барања за државјанство се враќаат на дополнителна проверка или се констатираат нередовности кои се бара да се исправат. Илјадници барања се моментално заглавени на [Финална] и времетраењето на статусот може неограничено да се одолговлекува во иднина.
 
Последно уредено:
Член од
13 ноември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Нова сум на форумов па би сакала да поставам две прашања.
1. Дали некој има правено замена на истечен (или пред истекување) пасош во бугарска амбасада во ск и која е процедурата ?
2. Која е процедурата за поднесување на документи за добивање на државјанство преку родител кој веќе има државјанство?
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
дечкото горе со пишуват на бугарски според името под кој е регистриран на форумов е турчин, па можда не знајт како се одвиват процесот зато прашуват. Но тој не е единствен шо пишуват на бугарски, исти такви ги имат и на фб група за бугарско државјанство, (Б'лгарско гражданство/Bulgarian Citizenship)
турци, ерменци, албанци, руси. Сигурно некој му кажал за форумов па зато пишал.

Ево screenshot фб групата
Прегледај го приврзокот 313310
Автоматски споено мислење:Според овој статус се чекат 2 години и 6 месеци, еве ќе ти го напишам статусот па ќе се увериш.

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
[Финална] Вашето досие има поминато низ позадинските проверки и се чека да биде разгледано од Советот за државјанство кој треба да одлучи дали барањето ќе ви биде одобрено или одбиено. Моментално (ноември 2021 г.), вкупното времетраење од интервју до излез од [Финална] се движи околу 2 години и 6 месеци, односно од [Финална] преминуваат на некој од следните статуси [Положително], [Нередовности], [Дополнителна] или [Отказ] оние кои биле на интервју некаде во мај 2019 г. За да добиете претстава колку време ќе чекате само на статус [Финална], потребно е од ова вкупно времетраење од 2 години и 6 месеци да го одземете времето кое го имате поминато на [Задолжителна].
Почнувајќи некаде од aприл 2021 г., Советот за државјанство работи исклучително забавено, со многу построга контрола и затегнати критериуми. Многу барања за државјанство се враќаат на дополнителна проверка или се констатираат нередовности кои се бара да се исправат. Илјадници барања се моментално заглавени на [Финална] и времетраењето на статусот може неограничено да се одолговлекува во иднина.
Благодарја ви много за вашија отговор.

Знам, че текуштите времена за изчакване са 2 години и 6 месеца. За мен обаче минаха само 7 месеца от интервјуто до този статус. След моето проучване ми се стори, че от този момент натат'к указ'т може да излезе след 6 месеца до 12 месеца.

След 3-4 месеца, ако ништо не се об'рка, трјабва да премина к'м следваштото с'стојание.

Нап'лно ли греша в прогнозите си?
 
Член од
8 септември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
11
Здраво, и јас сум Турчин. Поздрав од Истанбул. :)Не знам ниту македонски ниту бугарски. Го прочитав форумот преку google translate :). Но, не преведува половина од разговорите, така што обично не можам да разберам многу од разговорите. Го најдов форумот преку гугл.Прво Ви благодариме за овој форум. Најдов драгоцени информации овде. пред да го најдам форумов немав идеја колку долго ќе трае чекањето. Повторно немав идеја за нивоата.Го направив интервјуто на 04.02.2020 година во Софија и мојот статус стана конечен на 24 март 2021 година. Аплицирав преку бугарски државјанин родител. Мислевме дека нема потреба од овој процес на натурализација. Моите родители само ќе не регистрираа како деца и автоматски ќе добиевме број за државјанство. но нашиот посредник кој е и адвокат рече дека такво нешто нема да се случи и ни рече да закажеме термин за интервју.Според она што го гледам се бараше од општината да донесат хартии од семејна вратоврска. Дали и од нас ќе бараат семејна вратоврска хартија од општината?

Или е можно да скокнеме на позитивно без него?

Тие сè уште не сакаат хартија. Се обидувам да го разберам тоа ако го сакаат овој труд од сите. додека интервјуиравме, ни рекоа дека секој труд што е потребен го има, така што јас сум збунет кога видов дека се бара хартија од други луѓе.

Донесовме семејни вратоврски хартии од Турција, но не и од Бугарија, бидејќи сè уште не сме пријавени како деца на мојот родител во Бугарија. Се обидовме во општината да се додадеме како деца, но општината ни кажа дека откако ќе го добиеме државјанството, автоматски ќе се додаваме како деца. Ако ја бараат семејната вратоврска хартија од општината, што да правиме?

ќе треба пак да ги земеме сите хартии од Турција и да ги преведеме на бугарски и пак да ги донесеме во општина?

да се регистрираат како деца за да добијат семејна вратоврска хартија?

тоа веќе го направивме двапати еднаш за општината и еднаш за Софија.

Ви благодарам
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom