Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 септември 2014
Мислења
826
Поени од реакции
746
Дечки да не ве разочарувам ама вчера случајно се сретнав со мојот посредник и општ муабет како врви работата.... Ми вели од нова година одам странство на работа, нема веќе профит од пасошиве. Јас му велам зошто? Тој одговара абе една година веќе не може да се закажуваат за интервју нови луѓе, само водам старите што сум ги закажал пред една година, да ги истуркам и тие, и готово немам повеќе што да работам. Незнам колку е точно ова што кажува, ама ако е така работата нема да врви. Испадна кој земљ досега зема, другите чекање на неопределено време. За жал.
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
157
Поени од реакции
863
Дечки шо бидна со тие шо бевте клаени до октомври за носење дополнителни документи? Се смена во положително или работава е закочена?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
253
Поени од реакции
485
Mislite sea deka megu ukazive 165 i 172 ima use ukazi so treba da se objavat?kako neso karikiram 166,168,170 hahha moja nekoja glupa procenka …
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
429
Поени од реакции
1.201
Koliko ja vidim ovi ne odbijaju jos uvek predmete kojima je istekao rok za dopunu( a nisu nosili nista kao dopunu) jer ocigledno ne smeju! Otprilike se ceka da se formira konsultativni savet DABC u narednih mesec, dva i onda ce taj savet dati misljenje komisiji i onda ce na osnovu toga komisija odbijati ili pustati. Tako pise u novom zakonu od marta 2021.
Svesni su oni da ovo sto rade ljudima retroaktivno nije po zakonu i ne zele da izazovu bes ljudi i budu tuzeni i da odgovaraju za to i onda ne rade nista sada.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
697
Поени од реакции
3.906
Ima Ukazi 187 i 189/2021 kaj prepiski polozitelno od 2018, mi tekna da gi proveram onie sto se prvi na listata. Ne znam dali se od denes ili od minatata nedela.
Siguren sum deka do 02.11.2021 ne bea vo ukaz, najverojatno posle 03.11.2021.
Za izraelci i turci se ovie najverojatno, sto bea zaglaveni mnogu vreme:

Указ N:187/2021
Дата на указ 27.10.2021

187


16121/2018 Моше Перец
16125/2018 Аврам Бенбенисти
16126/2018 Мордехај Нардија
16132/2018 Адар Шамли-Шарф


Указ N:189/2021
Дата на указ 27.10.2021

189


20199/2018 Гјултен јазиджи Дјулгер
20280/2018 Есат Епири
20488/2018 Итај Искович
20602/2018 Моше Нир
20608/2018 Левана Трајман-Синај
20620/2018 јувал Мордехај Уајншток
20991/2018 Суат Гезиджи
20996/2018 Ердем Ергин
21000/2018 Ајнур Онај
21003/2018 Хатидже Куруджу
21008/2018 Мехмет Чал'шкан
21021/2018 Хјулја Инальоз
21031/2018 Гьокалп Кјускју
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
253
Поени од реакции
485
znaci potpisuvale i na 27.10? Cudno so objavuvaat samo za stranci a nema pomestuvanje kaj nas se
Ubile od potpis samo za drugive so ne se vo kategorija kako nas haha
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
37
Konecno bidna i kaj mene! Od skoro sum na forumov, ama pri kraj fativ malce od feelingot. Da ne se povtoruvam, ama moram da prasam. Jas sum so reguliran prestoj vo Germanija. Koj bi sakal da mi predlozi najdobar nacin za podiganje i slikanje, so ogled na toa sto imam egn i adresa, ama kartata za prebivavanje mi istece vo avgust. Radi koronava ne mozev da odam na vreme da ja prodolzam. Sekoj sovet e dobredojden. Cestito na site koi denes dobija ukaz!!!!!
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Ima Ukazi 187 i 189/2021 kaj prepiski polozitelno od 2018, mi tekna da gi proveram onie sto se prvi na listata. Ne znam dali se od denes ili od minatata nedela.
Siguren sum deka do 02.11.2021 ne bea vo ukaz, najverojatno posle 03.11.2021.
Za izraelci i turci se ovie najverojatno, sto bea zaglaveni mnogu vreme:

Указ N:187/2021
Дата на указ 27.10.2021

187


16121/2018 Моше Перец
16125/2018 Аврам Бенбенисти
16126/2018 Мордехај Нардија
16132/2018 Адар Шамли-Шарф


Указ N:189/2021
Дата на указ 27.10.2021

189


20199/2018 Гјултен јазиджи Дјулгер
20280/2018 Есат Епири
20488/2018 Итај Искович
20602/2018 Моше Нир
20608/2018 Левана Трајман-Синај
20620/2018 јувал Мордехај Уајншток
20991/2018 Суат Гезиджи
20996/2018 Ердем Ергин
21000/2018 Ајнур Онај
21003/2018 Хатидже Куруджу
21008/2018 Мехмет Чал'шкан
21021/2018 Хјулја Инальоз
21031/2018 Гьокалп Кјускју
И овие со овие имиња и презимиња се Бугари ама другиве што ни бараат документ од предок не сме Бугари ?
Со среќа на сите Понеделников тргна оптимистички, ајде нека се префрлат и на финална кон положително вака да се порадуваме и ние :) :) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom